جورواجور

مخترع کد مورس و روز جهانی اش - جورواجور

27 اوریل روز جهانی کد مورس

روز جهانی کد مورس برای افزایش توجهات به نوع سنتی ارتباط است و در واقع این یک نوع روش تله ارتباطی محسوب می شود که برای کد خوانی حروف قرار داده شده است و در آن ترتیب های استاندارد را از دو طول سیگنال متفاوت به کار می گیرند که از نقاط و خطوط تیره تشکیل شده اند.

نام این پدیده کد مورس است، زیرا خالق تلگراف به نام سموئل مورس آن را اختراع کرده است. در روز بین المللی کد مورس مجموعه ای از سیگنال های کوچک؛ مانند اعداد عربی  الفبای انگلیسی و حروف غیر انگلیسی را رمزگشایی می کنند. 

برای شناخت هرچه بیشتر کد مورد میتوانید سری به مطلب “کد مورس چیست و نحوه خواندن آن چگونه است؟”  بزنید.

روز کد مورس

تاریخچه روز جهانی کد مورس

“ساموئل مورس” در سال 1836 با دو تن از همکارانش در حال کار کردن روی این مسئله بودند که بتوانند اطلاعات را به سرعت انتقال دهند و جهان را تغییر دهند. آن ها به دنبال وسیله و تکنولوژی بودند که بتواند ارتباط را راحت تر برقرار کند و در نهایت توانستند ارتباطات رادیویی را به وجود بیاورند. تا آن زمان، رادیو اغلب برای انتقال کد مورس در طول فواصل زیاد یا حتی سیگنال های ضعیف مورد استفاده قرار می گرفت که می توانستند پیام های قابل درکی را در کد مورس انتقال دهند. 

همچنین تمایزی بین زبان کدگذاری شده وجود دارد، در نتیجه انسان می تواند از طریق گوش، با سرعت بالا و بدون رمز گشایی، از آن  استفاده کند. 

اگرچه در وهله اول کد مورس برای انگلیسی ها بوده است اما بعد از چندین بار ، الفبای آن به زبان های دیگر تغییر پیدا کرد و توانست ماهیت اصلی و جهانی خود را پیدا کند و از آن زمان به بعد، راهش را به سمت ارتباطات رادیویی به صورت آماتور پیدا کرد و توانست از طریق چراغ قوه، کار خودش را به انجام برساند.

آینه ها، چراغ قوه ها و حتی نقاط نوری همگی برای انتقال اطلاعات در کد مورس متنوع و هیجان انگیز استفاده می شوند. شاید هیجان انگیز ترین و غیر منتظره ترین کاربرد کد مورس، کمک به افراد ناتوان باشد که بتوانند از طریق یک ضربه ساده به دکمه ها یا حتی لمس آن ها ارتباط برقرار کنند.

بازدید : - بار دسته بندی : گوناگون تاريخ : 14 ژوئن 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها