چه پوششى براى كف خانه مناسب تر است

 

كف پوشهاى چوب پنبه اى:

 

اين نوع كف پوش از چوب پنبه حقيقى ساخته مى شوند كه از پوست درخت بلوط گرفته مى شود كه اغلب در مناطق مديترانه اى مخصوصاً در كشور پرتغال بسيار يافت مى شود. به دليل اينكه براى توليد اين كف پوش احتياج به پوست درخت بلوط داريم لذا توليد آن براى اكوسيستم مخرب نمى باشد. اين نوع كف پوش در مكانهايى استفاده مى شوند كه انعكاس صدا در آنجا مهم محسوب مى شود و مى خواهند محيطى آرام داشته باشند مانند استوديوها. رنگ چوب پنبه رنگى گرم دارد و به دكوراسيون خانه و يا اتاق حالتى بسيار زيبا و طبيعى مى بخشد. اين كف پوش معروف است به اينكه جزو راحت ترين نوع كف پوش براى پا محسوب مى شود و همچنين عايق صداى مناسبى نيز مى باشد و در تمام نقاط خانه مانند آشپزخانه و حتى كتابخانه كف پوش مناسبى است مانند كف پوشهاى چوبى، كف پوش چوب پنبه اى نيز مى تواند به وسيله واكس و يا پلييوريتن براق شود. رايج ترين نوع براق كردن استفاده از واكس است كه به كف پوشها جلاى بسيار زيبا مى بخشد و لازم است حداقل سالى يك بار واكس زده شوند. اما براى كف پوشهاى استفاده شده در آشپزخانه بهتر است از براق كننده پلييوريتن استفاده شود زيرا احتياج به مراقبت كمترى دارد و همچنين استحكام بيشترى دارد. به دليل اينكه اين نوع كف پوش جاذب آب مى باشند مى بايست كاملاً مراقب بود و هر زمان كه آب يا مايع ديگرى بر روى آن ريخت سريعاً توسط پارچه پاك و تميز شود چون اين نوع كف پوش هم به راحتى منبسط و منقبض مى شود. كف پوشهايى چوب پنبه اى وجود دارد كه از پلاستيك ساخته مى شوند.

 

كف پوشهاى لينوليوم:

 

اين نوع كف پوش يك مخلوط طبيعى ساخته شده از روغن تخم كتان اكسيد شده، خاك اره، سنگ آهك پودر شده،  صمغ كاج و رنگدانه هاى مختلف. اين مخلوط اولين بار در سال ۱۸۶۳ توسط يك شخص انگليسى به نام فدريك دالتون ساخته شد. اين مواد بسيار مستحكم هستند و به صورت وسيعى در تمامى مناطق مانند آپارتمانها و حتى مناطق صنعتى استفاده مى شد تا اينكه كف پوشهاى پلاستيكى در سال ۱۹۴۰ در دسترس مردم قرار گرفت. كف پوشهاى پلاستيكى مصنوعى در مقايسه با اين نوع كف از نظر نگهدارى بسيار راحت تر بوده و به طور چشمگيرى بازار فروش لينوليوم را كساد كرد. اين روزها در بعضى مواقع مردم اين نوع كف پوش (لينوليوم و كف پوش مصنوعى) را با يكديگر اشتباه مى كنند در صورتى كه مواد تشكيل دهنده آن دو كاملاً با يكديگر متفاوت هستند. تنوع رنگ در كف پوشهاى لينوليوم بسيار زياد مى باشد و آنها به صورت ورقه اى در بازار موجود مى باشند.

 

كاشى هاى كف چرمى:

 

اين نوع از كاشى ها نيز در رنگها و سايزهاى مختلفى وجود دارد. آنها مى توانند خيلى زيبا و شيك باشند و عايقهاى بسيار خوبى براى صدا محسوب مى شوند. در زير پا خيلى نرم و لطيف احساس مى شوند و ظاهرى بسيار لوكس و گرانقيمت دارند. در طول زمان شكل چرم عوض مى شود و حالتى كتيند (تغيير در رنگ و جنس) پيدا مى كند و هميشه دست نخورده و تازه به نظر نمى آيد. استفاده از كف پوشهاى چرمى زياد مقرون به صرفه نمى باشند اما بسيار زيبا و فريبننده هستند. اين نوع كاشى هاى كف با طراحى مد روز و يا حتى مدلهاى قديمى و سنتى براى كتابخانه ها بسيار مناسب مى باشند. بهتر است كه كاشى هاى چرمى در محيطهايى با آب و هواى خشك يا در رطوبت زياد استفاده نشود. كاشى هاى كف چرمى حداقل ۲ بار در سال مى بايست واكس بخورد و بدين منظور مى بايست با فروشنده، نصاب و يا توزيع كننده آنها قبلاً مشورت كنيم.

 

موزائيك:

 

اين نوع كف يك طرح يا تصوير مجازى از قطعات كوچك مى باشد. اين قطعات كوچك شامل مرمر و يا شيشه مى باشند. روميان چيزى را كه ما امروزه موزائيك مى ناميم توسعه دادند و آن را بر روى كف و ديوار استفاده مى كردند كليساهاى وابسته به روم شرقى نمونه بسيار خوبى است از استفاده از موزائيك هاى بسيار رنگارنگ و شگفت انگيز كه در آنها قطعات كوچكى از طلا نيز ديده مى شود. براى اينكه ثابت كنيم ايده هاى بزرگ و قديمى از بين نمى روند در طراحى هاى جديد نيز به صورت گسترده اى از موزائيك استفاده مى شود. نمونه ها و طرحهاى قديمى موزائيك را مى توان در شهر pompeii )يكى از شهرهاى ايتاليا) مشاهده كرد و نمونه هاى مدرن و امروزى آن را كه داراى رنگهاى بسيار شفاف و زنده اى هستند در حمام، آشپزخانه و يا اتاق اصلى خانه استفاده مى شود.

 

پوشش هاى ارتجاعى كف:

 

اين پوششها ساخته شده از موادى است كه شكل خود را حفظ مى كند. اين نوع كف شامل موادى مانند چوب پنبه، لينوليوم (يك نوع مشمع كف)، لاستيك و كف پوش پلاستيكى مى باشد. آنها از سنگ سراميك، كف هاى سيمانى و حتى از كف پوشهاى چوبى نرمتر مى باشند. اين بدين معنى است كه آنها در زير پا بسيار راحت هستند و شما مى توانيد براى مدت طولانى روى آنها بايستيد. كف پوشهاى ارتجاعى همچنين عايقهاى ضد صداى بسيار مناسبى محسوب مى شوند و از آنجا كه آنها از انواع ديگر كف پوشها نرمتر مى باشند به راحتى خراش پيدا مى كنند و نبايد با اجسام سخت شست وشو شوند. پوشش هاى ارتجاعى كف به راحتى منقبض و منبسط مى شوند كه اين مسأله بستگى به رطوبت و درجه هوا دارد. پس قبل از نصب اين نوع كف پوش ابتدا اجازه دهيد تا اين كف پوشها خود را با محيط و نوع آب و هوا تطبيق دهند و سپس آنها را بر روى زمين نصب كنيد.