مقصود از NVRAM در مک چیست و چه هنگام باید آن را ریست کرد؟

دسته‌بندی نشده 50 چهارشنبه ۸ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
مقصود از NVRAM در مک چیست و چه هنگام باید آن را ریست کرد؟

اگر تا به حال رایانه مک خود را عیب یابی کرده باشید، احتمالا این هشدار را مشاهده کرده اید: Reset your NVRAM. برخی این راهکار را به عنوان درمان هر دردی که عامل ناپایداری سیستم عامل مک شده به حساب می آورند. اما NVRAM چیست و چه مشکلاتی را می تواند به طور کامل حل کند؟

NVRAM چیست؟

بیاید با توضیح این که NVRAM دقیقاً چه کاری انجام می دهد آغاز کنیم؛ اگر شما رایانه مک خود را بی صدا کرده و بعد از آن سیستم خود را تاسیس دوباره نمایید صدای تاسیس آغازین را نخواهید شنید. اما مک تان چگونه این صدا را خاموش می کند؟ چنین موضوعی به این دلیل است که تنظیمات صدا در NVRAM ذخیره شده و سیستم عامل مک حتی پیش از آن که سیستم ریبوت شود به آن دسترسی دارد.

براساس دستورکار های رسمی اپل، NVRAM چیزهایی مثل رزولوشن صفحه و اطلاعات ناحیه زمانی و از همه مهم تر هر چیزی که هارد درایو برای بوت شدن نیاز دارد را در خود ذخیره می کند. این ها همه اطلاعات مهمی هستند که پیش از بوت کردن سیستم خود به آن ها نیاز دارید.

ولی در برخی مواقع خراب شدن NVRAM می تواند اشکالاتی بوجود آورد و یا حتی از بالا آمدن سیستم عامل مک جلوگیری کند. اگر شما در تاسیس سیستم عامل مک خود مشکل دارید و یا به طور خلاصه در طول مسیر با مشکلاتی چند روبرو می شوید و می بینید که سیستم عامل مدام از درایو اشتباهی بوت می شود، پاک کردن NVRAM می تواند یکی از راهکار های شما باشد.

حتما بخوانید:   حضور نماینده فیبا در ایران بهترین فرصت برای احقاق حق بانوان است

این کار همه چیز را درست نمی کند اما امتحان آن ضرری ندارد. با در دستور کار قرار دادن این روش شدنی است نیاز داشته باشید تا ناحیه زمانی خود، رزولوشن و یا تنظیمات دیگر را به طور دوباره تنظیم نمایید.

چگونه NVRAM را مجدداً تنظیم کنیم؟

اگر می خواهید NVRAM خود را به طور دوباره تنظیم کنید در این جا دو روش اصلی داریم؛ اولین و قابل اعتماد ترین روش با خاموش کردن رایانه تان آغاز می شود. بعد از خاموش شدن رایانه دکمه ی پاور را بزنید و به محض اینکه صدای روشن شدن سیستم را شنیدید کلید های P، R، Option و Command را با هم فشار داده و نگه دارید.

در نهایت مک شما تاسیس دوباره می شود و شما دوباره صدای روشن شدن سیستم را می شنوید. وقتی این اتفاق افتاد آسان باشید و کلید ها را رها کنید، NVRAM تنظیم شده و رایانه شما باید مجدداً به چهره عادی روشن شود. اگر از مک بوک ۲۰۱۶ پرو استفاده می کنید (و یا احتمالا بقیه مک هایی که از این تاریخ به بعد ساخته شده اند) مراحل طی شده کمی متفاوت تر است.

کمپانی اپل صدای آغازین آغاز دوباره سیستم را در این دستگاه ها به کل حذف کرده است. بنابراین شما قادر به شنیدن آن نیستید. در برابر کلید میانبر کیبورد را به محض روشن شدن سیستم مک خود فشار دهید و سپس آن کلید ها را به مدت ۲۰ ثانیه نگه دارید؛ بعد از انجام این عمل باید NVRAM مجدداً تنظیم شود.

چگونه ببینیم در NVRAM چه چیزهایی وجود دارد؟

آیا کنجکاو هستید که چه چیزهایی در NVRAM ذخیره شده است؟ از طریق مسیر Applications > Utilities ابزار پایانه را در سیستم عامل مک باز کنید. عبارت nvram –xp را تایپ کرده و کلید نام نویسی را فشار دهید. بعد از آن فهرست کاملی از NVRAM خود را مشاهده خواهید کرد.

حتما بخوانید:   چگونه به کمک کورتانا فهرست های خود را ایجاد و ویرایش کنیم؟

650x193xmac-nvram-output-1-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-2t2o7gxjza

انتظار نداریم که همه ی اطلاعات موجود را متوجه شوید. با این حال برخی موارد مثل سطح صدا (موجود در عکس بالا ) را تشخیص خواهید داد. بالطبع دسته ای از کلیدهای عجبیب و غریب نیز در این لیست وجود دارند که قادر به مشاهده آن ها هستید. چیزی که اینجا می بینید بسته به رایانه مکی که استفاده می کنید و جزئیات دیگر می تواند متفاوت باشد.

در حالی که پایانه هنوز باز است می توانید NVRAM را پاک کنید؛ کافیست دستور nvram -c را نوشته و بعد از آن سیستم عامل مک خود را برای نام نویسی شدن این تغییرات یک بار تاسیس دوباره کنید. به هر حال به نظر می رسد که استفاده از دکمه های میانبر کیبورد گزینه ی بهتری برای انجام این کار باشد.

البته توجه داشته باشید که پاک کردن NVRAM تمام مشکلات مک شما را حل نخواهد کرد. اما شکی نیست که همین روش برای رفع بسیاری از مسائل به دادتان می رسد، مخصوصاً اگر با بوت شدن سیستم مک خود مشکل دارید. همچنین راهکار مذکور برای حل مشکل حجم صدا و همچنین تنظیمات روشنی صفحه نمایش موردی پسندیده به شمار می رود.منبع دیجیاتو

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مقصود از NVRAM در مک چیست و چه هنگام باید آن را ریست کرد؟”