مقایسه‌ای بین هاچ‌بک‌های بین‌قیمت تازه، پژو ۲۰۷ یا رنو ساندرو؟

دسته‌بندی نشده 58 جمعه ۱۰ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
مقایسه‌ای بین هاچ‌بک‌های بین‌قیمت تازه، پژو ۲۰۷ یا رنو ساندرو؟

هاچ‌بک‌ها چه در کشورمان و چه در سطح جهانی خودروهای بسیار محبوبی هستند چراکه با ابعاد کوچک و مصرف سوخت پایین گزینه‌های ایده آلی برای شهرهای شلوغ و پرترافیک بشمار می‌روند. در ایران سالیان سال پراید هاچ‌بک (و بعداً ۱۱۱) و پژو ۲۰۶ پرفروش‌ترین هاچ‌بک‌های بازار بودند و این بخش بازار از عدم تنوعی جدی رنج می‌ُبرد؛ اما طی چند سال گذشته خودروهای جدیدی به بازار عرضه شده و تنوعی نسبی به بخش هاچ‌بک‌ها بخشیده‌اند. دو نمونه از تازه ترین هاچ‌بک‌های عرضه شده به بازار ایران، رنو ساندرو و پژو ۲۰۷ تازه هستند که با استقبال بالایی هم روبرو شده‌اند. البته مفهوم کلمهٔ تازه در بازار خودروی ایران با دیگر کشورها متفاوت است چراکه ما خودروهایی را تازه می‌نامیم که سال‌ها پیش از چرخهٔ تولید جهانی کنار رفته‌اند. به‌هرحال در ادامه مقایسه‌ای خواهیم داشت بین این دو هاچ‌بک تازه و پرطرفدار بازار خودروی کشور.

معرفی

پژویی که ما در ایران با نام ۲۰۷ می‌شناسیم در اصل نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ همان ۲۰۶ است که در سال ۲۰۰۹ توسط پژو با نام ۲۰۶ پلاس به بازار عرضه شد. پژو در این فیس‌لیفت کوشش کرده داخل و خارج ۲۰۶ را تا اندازه ای به ۲۰۷ اصلی شبیه کند. سپس ایران‌خودرو در سال ۱۳۸۹ تصمیم گرفت ۲۰۶ پلاس را با نام ۲۰۷ در ایران عرضه کند؛ بنابراین تولید این خودرو در دو نسخهٔ دستی و اتوماتیک در ایران آغاز شد اما در سال ۱۳۹۱ به دلیل تحریم‌ها و عدم تأمین قطعات، تولید ۲۰۷ در ایران متوقف شد؛ اما چندی پیش با برقراری دوبارهٔ رابطهٔ ایران‌خودرو با پژو، تولید این خودرو با تغییراتی در داخل و خارج مجدداً آغاز شد.

3-peugeot-207

رنو ساندرو در اصل نسخهٔ هاچ‌بک لوگان یا همان L90 محسوب می‌شود که در بسیاری بخش‌ها با آن اشتراک دارد. تولید این خودرو در سال ۲۰۰۷ آغاز شد و تحت دو برند رنو و داچیا در کشورهای گوناگون عرضه گردید. سپس در سال ۲۰۱۲ تولید نسل اول ساندرو انتها یافته و نسل دوم با ظاهری تازه که البته کاملاً مشابه لوگان شده بود به بازار عرضه شد؛ اما در سوی دیگر پارس‌خودرو به‌تازگی سراغ نسل اول ساندرو رفته و تولید آن‌را در دو نسخهٔ دستی و اتوماتیک آغاز کرده است آن‌هم درحالی‌که به‌تازگی نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ نسل دوم آن توسط رنو و داچیا به بازارهای جهانی عرضه شده است.

حتما بخوانید:   فیسبوک قابلیت تازه Live Audio را معرفی کرد

3-renault-sandero

طراحی بیگانه

همان‌طور که گفته شد، پژو ۲۰۷ یا همان ۲۰۶ پلاس در اصل نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ ۲۰۶ است که تلاش شده به ۲۰۷ اصلی شبیه شود. به همین دلیل در قسمت جلو تغییرات کاملی چهره گرفته و با چراغ‌های کشیده و جلوپنجرهٔ تازه، ۲۰۶ پلاس تا حد زیادی به ۲۰۷ شبیه شده است؛ اما در قسمت عقب حجم تغییرات بسیار کمتر بوده و فقط به تغییر گرافیک درونی چراغ‌ها و تغییر سپر بسنده شده است. البته در ۲۰۷ تازه تولید ایران، گرافیک درونی چراغ‌های عقب بازهم تغییر کرده و زیباتر شده است. همچنین به چراغ‌های جلو نیز دی‌لایت اضافه شده است.

2-peugeot-207

در سوی دیگر ساندرو قرار دارد که هرچند متعلق به نسل پیشین بوده و رنگ و بوی کهنگی گرفته است اما همچنان از طراحی هماهنگ و نسبتاً زیبایی برخوردار است که چندین پله از برادرش L90 بالاتر قرار می‌گیرد؛ بنابراین در بخش طراحی بیرونی هرچند شاید بتوان کمی ۲۰۷ تازه را زیباتر دانست اما ساندرو هم حرف‌هایی برای گفتن دارد. به همین دلیل برتر طراحی هریک از این دو هاچ‌بک اکثرا بحثی سلیقه‌ای است و نمی‌توان یکی را کاملاً بر دیگری برتر دانست.

2-renault-sandero

طراحی درونی

شاید پژو ۲۰۷ در طراحی بیگانه برتری جزئی‌ای بر رنو ساندرو داشته باشد اما در بخش درونی کاملاً برتر میدان است چراکه داشبورد ۲۰۷ زیباتر، بروزتر و باکیفیت‌تر از ساندرو است. داشبورد ۲۰۷ در قسمت بالایی نسبت به ۲۰۶ تغییر کرده و فرم بروزتری پیدا کرده است درحالی‌که در نمونه‌های تازه، یک نمایشگر لمسی به قسمت بالایی داشبورد اضافه شده و غربیلک فرمان هم به دکمه‌های کنترلی مجهز شده است. ولی داشبورد ساندرو تا حد زیادی به داشبورد L90 شباهت داشته و فرمی بسیار ساده و خسته‌کننده دارد. همچنین در این خودرو از نمایشگر لمسی و دکمه‌های روی فرمان هم خبری نیست و به همین دلیل ساندرو در بخش طراحی درونی کاملاً مغلوب ۲۰۷ می‌شود.

6-peugeot-207

تجهیزات

در بخش تجهیزات و آپشن‌ها نیز ۲۰۷ بازهم برتر میدان است زیرا این خودرو از تجهیزات نسبتاً کاملی همچون سیستم تهویه اتوماتیک، ترمزهای دیسکی در هر چهارچرخ، نمایشگر لمسی ۷ اینچی با سیستم مولتی‌مدیا و رهیاب، چهار بلندگو با تیوتر، سنسور و دوربین دید عقب، آینه‌های جانبی برقی، پنجره‌های برقی و کروز کنترل برخوردار است که چندی از آن‌ها در ساندرو یافت نمی‌شود. البته ساندرو هم با رایانه سفری، سیستم صوتی با چهار بلندگو و کنترل زیر فرمان، آینه‌های جانبی برقی با گرم‌کن و پنجره‌های برقی تجهیزات نسبتاً قابل قبولی دارد اما فقدان نمایشگر لمسی، کروز کنترل و تهویه اتوماتیک آن‌را در بعد ۲۰۷ قرار می‌دهد.

حتما بخوانید:   گفتگو تنها راهکار مشکلات و سوء تفاهم بین کشورهای منطقه است

6-renault-sandero

پیشرانه

پژو ۲۰۷ همچنان از همان پیشرانهٔ آشنای TU5 استفاده می‌کند که طبق اعلام ایران‌خودرو ۱۰۵ اسب بخار نیرو و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. البته طی سال‌های گذشته به دلیل تحریم‌ها، در پژو ۲۰۶ از گیربکس پژو ۴۰۵ استفاده شد که هماهنگی مناسبی با پیشرانه نداشته و مشکلات فراوانی داشت؛ بنابراین به‌احتمال‌بسیار در ۲۰۷ هم از همین گیربکس استفاده شده است که البته طی چند وقت اخیر ایران‌خودرو تلاش‌هایی را جهت بهبود کیفیت آن انجام داده است. بااین‌حال هنوز نمی‌توان از کیفیت پسندیده و عدم وجود ایراد در قوای محرکهٔ پژو ۲۰۷ حدید اطمینان حاصل کرد.

4-peugeot-207

در سوی دیگر رنو ساندرو قرار دارد که از همان موتور و گیربکس L90 استفاده می‌کند که به کیفیت بالا، استهلاک پایین و کم‌خرجی معروف‌ است. پارس‌خودرو این ماشین را با دو گیربکس دستی و اتوماتیک عرضه می‌کند درحالی‌که ۲۰۷ در نسخه‌های تازه فعلاً فقط با گیربکس دستی عرضه شده و هنوز خبری از گیربکس اتوماتیک برای آن نیست. ساندرو هم دقیقاً مانند رقیبش ۱۰۵ اسب بخار نیرو دارد اما گشتاور موتور ۱.۶ لیتری آن ۱۴۰ نیوتن متر است. بااین‌حال ساندرو با اینکه وزن اکثرا و گشتاور کمتر به دلیل هماهنگی عالی موتور و گیربکس، در نمونهٔ دستی شتاب صفرتاصد تند‌تری معادل ۱۰.۵ ثانیه دارد که حدود یک ثانیه کمتر از ۲۰۷ است. مصرف سوخت هر دو خودرو نیز مشابه یکدیگر و در سیکل ترکیبی حدود ۶.۷ لیتر در هر صد کیلومتر است؛ بنابراین در بخش قوای محرکه برتری با ساندرو است.

4-renault-sandero

قیمت

هردوی این هاچ‌بک‌ها از خودروهای پرطرفدار بازار هستند و به همین دلیل اختلاف قیمت بازار و کارخانهٔ آن‌ها زیادی است تا جایی که حتی در اوایل عرضهٔ ۲۰۷ تازه به بازار این اختلاف قیمت به ۱۰ میلیون تومان هم رسید اما هم‌اکنون کاهش پیدا کرده است. قیمت رسمی پژو ۲۰۷ در حال آماده ۴۱,۹۰۰,۰۰۰ تومان است درحالی‌که در بازار با قیمت حدود ۴۵ میلیون تومان خریدوفروش می‌شود. همین چگونگی در مورد ساندرو هم تقریباً وجود دارد به‌گونه‌ای که هم‌اکنون این خودرو در نمونهٔ دستی که مدل موردنظر ما است، رسماً از سوی پارس‌خودرو با قیمت ۴۳ میلیون تومان عرضه می‌شود درحالی‌که در بازار حدود ۴۷ میلیون تومان قیمت دارد؛ بنابراین قیمت کارخانه‌ای این دو خودرو بسیار نزدیک به هم است.

نتیجه

در این رقابت نمی‌توان برنده را به‌طورقطع مشخص کرد چراکه هر دو خودرو برتری‌ها و ناتوانی‌هایی نسبت به یکدیگر دارند. به‌عنوان‌نمونه ساندرو دارای قوای محرکهٔ بهتر، باکیفیت‌تر و هماهنگ‌تری است و همچنین به دلیل ابعاد بزرگ‌تر، از صندوق بار جادارتر و مهم‌تر از آن فضای پای اکثرا سرنشینان عقب برخوردار است که آن‌را از این لحاظ کاملاً در برابر ۲۰۷ که همچنان از کمبود شدید فضای پای عقب رنج می‌برد، بالاتر قرار می‌دهد؛ اما طراحی ضعیف و کیفیت پایین کابین و سطح تجهیزات کمتر از نقاط منفی رنو ساندرو بشمار می‌روند درحالی‌که پژو ۲۰۷ با طراحی درونی زیباتر، تجهیزات و آپشن‌های اکثرا و تا اندازه ای نمای بیرونی زیباتر، در این بخش از ساندرو پیشی می‌گیرد؛ اما کیفیت و هماهنگی نه‌چندان بالای پیشرانه و گیربکس و استهلاک همیشگی موتورهای پژو نیز ۲۰۷ را در این بخش در بعد ساندرو قرار می‌دهد؛ بنابراین با توجه به مزایا و معایبی که در بالا ذکر شد، انتخاب یکی از این دو هاچ‌بک اکثرا به سلیقه و خواسته‌های خریداران بازمی‌گردد. البته در این رنج قیمت دو هاچ‌بک دیگر یعنی برلیانس H320 و ام‌وی‌ام ۳۱۵ هم وجود دارند که نظر بسیاری را به‌سوی خود جلب کرده‌اند.

مشخصات فنی

پژو ۲۰۷رنو ساندرو
پیشرانهTU5 چهار سیلندرKM4 چهار سیلندر
حجم موتور۱۶۰۰ سی‌سی۱۶۰۰ سی‌سی
شمار سوپاپ۱۶۱۶
نیرو۱۰۵ اسب بخار۱۰۵ اسب بخار
گشتاور۱۴۲ نیوتن متر۱۴۰ نیوتن متر
گیربکسپنج سرعته دستیپنج سرعته دستی
محور محرکجلوجلو
شتاب صفرتاصد۱۱.۶ ثانیه۱۰.۵ ثانیه
حداکثر سرعت۱۹۰ کیلومتر در ساعت
مصرف سوخت۶.۶ لیتر (ترکیبی)۶.۷ لیتر (ترکیبی)
حجم باک۵۰ لیتر۵۰ لیتر
فاصلهٔ محوری۲.۴۴ متر۲.۵۸ متر
طول/عرض/ارتفاع۳.۹/۱.۶۸/۱.۴۶ متر۴.۰۲/۱.۷۴/۱.۵۳ متر
وزن۱۰۵۴ کیلوگرم۱۱۰۵ کیلوگرم
قیمت کارخانه۴۱,۹۰۰,۰۰۰ تومان۴۳,۰۰۰,۰۰۰ تومانمنبع سایت پدال

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مقایسه‌ای بین هاچ‌بک‌های بین‌قیمت تازه، پژو ۲۰۷ یا رنو ساندرو؟”