اتاق مناسب دانش آموز

 

با شروع سال تحصيلى و برچيده شدن بساط تابستان، خانه ها نيز رنگ و بويى ديگر مى گيرد. بچه ها بايستى كمتر بازى و شيطنت كنند و در عوض بيشتر درس بخوانند تا در امتحانات نمرات عالى كسب كنند. يكى از مواردى كه در ميزان علاقه مندى دانش آموزان به انجام تكاليف درسى نقش دارد، نوع چيدمان اتاق آنها است. بارها ديده شده كه كودكان به رغم داشتن اتاق مجزا، كتاب و دفترشان را جلوى تلويزيون و در اتاق پذيرايى مى گذارند و تكاليفشان را در آنجا انجام مى دهند.توجه به نياز و سليقه دانش آموزان به ويژه دبستانى ها نقش مهمى در مطلوب نمودن وضعيت اتاق دارد. متاسفانه، برخى والدين، اتاق فرزندانشان را مطابق با سليقه خود مى چينند و بعضاً با اين تفكر كه در زمان درس و مشق كودك نيازى به تفريح ندارد، تمامى وسايل بازى و عروسك ها را جمع و در جايى كه هيچ گونه دسترسى به آن وجود ندارد، مى ريزند. در صورتى كه اتاق خواب، خانه كوچك آنها است و بايد به گونه اى آماده شود كه كودك در آن احساس راحتى نمايد و با آرامش به امور درسى خود رسيدگى كند.به طور كلى، اتاق كودك از سه قسمت تشكيل مى شود؛ محل قرار گرفتن تختخواب، ميز تحرير و كتابخانه و كمد لباس ها و اسباب  بازى ها. اندازه ميز و صندلى، تختخواب و ارتفاع قفسه ها بايد به گونه اى باشد كه كودك بتواند به راحتى از آنها استفاده نمايد و بعد آنها را در جاى خود قرار دهد. خريد كمد هايى با قفسه هاى زياد، تختخوابى كه بتوان از فضاى زير آن به عنوان كمد لباس، كتاب و اسباب بازى استفاده نمود، در ايجاد فضاى مفيد در اتاق خواب نقش مهمى ايفا مى كند.

 

رنگ نيز عنصر مهمى در اتاق كودك به شمار مى رود. رنگ هاى شاد به ويژه صورتى، آبى، نارنجى، گل بهى روحيه آنها را شاد و پرجنب وجوش تر مى سازد.بهتر است به جاى اعمال سليقه خودتان، از طريق آويزان نمودن پرده ها، روتختى، ملحفه و گذاشتن قاب عكس و گلدان هاى رنگى اتاق خواب كودكتان را به فضايى آكنده از آرامش و شادى بدل سازيد. تنها از ياد نبريد كه وسايل مورد نياز او بايستى با رشد و شخصيتش سازگار باشد و در شكل گيرى شناخت و تفكر وى تاثير مثبت بگذارد.

 

مشكل آپارتمان هاى فسقلى

 

يكى از مهمترين شكايات آنهايى كه در آپارتمان هاى كوچك و نقلى زندگى مى كنند، كم جا بودن اتاق نشيمن است. اتاقى كه به سبب قرار گرفتن تلويزيون سهم بسزايى در جمع كردن خانواده دور هم دارد، به جاى اينكه بزرگترين اتاق خانه باشد، در آپارتمان   هاى ايرانى متراژى كمتر از اتاق خواب دارد. ولى هيچ جاى نگرانى نيست عوامل زيادى وجود دارد كه با كمى تغيير در آنها مى توان در همين اتاق هاى كوچك هم احساس راحتى و دلبازى نمود.

 

نور و رنگ دو عنصر مهم در بزرگى و كوچكى فضا به شمار مى  روند. اگر در اتاق  نشيمن احساس خفگى مى كنيد اين تنها به خاطر تاريك بودن فضا و تيرگى رنگ ديوارها است. اگر دسترسى به پنجره برايتان وجود ندارد، با استفاده از لامپ و چراغ هاى سقفى و ديوارى و آباژور سعى كنيد اتاق را روشن تر و پرنورتر سازيد. قدم بعدى براى بزرگ جلوه دادن اتاق، به كار بردن رنگ هاى روشن براى نقاشى سقف و ديوارها است. وقتى اتاق كوچك است مى توانيد احساس داشتن اتاق بزرگ را با استفاده از رنگ روشن به خود القا كنيد. از رنگ هاى روشن مثل آبى كم رنگ، بژ و گل بهى استفاده نماييد. از سوى ديگر، بازى با رنگ هاى كف اتاق نيز سهم بسزايى در بزرگ نشان دادن فضا دارد. اتاقى كه كف آن با رنگ هاى تيره آراسته شود، بزرگتر جلوه مى نمايد. بدين منظور كافى است از موكت، پاركت يا سراميك هاى تيره استفاده كنيد.نوع چيدن مبلمان، تلويزيون و ميزها نيز نقش مهمى در بزرگ نشان دادن فضاى اتاق ايفا مى كند. بهترين نوع چيدمان مبلمان در اتاق نشيمن نوع L مانند است. اينگونه، فضاى خالى وسط اتاق بيشتر به چشم مى آيد و اتاق بزرگتر ديده مى شود. فاصله مبل  ها و ميزهاى كوچك و ميز اصلى را به حداكثر برسانيد، از گذاشتن بوفه، مجسمه هاى بزرگ و تابلوهاى قدى تا حد امكان خوددارى نماييد تا اتاق بزرگتر از آنچه هست جلوه كند.