چطور نورپردازي خوب در خانه داشته باشيم؟

 

مباني نورپردازي در داخل اتاق‌ها، نور خوب، نور طبيعي و نور در اتاق بزرگسالان بپردازيم، یکی از اصولی است که در چیدمان خانه باید به آن اهمیت داده شود.

 

نورپردازي مناسب

 

شايد تشخيص اين موضوع که آيا در اتاق خواب‌تان نورپردازي درست و اصولي وجود دارد يا نه، در وهله اول، کار چندان راحتي نباشد اما به‌راحتي از تبعات آن مي‌توان به اين مطلب پي برد. اگر صبح‌ها با سردرد از خواب بيدار مي‌شويد، چشم‌هايتان مي‌سوزد،‌هاله‌اي قرمزرنگ اطراف مردمک چشم‌هايتان ديده مي‌شود يا اگر از همان اولين ساعات شروع روز، عادت به بدخلقي و پرخاشگري داريد، همه و همه نشانگر جاي خالي نورپردازي مناسب در اتاق‌تان است؛ چرا که نورپردازي خوب موجب مي‌شود در خانه خود احساس آرامش و امنيت داشته باشيد.

 

راه حل تمامي ‌اين مشکلات، ايجاد يک شماي انعطاف‌پذير نوري است به نحوي که براي تمامي‌ ساعات روز مناسب باشد و به اتاق‌هاي شما در هر لحظه از شبانه‌روز، حالتي خوشايند ببخشد. نورپردازي بايد به گونه‌اي طراحي شده باشد که با فشاردادن يک کليد ساده، به‌راحتي بتوانيد نور اتاق را زياد يا کم کنيد و مثلاً اتاق خود را از يک اتاق نوراني، به يک اتاق آرام با نوري رمانتيک که براي خوردن يک شام دونفره با همسرتان مناسب است، تبديل کنيد.

 

نور طبيعي

 

نور طبيعي، يکي از ويژگي‌هاي مثبتي است که يک خانه مي‌تواند داشته باشد اما کيفيت نور در هر قسمت خانه متفاوت است و بستگي به جهت اتاق‌ها دارد. شايد بد نباشد نگاهي به نحوه نور اتاق‌ها با توجه به جهت قرارگرفتن‌شان در عرض و طول جغرافيايي بيندازيم.

 

اتاق‌هاي رو به شمال: اين اتاق‌ها سرد هستند، نور زننده‌اي دارند و نور مستقيم خورشيد به آنها نمي‌تابد. هنرمندان نقاش معمولاً اتاق کار خود را رو به شمال انتخاب مي‌کنند تا در نور آن، بهتر بتوانند رنگ‌ها و طيف‌هاي مختلف را تشخيص بدهند.

 

اتاق‌هاي رو به شرق: اولين اتاق‌هايي که با طلوع خورشيد روشن مي‌شوند، اتاق‌هاي رو به شرق هستند اما بعد از گذشت چند ساعت از زمان طلوع، سايه‌اي بلند و طولاني‌مدت بر اين اتاق‌ها سايه مي‌افکند و طي روز ديگر خبري از نور خورشيد در اين اتاق‌ها نيست. بهتر است براي تعديل‌ نور شديد و خيره‌کننده آفتاب در زمان طلوع، در اين اتاق‌ها از نور مصنوعي استفاده شود. با اين کار مي‌توان در اواسط روز نيز تا حد ممکن، نور طبيعي روز را به نوعي در اين اتاق‌ها ايجاد کرد. اين تمهيد براي اتاق‌هاي رو به شمال هم کارآيي دارد.

 

اتاق‌هاي رو به جنوب: نور و گرماي خورشيد در تمام مدت روز در اين اتاق‌ها وجود دارد؛ البته ممکن است طي روز و در فصل‌هاي مختلف، کيفيت و ميزان آن اندکي تغيير کند. بهتر است آشپزخانه، اتاق نشيمن و هر جايي که معمولا مدت زمان زيادي را طي روز در آنجا مي‌گذرانيد، رو به جنوب باشد.

 

اتاق‌هاي رو به غرب: در گرم‌ترين ساعات روز، نور خورشيد به اين اتاق‌ها مي‌تابد و زماني كه نور شديد است، چشم را آزار مي‌دهد. بعدازظهرها در اين اتاق‌ها سايه مي‌افتد و نور خورشيد، ملايم‌تر مي‌شود.

 

نور اتاق خواب بزرگسالان

 

نور خوب در اتاق خواب، به شما اين امکان را مي‌دهد کــه بعد از يــک روز سخــت کاري، خوابـــي راحــت داشته باشيد. البته اين را فراموش نکنيد که منظورمان اين نيست که اتاق خواب بايد تاريک باشد تا خوب بخوابيد، چون در اين صورت، صبح روز بعد براي پوشيدن لباس مشکل پيدا مي‌کنيد و ممکن است با جوراب‌هاي لنگه به لنگه سر کار برويد!

 

بهترين نور براي اتاق خواب، نور کنار تختخواب است که براي مطالعه و حتي ديدن تلويزيون خوب است و حتي اگر هم‌اتاقي شما بخواهد بخوابد، چشمانش را آزار نمي‌دهد. مي‌توانيد براي نور کنار تختخواب‌تان از آباژورهاي کنار تختي استفاده کنيد يا نوري را در قسمت بالايي تخت خود تعبيه کنيد يا روشنايي‌هاي ديوارکوب در اتاق خود نصب کنيد.