نگاهی به سیستم چهار چرخ محرک ۴Matic مرسدس بنز

مرسدس بنز 69 جمعه ۱۵ اردیبهشت ۹۶ رضا حیدرزاده
نگاهی به سیستم چهار چرخ محرک ۴Matic مرسدس بنز

روز به روز به تعداد محصولاتی از مرسدس بنز که به سیستم چهار چرخ محرک ۴Matic مجهز هستند افزوده می‌شود. ۴Matic چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ با ما همراه باشید تا با این سیستم چهار چرخ محرک مرسدس بنز آشنا شوید.

سیستم چهار چرخ محرک با نام ۴Matic قدرت پیشرانه را به جای دو چرخ به هر چهار چرخ منتقل می‌کند. این عمل باعث افزایش کشش و چسبندگی خودرو شده و هندلینگ، شتاب گیری و پایداری آن را بهبود می‌بخشد. این سیستم به‌طور خودکار تنظیم شده تا بدون دخالت راننده در تمامی شرایط و سطوح عمل نماید.

Mercedes-Benz 500E W124
طراحی اولیه‌ی این سیستم در سال ۱۹۸۷ و روی مرسدس E کلاس W124 پیاده شد. زمانی که این سیستم لغزش چرخ را تشخیص می‌دهد به‌صورت خودکار درگیر شده و دیفرانسیل‌های مرکزی و عقبی را به منظور ایجاد کشش بیشتر قفل می‌کند. نسل‌های محدودی از سیستم ۴Matic در طول سال‌ها تولید شده و البته روز به روز پیشرفته‌تر شده است. آخرین نسخه‌ی ۴Matic هم‌اکنون می‌تواند در مدل‌های جمع و جورتر نیز نصب شود.

2016 Mercedes-Benz GLC250d 4MATIC
قبلاً مدل‌های محدودی از مرسدس بنز می‌توانستند به ۴Matic مجهز شوند اما اکثر خودروهای کنونی این برند با سیستم یاد شده عرضه می‌شوند. از جمله‌ی این مدل‌ها می‌توان به هاچبک A کلاس، استیت E کلاس جدید و شاسی‌بلند GLS اشاره کرد که سیستم ۴Matic را به‌صورت سفارشی ارائه می‌کنند.

2015 Mercedes-Benz GLA250 4Matic
برخی از مدل‌های بازار بریتانیا با این سیستم عرضه نمی‌شوند زیرا مرسدس نمی‌خواهد پلتفرم خود را بازمهندسی نماید. این امر به دلیل قرار گرفتن فرمان در سمت راست خودروهای بریتانیا است.


غالباً مدل‌های کوچک‌تر مرسدس بنز تنها در فول ترین مدل‌ها از سیستم ۴Matic استفاده می‌کنند. مثال بارز این موضوع A250 AMG است. مدل‌های بزرگ‌تر از این سیستم در اکثر تریم‌ها به‌صورت سفارشی بهره‌مند هستند و عموماً بزرگ‌ترین شاسی بلندها نیز به‌صورت استاندارد از آن بهره می‌برند.
هاچبک A250 با گیربکس اتوماتیک بهای ۳۰۸۰۵ پوندی دارد و اضافه کردن سیستم ۴Matic باعث می‌شود بهای خودرو به ۳۲۳۴۵ پوند برسد. افزایش بهای ۱۵۴۰ پوندی یک پرداخت نسبتاً مناسب به شمار می‌رود.

حتما بخوانید:   مشخصات و ویژگی‌های نسل آیندهٔ مرسدس بنز CLS

Mercedes-Benz A 220d 4MATIC
اگرچه این سیستم یک گزینه‌ی پریمیوم برای اکثر محصولات مرسدس به شمار می‌رود اما خودروهای بزرگ‌تر چون GLS، GLE و GLC به‌صورت استاندارد از ۴Matic بهره می‌برند. خودروهای A، B، C، E، GLA و GLC کلاس به‌صورت سفارشی از این سیستم سود می‌برند.

2015 Mercedes-Benz C400 4MATIC
خب سؤال اصلی این است که آیا سفارش ۴Matic ارزش دارد؟ این موضوع در کل به مکان استفاده از خودرو و شرایط محیطی بستگی دارد. اگر در شهر زندگی می‌کنید و شرایط آب و هوایی سختی وجود ندارد، شاید هزینه‌های سیستم بیشتر از مزیت‌های آن باشد. این سیستم تأثیری منفی روی مصرف سوخت داشته و بهای کلی خودرو را نیز افزایش می‌دهد.

2017 Mercedes-Benz GLS-Class
اما اگر در مناطقی با آب‌وهوای نامناسب زندگی می‌کنید و شاهد برف و باران سنگین هستید، ۴Matic می‌تواند تفاوت بین در خطر افتادن و رسیدن بی‌دردسر به خانه را نشان دهد. اگر می‌توانید اضافه بهای این سیستم و افزایش اندک مصرف سوخت را تقبل کنید، سیستم ۴Matic می‌تواند یک آرامش خاطر در شرایط خطرناک باشد.

منبع سایت پدال

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

    نظر شما !!!

    نظر شما برای “نگاهی به سیستم چهار چرخ محرک ۴Matic مرسدس بنز”