كفپوش پارچه اى

 

كفپوش هاى پارچه اى از جنس كتان ضخيم اولين بار توسط مهاجرين اروپايى كه در آمريكا سكنى گزيدند، مورد استفاده قرار گرفت. آنها از پارچه  كتان بادبان كشتى هايى كه آنها را از آن سوى آب ها به آمريكا رسانده بود، استفاده كردند و كفپوش هايى مزين به نقاشى هاى دستى ساختند. اين نقاشى ها اغلب طر ح هايى برگرفته از فرش هاى شرقى و گران قيمتى بودند كه در خانه هاى اشراف اروپايى ديده مى شدند و توسط چند لايه روغن برزك محافظت شده و مقاومت كافى در برابر رطوبت و فرسايش مى يافت.

 

كفپوش حاضر كه از پارچه كتان آماده شده براى نقاشى يا همان پارچه مخصوص بوم ساخته شده است و مزين به طرح خورشيد، ماه و ستاره است كه از طرح تكه دوزى معروفى متعلق به قرن نوزدهم ميلادى الهام گرفته شده است. اين كفپوش ساده با طرح هاى گوناگون و مناسب براى هر يك از اتاق هاى منزل مى تواند زينتى زيبا باشد. براى تهيه اين كفپوش به وسايل زير نياز داريد:

 

كاتر

 

قيچى

 

پارچه مخصوص بوم نقاشى (كه از فروشگاه هاى لوازم نقاشى و هنرى قابل تهيه است)

 

مداد و خط كش

 

چسب حرارتى

 

يك عدد پونز

 

يك مقدار ريسمان به طول يك متر

 

مقوا

 

رنگ آكريليك به رنگ هاى قرمز، آبى و سبز روشن

 

قلم موى نقاشى متوسط با سر پهن

 

قلم موى نقاشى متوسط با سرگرد

 

وارنيش آكريليك (ترجيحاً با ته مايه اى از رنگ زرد)

 

قلم موى ۵/۱ اينچى

 

كاغذ سنباده متوسط

 

پارچه كتانى آماده به صورت پارچه بوم را به ابعاد دلخواه مى بريم. چهار سانتى متر از هر طرف براى تو گذاشتن لبه هاى كفپوش در نظر بگيريد. چنانچه پارچه بوم در دسترس نداريد، مى توانيد خودتان در منزل يك قطعه پارچه كتان ضخيم  را به همان صورت آماده كنيد. براى اين منظور ابتدا پارچه كتان ضخيم يا متقال را به ابعاد مورد نظرتان ببريد. سپس يك لايه چسب چوب كه كمى آن را با آب رقيق كرده ايد بر روى پارچه بزنيد. پس از خشك شدن چسب چوب اين كار را دوباره تكرار كنيد. صبر كنيد تا لايه دوم چسب خشك شود و به همين ترتيب پارچه را با دو تا سه لايه ديگر از چسب چوب بپوشانيد. پس از خشك شدن لايه آخر چسب، پارچه شما آماده براى نقاشى است. از هر طرف پارچه چهار سانتى متر تو بگذاريد و لبه تا شده را از زير با چسب حرارتى بچسبانيد.

 

نقطه وسط و مركزى كفپوش را پيدا كنيد و يك سر ريسمان را با پونز در اين نقطه ثابت كنيد. با استفاده از اين ريسمان و مداد مى توانيد پنج دايره اى كه در اين طرح به كار رفته اند، رسم كنيد. مداد را با فاصله برابر با شعاع دايره مورد نظرتان نسبت به مركز كفپوش به ريسمان ببنديد و از آن براى رسم دايره  ها استفاده كنيد.

 

سه مثلث در اندازه هاى مختلف بر روى مقوا رسم كنيد و آنها را بريده، جدا كنيد. از اين مثلث ها به عنوان الگو براى رسم زيگزاگ دور دايره ها و لبه بيرونى كفپوش استفاده كنيد. طرح يك دايره كامل را به عنوان ماه كامل و يك هلال به عنوان الگوى هلال ماه و همچنين دو ستاره در اندازه هاى مختلف را بر روى مقوا رسم كنيد. آنها را بريده و به عنوان الگو براى رسم طرح ها بر روى كفپوش مورد استفاده قرار دهيد. براى تعيين جاى هر يك از اين طرح ها به تصوير مراجعه كنيد و يا آنها را مطابق سليقه خود روى كفپوش بچينيد.

 

با استفاده از قلم موى متوسط سرگرد، رنگ زدن طرح هاى قرمز را شروع كنيد. براى كشيدن خطوط ظريف تر و مرزهاى كنارى طرح ها از قلم سرگرد استفاده كنيد و براى رنگ زدن سطوح بزرگتر قلم سرپهن را به كار ببريد. صبر كنيد تا رنگ خشك شود. دايره هاى آبى و سبز را نيز به همين ترتيب رنگ كنيد. پس از خشك شدن كامل رنگ ها سه تا چهار لايه وارنيش با قلم موى ۵/۱ اينچى بر روى كفپوش بزنيد، پس از هر لايه وارنيش صبر كنيد تا خشك شود و سپس لايه بعدى را بر روى آن بزنيد و هر بار پس از خشك شدن وارنيش سطح روى كفپوش را كمى سنباده بكشيد