مخالفت نمایندگان با سازوکار تازه تعیین نرخ برای خوراک پتروشیمی ها

دسته‌بندی نشده 40 شنبه ۱۱ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
مخالفت نمایندگان با سازوکار تازه تعیین نرخ برای خوراک پتروشیمی ها

به گزارش گزارشگر مهر، در نشست علنی روز شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی ماده از لایحه برنامه ششم توسعه در خصوص تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

حمیدرضا حاج بابائی رئیس کمیسیون تلفیق برنامه پیشنهاد حذف این ماده را ارائه کرد و زنگنه وزیر نفت نیز از این پیشنهاد حمایت نمود.

نمایندگان نیز با ۱۶۱ رای موافق ۳۰ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۱۴ نماینده آماده در مجلس با حذف این ماده موافقت کردند.

این ماده دولت را ناچار می کرد؛ حداکثر تا یک ماه بعد از ابلاغ این قانون قیمت گونه ها خوراک گاز و مایع تحویلی به واحدهای صنعتی، پالایشی و پتروشیمی را با حفظ قابلیت رقابت پذیری و جاذبیت سرمایه گذاری به شرح ذیل تعیین نماید:

الف: قیمت خوراک گاز طبیعی پایه دو برابر متوسط تحویلی به دیگر مصارف درونی مشروط بر اینکه قیمت خوراک گاز طبیعی تحویلی از ۸۵% قیمت این گونه خوراک گاز در کشورهای عمده تولید کننده آن اکثرا نشود.

ب: قیمت خوراک گاز اتان براساس میانگین حسابی قیمت حاصله از ارزش حرارتی آن نسبت به گاز طبیعی پایه و قمیت خوراک گاز اتان در کشورهای عمده تولید کننده آن تعیین می گردد.

ج: قیمت دیگر خوراک ها گازی براساس قیمت های گاز طبیعی پایه و اتان و به نسبت سهم اجزاء تشکیل دهنده آن تعیین می گردد.

د: قیمت گونه ها نفت خام و خوراک مایع تحویلی به واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهها توسط دولت به گونه‌ای تعیین می گردد که در طول سالهای اجرای برنامه از ۹۰% قیمت فوب خلیج فارس اکثرا نشود. در راستای اجرای این بند وزارت نفت تخفیفات اعمال شده در این بند را متناسباً از محل اعمال تخفیف در قیمت فروش نفت خام به پالایشگاههای تامین کننده خوراک مایع واحدهای پتروشیمی جبران می نماید.

حتما بخوانید:   آخرین بازمانده پیشرانه 12 سیلندر تنفس طبیعی فراری

تبصره- آئین نامه اجرایی این بند مشتمل بر تعیین قیمت گونه ها خوراک گاز مایع، تخفیفات پلکانی و نحوه جبران خسارت، دامنه صنایع مشمول در چهارچوب قراردادهای بلند مدت و دیگر ضوابط مربوطه،‌توسط وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، نفت و صنعت، معدن و تجارت حداکثر ظرف یکماه بعد از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیأت وزیران  می رسد.منبع خبرگذاری مهر

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مخالفت نمایندگان با سازوکار تازه تعیین نرخ برای خوراک پتروشیمی ها”