چگونه خانه خود را تميز كنيم

 

برخلاف تصور همگان ، خانه دارى كار بسيار سخت وپيچيده اى است. ريزه كارى هاى خاص خود را دارد كه اگر نتوان به خوبى آنها را انجام داد تميز كردن خانه كه به نظر آسان مى آيد، دشوار مى گردد. در اينجا به معرفى ريزه كارى هايى مى پردازيم كه مى تواند راهنماى خانم ها باشد.

 

جوش شيرين: جوش شيرين هم مصرف خوراكى و دارويى دارد و هم ضدعفونى كننده است.

 

۱- براى تهيه در بيسكويت و كيك مى توان از جوش شيرين استفاده كرد.

 

۲- براى براق كردن جواهرات به كار مى رود. ۳- درد ناشى از نيش زنبور را تسكين مى دهد. ۴- براى نظافت يخچال و لكه گيرى اجاق گاز به كار مى رود.

 

تميزكردن حباب چراغ: حباب چراغ ها را ماهى يك بار بشوييد. براى انجام اين كار ابتدا چراغ را از سرپيچ باز كنيد و با پارچه آغشته به كف و صابون گرم پاك كنيد.

 

پاك كردن وسايل سفيد آشپزخانه: براى تميزكردن وسايل سفيد آشپزخانه روى آنها را ابتدا با پارچه اى خيس نمدار كرده سپس پودر كف شوى (زمين شوى) را روى آن ريخته و چند دقيقه صبر كرده سپس با اسكاچ آن را تميز كنيد اگر نرفت كمى بعد به آن مايع سفيدكننده بزنيد.

 

رفع  رسوب كترى:مقدارى مساوى آب و سركه درون كترى ريخته و بگذاريد بجوشد سپس از روى حرارت برداشته و تمام شب به همان حالت بماند، سپس كترى را تميز كنيد.

 

تميزكردن تلفن: به كمك يك تكه  پنبه و الكل يا كمى عطر تلفن را پاك كرده و حالت روز اول را به آن بدهيد.

 

گودافتادگى فرش:براى رفع گودافتادگى كمى توى گودال ها آب ريخته و بگذاريد سه _ چهار ساعت در همان حال بماند، سپس برس را روى آن بكشيد. براى درخشندگى فرش مقدارى نشاسته ذرت روى فرش بپاشيد و بعد از يك ساعت با جاروبرقى روى آن را جارو بكشيد.

 

نظافت وسايل چرمى:صندلى ها و وسايل چرمى را با مخلوطى از سفيده تخم مرغ كه خوب زده ايد و كف كرده و چند قطره سركه مى توانيد به راحتى تميز كنيد.

 

گردگيرى:براى گردگيرى پارچه متقالى را در ديگ آب كه مقدارى كم موم يا وازلين در آن ريخته ايم گذاشته و روى حرارت قرار دهيم، مايع كه به جوش آمد پارچه را از آب درآورده حال پارچه تبديل به يك پارچه چربى مى شود كه اين پارچه براى گردگيرى خوب است. براى پاك كردن شيشه ها پارچه بدون پرز را به آب و صابون آغشته كنيد و از راست به چپ و از بالا به پايين روى شيشه بكشيد و با دستمال ديگرى خشك كنيد.

 

ماشين لباسشويى:براى اينكه عمر ماشين لباسشويى زياد شود ماهى يكى دو بار روى قسمت هاى استيل و لاستيكى آن وازلين بماليد و با پارچه نرم و لطيفى آن را مالش دهيد.

 

سوختگى با اتو:براى از بين رفتن سوختگى (خفيف) پارچه با اتو، لكه زرد را خيس خيس كرده و با پارچه زبرى مانند كيسه حمام روى آن كشيده سپس با پنبه آغشته به آب اكسيژنه روى آن بماليد و يا مى توان نصف پياز را روى آن ماليد حال مى بينيد كه اثرى از سوختگى نيست.

 

رفع بو از ظروف:براى برطرف كردن بوى ظروف كافى است كه كمى آب گرم مخلوط با گرد خردل روى آن ريخته سپس بشوييد و بعد با آب آن را شست و شو داده سپس ظرف را خشك كنيد.

 

رفع بوى كپك از ظروف چايخورى و قهوه خورى:اغلب قورى و يا قهوه جوش را كه مدتى مصرف نكنيم بوى خاصى مى گيرد مانند بوى كپك زدگى. براى جلوگيرى از اين عيب يك حبه قند داخل آن انداخته اين حبه قند بوى داخل ظرف چايخورى يا قهوه خورى را به خود مى گيرد و شما وقتى اين ظرف را مورد استعمال قرار مى دهيد بوى كپك از بين رفته است.

 

تميزكردن رادياتور شوفاژ:براى اين كار زير و رو و اطراف رادياتور را روزنامه خيس قرار مى دهيم سپس با دميدن هواى جاروبرقى آن را تميز كرده، سپس با يك دستمال نمدار و يك برس دسته بلند بين پره هاى رادياتور را پاك كنيد.

 

تميز كردن پرده ها:پرده هاى نخى را قبل از شستن به مدت ۱۵-۱۰ دقيقه در آب سرد يا ولرم خيس كرده تا گرد و غبار جمع شده بر روى آن جدا شود. پرده را به آرامى بلند كرده سپس آب كثيف را تعويض كنيد سپس پرده ها را در محلول كف صابون و آب ولرم قرار داده و با ملايمت آن را بشوييد (توجه: نبايد آن را چنگ بزنيم) سپس سه بار پرده را با آب ولرم بشوييد. حال اگر از ماشين لباسشويى استفاده مى كنيم ابتدا دستگاه را روى درجه كم مقدماتى قرار داده و شست و شوى بعد را هم دو دقيقه با درجه كم تنظيم كرده و شست وشو دهيد و قبل از اينكه كاملاً خشك شود با اتو به موازات الياف طولى آن اتو بكشيد. پرده هاى تورى را هم قبل از اينكه كاملاً خشك شود در جاى خود آويزان كنيد.