همه چیز درباره سنگ زمرد سبز

جواهرات و زیورآلات 148 سه شنبه ۲۲ فروردین ۹۶ رضا حیدرزاده
همه چیز درباره سنگ زمرد سبز

سنگ زمرد سبز : زمرد را همه با رنگ سبز زیبای آن می‌شناسند. رنگ سبز با شکوه زمرد، رنگی است که عشق طبیعت را تجلی می‌بخشد. گفته می‌شود رنگ سبز باعث شادی شده و هیچگاه چشم‌ها را خسته نمی‌کند. زمرد از سنگ‌های گران‌بها است که از سیلیکات آلومینیوم و بریلیوم تشکیل شده در سنگ‌های پگماتیت یافت می‌شود. واژه زمرد عربی شده اسماراگدوس یونانی است که خود از واژه‌ای سانسکریت به معنی سبز گرفته شده است. نام اصلی فارسی آن دوال یا دوبال است. همه چیز درباره سنگ زمرد سبز  را در این مقاله بخوانید.

تاریخچه سنگ زمرد

مردم باستان عقیده داشتند زمرد برای صاحب خود پاکدامنی و نجابت به ارمغان آورده، او را از ارواح شیطانی مصون می‌دارد. در یونان باستان، زمرد بسیار مورد احترام بود. در تورات زمرد یکی از سنگ‌های زیربنای شهر بیت المقدس معرفی شده، بدین جهت نزد قوم بنی‌ اسرائیل ارج و قرب خاصی دارد. در گذشته‌های دور، گوهرهای اصل بیش از آنکه به عنوان زیور استعمال شوند، جنبه دارویی داشتند مثلا جوشانده زمرد را برای علاج سرطان یا برای علاج صرع و همچنین درمان اسهال خونی تجویز می‌کردند. پزشکان یونانی دود زمرد پودر شده و سوزانده را به باور خود برای درمان مار گزیدگی، سرماخوردگی و تنگی نفس استفاده می‌کردند. پیش از آن که عینک و ذره بین ساخت شود به منظور مطالعه و رویت اشیای ریز از یک زمرد تراش خورده استفاده می‌کردند و به آن سنگ مطالعه می‌گفتند.

 سنگ زمرد سبز

معادن سنگ زمرد

کشور کلمبیا در آمریکای جنوبی، در صدر کشورهای تولید کننده زمرد جهان قرار دارد و حدود ۱۵۰ ذخیره زمرد در این کشور شناخته شده است. زمردهای کلمبیایی از زمردهای دیگر کشورها کاملاً متمایز هستند و به جرات می‌توان گفت که مرغوب‌ترین و خوشرنگ‌ترین زمردها، به کلمبیا تعلق دارد. کشورهای زامبیا، برزیل و زیمباوه نیز از شهرت بالایی در تجارت بین‌المللی زمردهای مرغوب برخوردارند. رنگ این زمردها تیره‌تر از انواع کلمبیایی بوده و ته رنگ آبی دارند. در کشور ما نیز در جنوب کرمان و در منطقه اسفندقه معدن زمرد وجود دارد.

حتما بخوانید:   چقدر باید برای خرید حلقه نامزدی خرج کنید؟

 سنگ زمرد سبز

تراش سنگ زمرد

در حالی که سختی بالای زمرد تا حدود زیادی مانع خراش دیدن این سنگ با ارزش می‌شود. قابلیت شکنندگی آن به خاطر شکاف‌های موجود در داخل سنگ کار نسبتا مشکلی است. به همین دلیل تراشکاران سنگ‌های قیمتی تراش خاصی را برای این سنگ به کار می‌برند با نام تراش زمردی یا تراش چهارگوش که در اصل یکی از طرح‌های تراش پلکانی است که در این تراش، گوشه‌های سنگ زمرد به صفحاتی مزین می‌شود که علاوه بر تشدید زیبایی آن، مقاومت آن را در برابر فشارهای مکانیکی و عوامل فیزیکی افزایش می‌دهد.

 سنگ زمرد سبز

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

    نظر شما !!!

    نظر شما برای “همه چیز درباره سنگ زمرد سبز”