کمیته انضباطی دلیل محرومیت استقلال و تراکتورسازی را اعلام کرد

دسته‌بندی نشده 48 چهارشنبه ۸ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
کمیته انضباطی دلیل محرومیت استقلال و تراکتورسازی را اعلام کرد

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، اسماعیل حسن زاده گفت: باتوجه به اینکه دو باشگاه استقلال تهران و تراکتورسازی مکررا به دلیل رفتار ناشایست تماشاگرانشان، جریمه نقدی شدند ولی هنوز هم تماشاگران این دو تیم رفتارهای غیرورزشی دارند، کمیته انضباطی در تشدید تنبیهات قانونی به رغم میل باطنی، سراغ بازی خانگی بدون تماشاگر رفته است.

وی ادامه داد: در واقع کمیته انضباطی این دو باشگاه را که بیشترین تخلفات تماشاگر در نیم فصل گذشته را داشته اند، به یک نشست محرومیت تماشاگران خودی محکوم کرده است. با توجه به جدول تخلفات باشگاه های لیگ برتری، این خطر محرومیت تماشاگر به ترتیب برای ماشین سازی تبریز، پرسپولیس تهران، سپاهان، صنعت نفت آبادان و سیاه جامگان نیز وجود دارد.

رئیس کمیته انضباطی ادامه داد: ما میزان تخلفات تماشاگران در نیم فصل اول مسابقات لیگ برتر را که منتهی به رای قطعی کمیته انضباطی شده است، محاسبه کرده ایم. تیم استقلال و تراکتورسازی  بیشترین تخلفات را داشته اند و تیم های ذوب آهن، پیکان، سایپا، صبای قم، نفت تهران و پدیده مشهد نیز تاکنون به دلیل رفتار تماشاگرانشان با رای قطعی کمیته انضباطی محروم نشده اند. یعنی در عین حال که ۶ تیم از ۱۶ تیم لیگ برتری تخلفاتی از سوی تماشاگرانشان فعلا مشاهده نشده است، ۱۰ تیم لیگ برتری حداقل با یک مورد و حداکثر با ۷ مورد، تخلفات تماشاگران روبرو بوده اند.

حسن زاده یادآوری کرد: روش کمیته انضباطی این است که هرگاه جریمه های نقدی آیین نامه انضباطی که به طور پلکانی تشدید می شود اگر کارساز نباشد، این کمیته از تنبیه شدیدتری مثل محرومیت تماشاگر استفاده خواهد کرد که این اتفاق در لیگ برتر برای استقلال و تراکتورسازی به وقوع پیوست. امیدواریم این امر بازدارنده باشد و تیم های دیگر هم متوجه اهمیت موضوع بشوند. زمانی که تخلفات یک  تیم بیش از  ۵ بار رخ می دهد و با جریمه نقدی روبرو می شود، تاثیر قابل ملاحظه ای ندارد و کمیته انضباطی مجبور است از تنبیهات شدیدتری استفاده کند.

حتما بخوانید:   دستگیری باند کلاهبرداری شرکت ایجاد اشتغال درشهرستان ساوه/كلاهبرداری از 150 شهروند

وی ادامه داد: اما نکته دومی که به آن باید اشاره کنم این است که کمیته انضباطی در تخلفات بازیکنان و عوامل تیم ها علیه داوری، مدتهاست که سخت گیری دارد وتلاش شده است که امنیت داوران فراهم شود چرا که همه خروجی تشکیلات فوتبال در هر کشوری با برگزاری پیکار به نمایش گذاشته می شود و موثرترین تیم اداره کننده پیکار در داخل زمین، تیم داوری است که باید مورد حمایت قرار گیرد. اگر ناتوانی و اشتباهی هم از سوی داوران باشد، مطابق آیین نامه با نظر مقامات مسئول در داوری بررسی شود.

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال تصریح کرد: البته در همین نیم فصل گذشته مواردی بوده است که داوران  و حتی نمایندگان و ناظران پیکار که همگی از مقامات رسمی پیکار هستند، گزارش کامل و جامع از حوادث انضباطی نمی دهند. یعنی گزارش ها گاهی اوقات اشکالاتی دارد که به هنگام به همکاران ما در کمیته برگزاری منعکس کرده ایم مخصوصا زمانی که داور باید موارد انضباطی پیکار را حتی در زمان پیش یا بعد از پیکار گزارش کنند و اگر هم به دلیل عدم امنیت یک پیکار را نیمه تمام می گذارند، باید علت را حتما قید کنند. 

وی گفت: با این وجود کمیته انضباطی تاکنون با مناسبترین تنبیهات، متخلفان فوتبال علیه داوری را تنبیه کرده است و امیدواریم مشکلاتی در آینده پیش نیاید. البته در مواردی هم برخی تخلفات که حتی بازتاب رسانه ای هم پیدا می کند، ناشی از قصور برخی از مقامات مجری پیکار است. مثلا کسی که در چند هفته پیش با رای کمیته انضباطی محروم شده است و اجازه حضور در ورزشگاه را ندارد، چگونه در کنار زمین بازی و حتی محل حضور داوران آماده می شود و تیم داوری را تهدید می کند؟

حتما بخوانید:   حضور مقامات تیم چاپه کوئنزه در مراسم تشییع + فیلم

حسن زاده افزود: مسلما اگر از ورود فرد محروم به ورزشگاه جلوگیری شود، در گزارش های بعدی که ناشی از تخلف این فرد بوده، لازم نخواهد بود. البته قانون این اجازه را به داوران داده است که در همان ابتدای پیکار و یا هر زمان دیگر، امنیت کافی برای اجرای پیکار را ندارد، می تواند پیکار را نیمه تمام اعلام کرده و دلایل ناامنی را گزارش کند.

وی پافشاری کرد: نکته سومی که باید به آن اشاره کنم این است که  در مسابقات درونی یکی از استانها برای داوران رخ داد باید بگویم که همکاران ما در کمیته انضباطی آن استان موضوع را به دقت رسیدگی خواهند کرد و بی گمان تنبیهات متناسب هم اعمال خواهد شد. ما نیز پرونده های مهم استانی را رصد می کنیم و آیین نامه انضباطی این اجازه را به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال کشور داده است که در موارد لزوم در جریان رسیدگی به پرونده های استانی مطابق پیش بینی های قانونی دخالت کند.

رئیس کمیته انضباطی در پایان گفت: مطلع شده ایم اخیر در مسابقات درونی استان خراسان رضوی ضرب و شتم علیه داور چهره گرفته است. ما منتظریم که رای مناسبی در این زمینه صادر شود و طبق بند ۵ ماده ۳۱ آیین نامه انضباطی اگر لازم باشد کمیته انضباطی فدراسیون در چهره لزوم در رسیدگی به این پرونده نیز مبادرت خواهد کرد.منبع خبرگذاری مهر

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “کمیته انضباطی دلیل محرومیت استقلال و تراکتورسازی را اعلام کرد”