کارتن خوابی و خیابان خوابی در جهان؛ لس آنجلس در صدر

دسته‌بندی نشده 48 شنبه ۱۱ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
کارتن خوابی و خیابان خوابی در جهان؛ لس آنجلس در صدر

دو هفته نامه جامعه پویا: جمعیت بی خانمان های  آمریکا که مدت زمان زیادی را در این چگونگی سپری می کنند از سال ۲۰۱۳ حدود ۵۵ درصد افزایش یافته و به بیش از ۱۲ هزار تن رسیده است. حدود یک سوم آنها در کالیفرنیا زندگی می کنند. پیش از این رتبه اول بی خانمان های آمریکا در اختیار نیویورک بود که لس آنجلس با آمار تازه جایکاه اول را به خود اختصاص داد.

فعالان اجتماعی در کشورهای گوناگون جهان از اروپا و آمریکا تا کشورهای آفریقایی در بسیاری از موارد برای همدردی با بخش هایی از جامعه کوشش می کنند با تاسیس کمپین یا حرکتی گروهی، مردم را در تجربه کردن برخی اتفاقات سهیم کنند؛ یکی از مواردی که در سال های گذشته در کشورهای گوناگون رواج پیدا کرده، پافشاری و توجه بیش از پیش به معضل کارتن خواب هاست.

در همین راستا گروه  های خیریه با دعوت از مردم برای فقط یک شب خوابیدن در خیابان ها و آن هم در هوای سرد، تلاش می کنند مردم تا اندازه ای با مشکلات این افراد آشنا شوند و گام های بیشتری برای حال مشکلات آنها برداشته شود. با این حال با افزایش شمار این ساکنان خیابان ها در سال های گذشته، بسیاری بر این نکته پافشاری می کنند که برای حل این معضل باید گامی فراتر از این اقدامات برداشته شود.
 
 
لندن از جمله شهرهایی است که در سال های گذشته با رشد روزافزون این مسئله رو به رو بوده است؛ در همین راستا روزنامه گاردین به استناد آمار نهاد های خیریه و فعالان اجتماعی اعلام کرد شمار این افراد در پایتخت انگلیس در پایان سال ۲۰۱۵ به بیش از هفت هزار و ۵۰۰ تن رسیده؛ این در حالی است که این میزان در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰، حدود سه هزار و ۷۰۰ تن بود.
دلایل متعددی برای افزایش این روند در سال های گذشته مطرح شده، یکی از دلایل این است که بعد از چالش مالی جهانی سال ۲۰۰۸ بسیاری از طرح ها برای کمک به بی خانمان ها در لندن متوقف شد. به طوری که منابع خبری از کاهش ۴۵ درصدی این برنامه ها در فاصله ساله ای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ خبر دادند. از سوی دیگر، آمار رسمی نشان می دهد حدود ۵۶ درصد از کارتن خواب های لندن را شهروندان غیرانگلیسی تشکیل می دهند؛ این مسئله موید این مطلب است که دولت انگلیس سیاست مناسبی برای رویارویی با سیل مهاجران از دیگر کشورهای اروپایی اتخاذ نکرده است.
مانند بسیاری از چالش ها، زنان و کودکان بیش از دیگران در معرض خطر قرار دارند. آمار نشان می دهد شمار این افراد را در بین کارتن خواب ها در کشورهای گوناگون اروپایی رو به افزایش است. در همین زمینه دانشگاه ولور همپتون انگلستان با کمک گروهی از استادان، محققان و فعالان اجتماعی پروژه ای برای بررسی چگونگی کودکان کارتن خواب در اکثرا کشورهای اروپایی انجام داد؛ نتایج این پژوهش نشان داد در سال های اخیر شمار این کودکان در شهرهای گوناگون انگلستان، رشدی ۱۲ درصدی داشته است.
اطلاعات مربوط به دیگر کشورهای اروپایی نیز حاکی از اوضاع اسفناکی بود؛ برای نمونه در مجارستان و جمهوری چک شمار این کودکان به ترتیب ۳۶ و ۳۸ درصد افزایش داشته است. طردشدن از سوی خانواده و امتناع از قرار گرفتن زیر پوشش کمک های سازمانی از جمله دلایل افزایش این کودکان در خیابان های اروپایی بوده است. بخشی از آنها نیز به خانواده های مهاجرانی تعلق دارند که بعد از ورود به این کشورها یا رها شده یا همراه والدین خود مجبور شده اند در خیابان ها زندگی کنند.
 
 کارتن خوابی و خیابان خوابی در جهان؛ لس آنجس در صدر
این معضل فقط مختص به کشورهای اروپایی نیست و ایالات متحده آمریکا نیز با آن دست و پنجه نرم می کند. در آمریکا هر دو سال یک بار در شهرهای گوناگون این کشور پژوهش جامعی درباره بی خانمان ها انجام می دهند. نیروهای داوطلب و فعالاناجتماعی با جست و جوی پارک ها، پیاده روهاو تونل ها به سرشماری تخمینی افرادی می پردازند که شب را در این مکان ها به صبح می رسانند. در این دو سال این گروه ها و افراد با کمک سازمان های خیریه محلی کمک هایی در اختیار افراد نیازمند قرار می دهند. طبق آخرین آماری که در پایان سال ۲۰۱۴ منتشر شد، حدود ۵۷۸ هزار آمریکایی مجبور هستند شب ها را در خیابان ها، چادرهای موقت، ماشین ها و حومه شهرها بگذرانند.
همان طور که گفته شد سازمان های خیریه و اجتماعی در کشورهای گوناگون نقش بسزایی در کمک رسانی به این افراد دارند، برای نمونه در لندن گروهی با نام «دیگر شبی را در خیابان نگذرانیم»، از چند سال پیش آغاز به کار کرد که در حال حاظر به دیگر شهرهای این کشور نیز کشیده شده است. افراد این گروه با جست و جو و پیدا کردن کارتن خواب ها، مواد غذایی، کیسه خواب یا خدمات بهداشتی و درمانی در اختیار آنها قرار می دهند، در چهره نیاز، آنها حتی در مسافرخانه های موقت نیز اسکان داده می شوند.
در شب های سر سال نیز پناهگاه ها و خوابگاه های اضطراری برای کمک به این افراد فراهم می شود. در این بین تکنولوژی هم به کمک گروه ها برای رویارویی با این مشکل آمده است. در همین زمینه سایتی با عنوان «StreetLink» در انگلیس تاسیس شده که اپلیکیشن آن نیز روی گوشی های هوشمند نصب می شود. شهروندان انگلیسی و ولزی با مشاهده کارتن خواب ها به این سایت مراجعه می کنند یا با ورود به برنامه آن در گوشی همراه خود، اطلاعات مکانی و همچنین شمار افراد را در اختیار مسئولان این سایت قرار می دهند.
 
 کارتن خوابی و خیابان خوابی در جهان؛ لس آنجس در صدر
کارتن خواب ها نیز می توانند موارد مورد نیاز خود را به این سایت گزارش دهند. گزارش شده از زمان آغاز به کار این سایت در سال ۲۰۱۲، تاکنون دو هزار و ۸۰۰ تن از این طریق در خیابان های لندن کمک های مورد نیاز خود را دریافت کرده اند.
مجارستان نیز از  دیگر کشورهای اروپایی است که با معضل کارتن خواب ها دست و پنجه نرم می کند. بنا به اعلام سازمان های اجتماعی، حدود ۱۰ هزار کارتن خواب در بوداپست، پایتخت این کشور وجود دارند، دولت مجارستان در سال های گذشته با ساخت اردوگاه ها و چادرهای موقت کوشش کرده تا اندازه ای به این افراد کمک کند؛ اما به تازگی پارلمان مجارستان قانونی را در این زمینه تصویب کرده که انتقادهای گسترده ای را در پی داشته است؛ براساس قانون تازه که از اواسط سال گذشته میلادی اجرایی شد، کارتن خواب هایی که از سوی نیروهای دولتی در خیابان ها دستگیر شوند، یا مجبور به انجام خدمات اجتماعی هستند یا باید هزینه ای را به عنوان جریمه بپردازند. خرده گیران می گویند این روش فقط باعث می شود مجرم بودن نیز به دیگر مشکلات این افراد افزوده شود؛ این درحالی است که به تازگی شمار دیگری از کشورها نیز این سیاست را در پیش گرفته اند.منبع برترین ها

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
حتما بخوانید:   بررسی اجمالی ب‌ام‌و M760i xDrive مدل 2017

مطالب مرتبط

    نظر شما !!!

    نظر شما برای “کارتن خوابی و خیابان خوابی در جهان؛ لس آنجلس در صدر”