چالش سوریه راهکار نظامی ندارد / پافشاری بر راهکار سیاسی

دسته‌بندی نشده 37 چهارشنبه ۸ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
چالش سوریه راهکار نظامی ندارد / پافشاری بر راهکار سیاسی

به گزارش گزارشگر مهر، محمد ایرانی مدیر کل خاورمیانه در شمال آفریقای وزارت امورخارجه در نشست بررسی آثار راهبردی آزادسازی حلب که بعدازظهر امروز در محل شورای راهبردی روابط بیگانه برگزار شد، اظهار داشت: باید ببینید آزادسازی حلب چه میزان تاثیر در پایان دادن چالش سوریه دارد. آیا نقطه عطفی برای پیروزی کامل دولت سوریه خواهد بود و یا اینکه حلب جزئی از چالش سوریه است. ما باید در حد حلب توقع داشته باشیم و نه اکثرا از آن و اینکه حضور معارضین و توانایی های طرف مقابل و طرف خودی را بشناسیم.

مدیر کل خاورمیانه در شمال آفریقای وزارت امورخارجه افزود: در سوریه راهکار نظامی وجود ندارد و بهترین تعبیر از پیروزی حلب این است که محور پایداری چه باید بکند که پیروزی نظامی حلب را به پیروزی سیاسی تبدیل کند.

وی ادامه داد: پیروزی نظامی در سوریه بسیار دوردست است و راهکار آن فقط از طرق سیاسی و دیپلماتیک میسر خواهد بود.

ایرانی با بیان اینکه در آزادسازی حلب تردیدی نیست چرا که به لحاظ ژئوپلتیکی و مسائل دیگر این شهر، شهری راهبردی محسوب می شود، افزود: بعد از آزادسازی حلب طرف مقابل تصمیم داشت که اینگونه وانمود کند که جنایات زیادی در آنجا اتفاق می افتد تا بخواهند ذهنیت ها را در دیگر مناطق دور کنند.

مدیر کل خاورمیانه در شمال آفریقای وزارت امورخارجه تصریح کرد: دو شهرک فوعه و کفریا از روز اول چالش تحت محاصره هستند و سه سال است که امکان رسیدن کوچکترین کمک دارویی و غذایی به آنها وجود نداشته و هیچ کس اشاره ای هم به این مناطق نکرده است تا اینکه در ساعات پایانی موضوع حلب گفته شد که بهترین زمان برای خارج کردن مردم آن مناطق همین مقطع است.

حتما بخوانید:   آغاز فروش تویوتا C-HR در ژاپن

وی افزود: بعد از آزادسازی حلب نقش آمریکایی ها بسیار کمرنگ شد که شاید به خاطر مسائل درونی آنها باشد و همچنین نقش سازمان ملل هم بعد از آزادسازی حلب بسیار کم اثر شد. از طرفی افزایش جایگاه و نقش بین المللی مسکو را در موضع سوریه بیش از پیش احساس می کنیم.

ایرانی در پایان یادآوری کرد: مسئله سوریه راهکار نظامی ندارد و صرفا از طرق سیاسی و دیپلماتیک قابل حل است.منبع خبرگذاری مهر

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “چالش سوریه راهکار نظامی ندارد / پافشاری بر راهکار سیاسی”