معماری نوین پردازنده های x86 اینتل احتمالاً تا سال ۲۰۲۰ معرفی خواهد شد

دسته‌بندی نشده 50 چهارشنبه ۸ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
معماری نوین پردازنده های x86 اینتل احتمالاً تا سال ۲۰۲۰ معرفی خواهد شد

از زمانی که معماری Netburst در پردازنده های پنتیوم ۴ شکست خورد، اینتل دیگر دست به ریسک نزد و دوباره به معماری P6 خود بازگشت، و بر پایه آن سری Core را عرضه کرد که تا به امروز نیز ادامه دارند. حال طبق گزارش ها اخیر، این کمپانی بالاخره قصد دارد این رویه را تغییر دهد.

معماری تازه اینتل در بازه زمانی ۲۰۱۹ الی ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد. با توجه به روند زمانی طراحی معماری پردازنده ها، به نظر می رسد فعالیت اصلی روی این پروژه به تازگی آغاز شده باشد، و در چهره صحت این خبر، احتمالاً سری Tiger Lake آخرین نسل از خانواده CPU های Core اینتل خواهد بود.

یکی از دلایل اصلی تغییر رویه اینتل به عقیده کارشناسان، این است که قالب چیپ های x86 کنونی به خاطر پشتیبانی از سیستم ها و دستورکار های قدیمی (Legacy) دیگر فضای کافی برای افزودن قابلیت های تازه ندارد و نمی توان عملکرد آنها را بهینه ساخت.

بنابراین با کنار گذاشتن بخش های قدیمی و آغاز طراحی تازه، اینتل می تواند ترقی های فوق العاده بیشتری را در حوزه پردازش پشوهشگر سازد، زیرا CPU های تازه آنها ابعادی بسیار کوچکتر و مصرف انرژی بسیار بهینه تری خواهند داشت.

البته عملی ساختن پروژه مورد بحث به این سادگی ها هم نیست. «بعد سازگاری» (Backward Compatibility) در پردازنده های x86 و x86_64 یکی از عوامل کلیدی در استفاده گسترده و برتری چیپ های اینتل طی سالیان اخیر به شمار می رود.

بنابراین حتی اگر معماری تازه اینتل به چهره سخت افزاری با عملکردهای قدیمی سازگاری نداشته باشد، این کمپانی باید سطحی از برابرسازی (emulation) را در آن لحاظ کند، در غیر این چهره مشکلات زیادی برای مصرف کنندگان شخصی و سازمانی به وجود خواهد آمد.

حتما بخوانید:   مشخصات سخت افزاری کامل و تصاویر جدیدی از گلکسی تب اس 3 فاش شدمنبع دیجیاتو

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “معماری نوین پردازنده های x86 اینتل احتمالاً تا سال ۲۰۲۰ معرفی خواهد شد”