پرده هاى قاب دار

 

قاب پرده در واقع به منظور پوشاندن چوب پرده طراحى شده است و نيز مى توان از آن براى پنهان ساختن برخى از نقص هاى احتمالى ديوار مانند سوراخ هاى به جا مانده از جا به جا كردن چوب پرده و يا موارد مشابه سود برد. چنانچه امكان تعمير و اصلاح ديوار را در اختيار نداريد و يا قصد خريد چوب پرده هاى تزئينى و اغلب گرانقيمت را نداريد، مى توانيد به سادگى با ساخت يك قاب پرده از قطعه اى چوب نقص ديوار و يا چوب پرده هاى نازيبا را به شكل مناسب و جذابى بپوشانيد چرا كه قاب پرده اگر چه يك ابتكار كاربردى است اما به لحاظ تزئينى نيز تا حد قابل توجهى بر زيبايى پرده مى افزايد و حتى با تهيه يك قاب پرده مى توانيد از پرده اى بسيار ساده و يا حتى ساده ترين نوع پرده ها يك پرده تزئينى و آراسته بيافرينيد. يك قاب پرده با برشى دالبرى يا گنبدى  و يا مدل هفت و هشت به پرده اى ساده و نسبتاً كم چين نمايى كاملاً چشمگير مى بخشد. در بسيارى از موارد در واقع قاب پرده تنها زينت پرده محسوب مى شود و پرده به تنهايى از مدل خاص و چشمگيرى برخوردار نيست.

 

قاب پرده اغلب از قطعات چوب نئوپان يا مشابه آن بريده مى شود و سپس با يك قطعه از پارچه پرده و يا پارچه متناسب با آن پوشانده مى شود و با استفاده از دو گونياى فلزى كوچك در بالاى چوب  پرده نصب مى شود. اين روز ها انواع چوبى و مدل دار قاب پرده نيز تحت عنوان كتيبه در بازار يافت مى شوند كه از رنگ ها و مدل هاى بسيار متنوعى برخوردارند اما نسبت به قاب پرده اى كه خودتان با اين ترتيب مى توانيد بسازيد بسيار گران تر هستند.

 

براى ساخت قاب پرده مى توانيد از هر نوع چوبى كه در منزل داريد استفاده كنيد به عنوان مثال از وسايل چوبى قديمى كه ديگر مورد استفاده قرار نمى گيرند مانند يك تخت چوبى و يا وسايلى مشابه آن نيز مى توان چوب مورد نياز براى ساخت قاب پرده را تهيه كرد. قاب پرده را مى توان با انواع پرده اعم از پرده هاى بلند، كوتاه و يا پرده هايى كه به دو طرف جمع مى شوند به كار گرفت. خود قاب پرده را نيز مى توان به اشكال متنوعى ساخت. لبه آويز قاب پرده ممكن است كاملاً صاف، زيگزاگ، دالبر و يا به اشكال ديگر باشد. ابعاد قاب پرده نيز بايد متناسب با اندازه پرده اصلى در نظر گرفته شود و بايد از انتخاب  قاب پرده هاى باريك براى پرده هاى بلند و يا قاب پرده هاى پهن براى پنجره اى كه پرده اى كوتاه دارد بپرهيزيد. نسبت اندازه قاب پرده به پرده اصلى بايد حدود يك به شش باشد و ارتفاع آن نبايد بيش از يك ششم ارتفاع پرده اصلى در نظر گرفته شود.

 

با استفاده از قاب پرده مى توان ابعاد پنجره را نيز تحت تاثير قرار داد و اصلاح كرد به عنوان مثال براى بلندتر جلوه دادن يك پنجره مى توان قاب پرده اى پهن براى آن در نظر گرفت و آن را با فاصله نسبتاً زيادى از لبه پنجره در بالاى آن نصب كرد. از آنجا كه قاب پرده محل نصب چوب پرده و فضاى خالى ميان چوب پرده و پايه چوبى قاب را مى پوشاند بيننده هرگز متوجه ابعاد اصلى پنجره و تفاوت آن با ابعاد پرده نخواهد شد. همچنين قاب پرده را پهن تر مى نماياند. به خصوص اگر لبه پايين قاب پرده به صورت دالبرى برش خورده باشد.

 

هنگام انتخاب مدل قاب پرده به خصوصيات و ويژگى هاى معمارى و مدل پنجره نيز توجه كنيد. براى نمايش و تاكيد بر روى ويژگى  و مدل بالاى پنجره كه پس از نصب پرده پوشانده خواهد شد مى توانيد قاب پرده را به شكل آن مدل دهيد.

 

در پنجره هايى كه قسمت بالاى آنها به صورت قوسى و آرك است، مناسب بوده و تهيه قاب پرده اى با فرم آرك بالاى پنجره مى تواند فرم پنجره را براى بيننده تداعى كند. در مواردى كه پنجره خود فاقد هر فرم و ويژگى  خاص است نيز مى توانيد با نصب يك قاب پرده مدل دار اين كاستى را جبران كنيد و به آن ويژگى و زيبايى خاصى ببخشيد. براى آنكه قاب پرده نمايى زيباتر داشته باشد مى توانيد قبل از كشيدن روكش پارچه اى بر روى تخته هاى قاب ابتدا آن را با لايه اى از پشم شيشه نازك بپوشانيد و سپس روكش پارچه اى را بر روى آن بكشيد.