شامپو ضد ریزش مو : ادعا یا واقعیت؟!

زیبایی 54 یکشنبه ۱۹ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
شامپو ضد ریزش مو : ادعا یا واقعیت؟!

شامپو ضد ریزش مو – «اختصاصی پارسی طب»

عبارتی که نظریات مختلفی درباره اش گفته میشه و باید برای شخص مشخص باشه که چه وقت شامپو نتیجه داره و چه وقت خیر !

برخی معتقدند شامپوها نتیجه ای بر ریزش مو ندارند و اثری که شرکت های ارائه دهنده محصولات شوینده بعنوان شامپو ضد ریزش مو برای این قبیل اجناس مدعی هستند صرفا جنبه بازرگانی داشته و واقعی نیست، اما بارها دیده شده که مصرف کننده بعد از مصرف شامپوی x ریزش موها، موخوره، شوره سر و مشکلاتی ازین قبیلش رفع شده، سلامت موهاش برگشته !
بعد اختلاف این نظریه ها در چیه؟
این مبحث رو باید از چند جهت بررسی کرد تا بشه فهمید آیا شامپو میتونه به حل این مشکلات کمک کنه یا خیر؟

بیماریهای درونی شخص مصرف کننده

درمان ریزش مو

برخی از بیماریهایی که شخص دچار اونها میشه باعث ایجاد اختلال در سیستم حیاتی بدن یعنی سیستم خونرسانی هست.

ساقه بیرونی مو هم از طریق پیاز مو تغذیه میشه و پیاز مو به وسیله سیستم خونرسانی اکسیژن، پروتئین و ویتامین های مورد نیاز خودش رو تامین میکنه، حالا اگه سیستم خونرسانی و به طبع اون اعضای درونی بدن مثل کبد، معده، قلب، مغز، تیروئید، طحال و اعضای مشترک در سوخت و ساز بدن کار خودشون رو به درستی انجام نداده باشند و باصطلاح شخص دچار یک بیماری و اختلال درونی باشه، مو تغذیه نخواهد شد و در نتیجه مشکلاتی همانند: ریزش مو، شوره، طاسی، قارچ و مشکلاتی ازین قبیل پیش میاد و باعث عوارض وسیعی بر روی پوست و موی فرد خواهد شد.

خب در چنین وضعیتی به نظرتون اون شامپوی بیچاره چه کاری ازش بر میاد ؟!
مسلما چنین شخصی پیش از خرید هر گونه شامپو باید درصدد رفع بیماریهای درونی بر بیاد.

دسته بندی شامپو

شامپوها به دو دسته درمانی و روزانه تقسیم میشوند.
شامپو های روزانه: صرفا حاوی ترکیبات شوینده، پاک کننده هستند و نتیجه درمانی خاصی بر روی موها ندارند و هر گونه ادعایی بجز شویندگی برای تاثیرات ضد ریزش در این قبیل محصولات کذب محض است.
شامپوهای درمانی: به دلیل ویژگی درمانی و تاثیر عمیق تر باید در ساخت آنها برخی فاکتورها سورفکتانت ها، مواد فعال سطحی و مواد بیسیک شامپو تغییر پیدا کند و عموما با ویتامین های گوناگون غنی سازی میشوند تا بر پایه موی دلخواه (چرب، خشک، معمولی) فاکتورهای لازم را بهمراه داشته باشند .

7palnts-shampoo
شامپوهای درمانی گیاهی: ویژگی دارویی گیاهان بر هیچ کس پوشیده نیست و امروزه مردم بسیاری از کشورهای بزرگ تولید کننده داروهای شیمیایی مانند آلمان و فرانسه رو به استفاده از گیاهان دارویی آورده اند تا آنجا که بیش از ۷۵ درصد درمان ها در کشور آلمان از طریق طب سنتی انجام میشود.

در طب سنتی ویژگی گیاهان بسیاری برای درمان مشکلات مو از قبیل ریزش مو، شوره و … تعریف شده است، از اینرو به دلیل ویژگی بی شمار و همچنین بی عارضه بودن استفاده از گیاهان دارویی برای سلامتی برخی شرکتها گرایش بیشتری برای تولید محصولات و شامپوهای گیاهی به نسبت نمونه های مشابه شیمیایی دارند.

بعنوان نمونه در شامپوی ضدشوره گیاهی میتوان بجای استفاده از ضد شوره های شیمیایی مانند اکتوپیروکس و اسید سالیسیک از مواد موثره گیاهانی چون رزماری و لیمو استفاده کرد و یا در شامپوی ضد ریزش مو بجای استفاده از ماده خطرناک ماینوکسیدیل که عوارض بسیار زیادی دارد از ویژگی گیاهانی چون حنا، دم اسب و سدر بهره برد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

موضع طب نوین

هیچ ماده شوینده‌ای که بتواند باعث سرعت رشد مو یا جلوگیری از ریزش آن شود وجود ندارد. اینها باقیمانده اعتقادات و باورهای نسل قدیم و از بزرگ‌ترها به ما ارث رسیده است. به طوری که برخی‌ها پیشنهاد می‌کنند از سدر استفاده کنیم و برخی سیر و گل سرشور را پیشنهاد می‌کنند. در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد تمامی‌ این حرف و حدیث‌ها غیرعلمی‌ است و تاثیری در تقویت یا جلوگیری از ریزش مو ندارد.

نقطه نظر طب سنتی

طب سنتی در برخی موارد تا اندازه ای با طب نوین هم عقیده است یعنی همانطور که در ابتدای بحث گفته شد اگر علت بیماری شخص به مشکلات درونی مانند مشکلات وراثتی و ژنتیک، بیماریهای کبدی، مشکلات معده و مواردی ازین قبیل مربوط باشد مطمئنا با درمان بیماریهای زمینه، بیماریهای پوست و مو هم قطع خواهد شد.

اما در موارد بسیاری هم مصرف کننده شامپو دچار بیماری ویژه درونی نیست و در اثر عوامل محیطی مانند مجاورت در برابر خاک و دود و غبار بسیار و یا مشاغلی که باعث آسیب رساندن به ساقه مو میشود مانند مجاورت با کلر و غریقهای رهایی، برای مو مشکلاتی مثل ریزش مو، شوره، خارش سر و قارچ بوجود میاید.

این افراد مطمئنا تحت نظر پزشک متخصص و با استفاده از یک شامپوی پسندیده و البته مطمئن میتوانند بر این مشکلات غلبه کرده و ریزش موهای خود را درمان کنند.

نتیجه کلی: شامپوهای درمانی که از مواد اولیه با کیفیت و تندرست که از مراکز معتبر تهیه شوند میتوانند باعث جلوگیری از ریزش مو و مشکلات گوناگون مو شوند به شرطی که شخص صرفا در اثر عوامل محیطی گرفتار آن بیماری شده باشد و اگر مصرف کننده دچار بیماریهای درونی باشد ابتدا باید در صدد شناسایی و رفع بیماریهای زمینه برآمد، بعد از آن میتوان بهمراه مصرف داروهای خوراکی از شامپوهای درمانی هم استفاده کرد.[ad_2]

منبع پارسی تب

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “شامپو ضد ریزش مو : ادعا یا واقعیت؟!”