نقش كشو در استفاده بهينه از فضا

 

طراحى و ساخت كشو در تركيب ساختار برخى از لوازم دكوراسيونى- كاربردى مانند ميز آرايش، پاتختى، ميزتحرير، كمدهاى تمام كشودار، بعضى از ميزهاى پذيرايى و حتى تختخواب ها و بسيارى نمونه هاى ديگر از اين دست، علاوه بر ايجاد زيبايى ظاهرى، يكى از راهكارهاى مناسب جهت تقسيم بندى محدوده فضاى اشغال شده توسط آن لوازم به حساب مى آيد.

 

علاوه بر اينها امروزه توليدكنندگان با هدف استفاده بهينه از فضا، نمونه هاى كاربردى مستقلى از كشوها با ابعاد و جنس هاى مختلف شامل فلز، چوب و پلاستيك توليد كرده اند كه در ميان آنها انواع پلاستيكى به جهت داشتن مزاياى متعدد از اهميت ويژه اى برخوردارند، اين مزايا عبارتند از:

 

۱- با توجه به چرخ دار بودن اغلب مدل هاى آنها، حمل ونقل و جابه جايى شان به راحتى انجام پذير است.

 

۲- با آب و موادشوينده به طور مستقيم قابل شست وشو هستند.

 

۳- تنوع در فرم ظاهرى و همچنين رنگ آميزى اين كشوها، امكان استفاده در اكثر مكان هاى كاربردى را با هر پالت رنگى فراهم مى سازد در نتيجه آنها را مى توان حتى به طور مستقل در گوشه اى از اتاق كار، اتاق بچه  ها، اتاق خواب، آشپزخانه و حتى سرويس هاى بهداشتى مورد استفاده قرار داد.

 

۴- به جهت پلاستيكى بودن اسكلت و كشوها، از وزن كمى برخوردارند.

 

۵- اين قبيل كشوها در ابعاد مختلفى از بزرگ گرفته تا خيلى كوچك توليد شده اند لذا علاوه بر اقلام بزرگ خرده ريزها نيز مى توانند كشوهاى مخصوص خود را داشته باشند.

 

لازم به ذكر است كه تنوع موجود در شكل، رنگ، ابعاد و همچنين كليه موارد يادشده سبب شده است كه اين كشوها علاوه بر داشتن كاربردى مستقل، در اندازه هاى گوناگون براى تقسيم بندى مكان هاى كوچكتر همچون انبارها، كمدهاى ديوارى، كابينت هاى آشپزخانه و حتى كشوهاى بزرگتر و بسيارى فضاهاى ديگر مانند آنها مورد استفاده قرار گيرند.ولى صرف نظر از همه اينها، كشوها به عنوان يكى از راهكارهاى استفاده بهينه از فضا، خود نيز نيازمند تقسيم بندى هستند كه براى اين منظور هم راه هاى گوناگونى وجود دارد ولى انتخاب هر كدام رابطه مستقيم با كاربرد آنها و در نتيجه لوازمى كه براى قرار دادن در كشو در نظر گرفته شده دارد. به عنوان مثال به چند نمونه اشاره مى كنيم:

 

۱- بهترين روش براى تقسيم بندى و نظم بخشيدن به كشوهاى كابينت هاى آشپزخانه، كاربرد تقسيم كننده هاى پلاستيكى است كه در قالب سينى   هاى چندخانه اى، ديواره دار و همچنين قوطى هاى دردار در فروشگاه   هاى عرضه كننده لوازم پلاستيكى با ظاهرى زيبا به فروش مى رسند.

 

۲- اگر شيشه   هاى ادويه جات و يا شيشه هاى عطر و لوازم آرايش و بهداشتى را در داخل كشوها قرار داده ولى از جابه جايى آنها به هنگام بازوبسته كردن كشو احساس نارضايتى مى كنيد، كافى است به يك و يا دو ضلع همجوار كشوى چوبى موردنظر دو عدد ميخ با فاصله دلخواه و با توجه به نوع كاربرد نصب كنيد، سپس يك تكه كش به طولى متناسب با فاصله دو ميخ و همچنين لوازم مخصوص كشو، فراهم كرده و دو سر كش را به ميخ ها متصل كنيد. حال لوازم موردنظر را مابين كش و ديواره كشو قرار دهيد. به اين ترتيب كش مانع جابه جايى لوازم و احياناً آسيب رسيدن به آنها هنگام باز و بسته شدن كشو مى شود.

 

۳- هنگامى كه سرويس ليوان و يا استكانى را در بسته بندى مخصوص خود خريدارى كرده ايد، جعبه آن را دور نيندازيد. شما مى توانيد از تقسيم بندى مقوايى داخل جعبه كه به صورت شبكه اى بوده و براى جداسازى ليوان ها و استكان ها از هم به كار مى رود، براى نظم بخشيدن به كشوى كوچك مخصوص جوراب ها، روسرى و همچنين لباس هاى زير استفاده كنيد. با اين كار هر تكه لباس در هر خانه اى از آن شبكه مقوايى جاى گرفته و فضاى داخل كشو همواره مرتب و منظم خواهد شد.

 

۴- از جعبه ها و قوطى هاى محكم مواد و لوازم مختلف براى تقسيم بندى فضاى داخل كشو استفاده كنيد. به عنوان مثال جعبه هاى فلزى شكلات، گز، سوهان براى خرده ريزهاى داخل كشوهاى كابينت آشپزخانه، لوازم التحرير بچه ها، لوازم آرايشى، زيورآلات، ابزارآلات فنى كوچك، لوازم خياطى، داروها و كاربردهايى مانند اينها بسيار مناسبند.

 

تنها كافى است پس از پر كردن فضاى اين جعبه  ها، برچسبى نشانگر ليست مواد و لوازم داخل هر كدام را بر روى جعبه بچسبانيد. اين كار را بر روى نماى كشوهايى كه خود عامل تقسيم بندى فضاى كمد و يا انبارى هستند نيز انجام دهيد.

 

۵- شما مى توانيد براى تقسيم بندى كشوهاى بزرگ از مجموعه اى از كشوهاى كوچكتر نيز استفاده كنيد. اين كشوها براى نظم دادن به خرده ريزهايى همچون لوازم آرايشى و بهداشتى، زيورآلات و غيره كارايى بسيارى دارند.