ستاره های درخشان تاریخ سینما (۱۸): دبی رینولدز و کری فیشر

دسته‌بندی نشده 61 شنبه ۱۱ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
ستاره های درخشان تاریخ سینما (۱۸): دبی رینولدز و کری فیشر

برترین ها: دبی رینولدز و دخترش کری فیشر، دو ستاره درخشان تاریخ سینما، به فاصله یک روز از یکدیگر در روزهای ۲۷ و ۲۸ دسامبر ۲۰۱۶ از جهان رفتند و حساب قربانیانی که سال ۲۰۱۶ از دنیای هنر سینما و موسیقی گرفته را سنگین تر کردند.
 
 
دبی رینولدز، بازیگر افسانه ای که با انرژی بی پایان و خوش مشربی اش شناخته می شد، فیلم هایی به یاد ماندنی همانند «آواز در باران»، «تَمی و مرد مجرد» و «مالی براونی که غرق شدنی نیست»، از خود به یادگار گذاشت. وی روز اول آوریل ۱۹۳۲ در ال پاسو در تگزاس به جهان آمد و پیش از آنکه تبدیل به یکی از دوست داشتنی ترین بازیگران هالیوود شود، در مسابقات دختر شایسته شرکت می کرد تا اینکه توسط کمپانی وارنر برادرز کشف شد. وی خواننده، بازیگر، تاجر و مورخ سینما بود که اکثرا با موزیکال های دهه پنجاه معروف شده بود، و با ارائه بازی درخشانی در مقابل جین کلی و دونالد اوکانر در فیلم «آواز در باران» (۱۹۵۲) بود که تبدیل به یک ستاره شد.
 
ستاره های درخشان تاریخ سینما (18): دبی رینولدز و کری فیشر 
در دهه بعد رینولدز با نقش اصلی موزیکال «مالی براونی که غرق شدنی نیست» توانست نامزدی جایزه اسکار را به دست آورد و به این ترتیب احترام و تحسین رقبا و هم‌صنف هایش را برانگیزد. او تا چهل سال بعد از این فیلم به بازیگری و خوانندگی در سینما، تلویزیون و تئاتر ادامه داد تا اینکه در روز ۲۸ دسامبر ۲۰۱۶ در سن ۸۴ سالگی از جهان رفت، درست یک روز بعد از آنکه دخترش، کری فیشر، فوت کرد.
 
ستاره های درخشان تاریخ سینما (18): دبی رینولدز و کری فیشر 
اولین فیلم سینمایی که دبی در آن نقشی بی اهمیت بازی کرد، «عروس ژوئن» نام داشت که در سال ۱۹۴۸ اکران شد و بعد از آن در فیلم «دختر رزی اوگریدی» (۱۹۵۰) نقش مهمتری بازی کرد که باعث شد اکثرا دیده شود. همان سال او با کمپانی ام جی ام قرارداد بست و در «سه کلمه کوچک» استعداد خود را در تقلید کردن نشان داد و ادای هلن کین خواننده دهه بیست را در این فیلم درآورد. او در این فیلم با رد اسکلتون (کمدین) و فرد استیر (آیکون رقص) همبازی شد و بعدها دبی در مورد استیر می گفت که او فردی بینهایت مهربان است و به او در مورد رقص راهنمایی کرده و کمک زیادی در این مورد به او کرده است.
 
ستاره های درخشان تاریخ سینما (18): دبی رینولدز و کری فیشر 
رینولدز انرژی زیادی داشت و بسیار گستاخ و خوشرو بود و با چند موزیکال از جمله «دو هفته با عشق» (۱۹۵۰؛ در مقابل ریکاردو مونتالبان)، «هی دامن ها!» (۱۹۵۲)، «دخترک را تنها بگذارید» (۱۹۵۳) و «همه روی عرشه» (۱۹۵۵) ستاره شد. مهمترین نقش او در فیلم «آواز در باران» (۱۹۵۲) بود که آن زمان ۱۹ سال داشت و مقابل جین کلی و دونالد اوکانر نقش آفرینی نمود و ترانه های «صبح بخیر» و «تنها کاری که می کنم دیدن رویای توست» را اجرا کرد. آن زمان او بسیار جوان بود و چیزی از آوازخوانی یا رقص نمی دانست و چیزهای زیادی از جین کلی یاد گرفت و بعدها دبی او را یکی از دقیق ترین کارگردانانی که تابحال با آنها کار کرده توصیف کرد. دبی در پروژه های دیگری مانند «روابط دوبی گیلیس» (۱۹۵۳)، «آتنا» (۱۹۵۴) و «رابطه فراهم شده» (۱۹۵۶) کار کرد.
 
ستاره های درخشان تاریخ سینما (18): دبی رینولدز و کری فیشر 
اوایل دهه شصت بود که این بازیگر در فیلم های کمدی بیشتری بازی کرد و از بین آنها «پیکار موش ها» در مقابل تونی کرتیس و «لذت همراهی با او» در مقابل فرد استیر در نقش پدر کاراکتر دبی، شاخص بودند. رینولدز چند فیلم وسترن نیز در کارنامه اش دارد که مهمترین آنها «چگونه غرب تسخیر شد» با تیم بزرگی از ستاره هایی مانند گرگوری پک، هنری فوندا، کارولاین جونز و ایلای والاک بود.
در سال ۱۹۶۴ رینولدز با نقش اول فیلم «مالی براونی که غرق شدنی نیست» تحسین زیادی کسب کرد و به خاطر آن نامزدی جایزه اسکار را نیز به دست آورد. این فیلم موزیکال موفق و دوست داشتنی، زندگی غیرمتعارف یک بانوی اشرافی را به تصویر می کشید که از حادثه تایتانیک جان تندرست به در برده بود. بعد از آن دبی در فیلم «خداحافظ چارلی» (۱۹۶۴) نقش آفرینی کرد و بار دیگر با تونی کرتیس همبازی شد و بعد از آن نیز در «راهبه آوازخوان» (۱۹۶۶) و «طلاق به سبک آمریکایی» (۱۹۶۷) ظاهر شد.
 
ستاره های درخشان تاریخ سینما (18): دبی رینولدز و کری فیشر 
در تلویزیون و تئاتر نیز رینولدز درخشید و تا مدتی در فیلم های سینمایی بازی نمی کرد. سیتکام «شوی دبی رینولدز» (۱۹۶۹) و فیلم بلند «چه اتفاقی برای هلن افتاده؟» (۱۹۷۱) و صداپیشگی انیمیشن «تار شارلوت» (۱۹۷۳) از کارهایی هستند که او در این دوره انجام داد و بعد از آنها به تئاتر رو آورد و چند سالی را در باشگاه های شبانه لاس وگاس و در برادوی گذراند و برای بازخلق نمایش «آیرین» در سال ۱۹۷۳ نامزد جایزه تونی شد. بعد از برنامه های تلویزیونی مانند «آلیس»، «قایق عشق» و «هتل»، رینولدز با برادوی بازگشت و در نسخه موزیکال «زن سال» (۱۹۸۳) جایگزین لورن باکال در نقش اصلی شد.
 
ستاره های درخشان تاریخ سینما (18): دبی رینولدز و کری فیشر 
در سال ۱۹۹۲ بود که او به سینما بازگشت و در فیلم «محافظ شخصی» در نقش خودش بازی کرد و بعد از آن در فیلم «بهشت و زمین» (۱۹۹۳) ساخته الیور استون نقش مکمل داشت. در سال ۱۹۹۶ اولین نقش اصلی بعد از ۲۵ سال روی پرده نبودن را در فیلم کمدی «مادر» ساخته آلبرت بروکس بازی کرد. در سال های بعد وی نقشی همیشگی در سریال «ویل و گریس» داشت که برای آن نامزدی امی به دست آورد. در فیلم زندگی‌نامه ای تحسین شده شبکه اچ بی او به نام «پشت چلچراغ» (۲۰۱۳) نیز او با مایکل داگلاس و مت دیمون همبازی شد. در نوامبر ۲۰۱۵ وی جایزه انسان دوستی جین هرشولت را از آکادمی هنرها و علوم سینمایی دریافت کرد و نوه اش این جایزه را در مراسمی ویژه قبول کرد که در ارتباط با تلاش های رینولدز در حوزه مسائل مربوط به بهداشت روانی به عنوان یکی از بنیان‌گذاران سازمان “تالیانز” پیشکش شد.
 
ستاره های درخشان تاریخ سینما (18): دبی رینولدز و کری فیشر 
به پیشنهاد فرانک سیناترا، رینولدز در سال ۱۹۵۵ با ادی فیشر خواننده ازدواج کرد ولی وقتی فیشر او را ترک کرد تا با الیزابت تیلور باشد، این زندگی از هم پاشید. این زوج پیش از طلاق در سال ۱۹۵۹، دو فرزند به نام های کری و تاد آوردند. کری فیشر، نویسنده و بازیگر برجسته ای شد که مهمترین کارش بازی در نقش پرنسس لئا در سری فیلم های «جنگ ستارگان» بود و تاد فیلمساز شد. بعد از فیشر، دبی با هری کارل که یکی از غول های صنعت کفش سازی بود ازدواج کرد و دبی با بخش اعظم پول هایش، عادت قماربازی کارل را برآورده می کرد.
 
در نهایت با بار سنگین بدهی های شوهرش، مجبور شد در سال ۱۹۷۳ درخواست طلاق بدهد. در سال ۱۹۸۵ وی با ریچارد هملت که در کار املاک بود ازدواج کرد و باز هم افتضاحات مالی که شوهرش به بار آورد باعث شد در سال ۱۹۹۶ از هم جدا شوند. با جوک ها و لطیفه هایی که جزو منش بذله گوی دبی بودند، وی چند کتاب زندگی نامه ای همانند «دبی: زندگی من» (۱۹۸۸) و همچنین «غرق نشدنی: یک زندگی نامه» (۲۰۱۳) و «آنها را بخندان: خاطرات کوتاه مدت دوستان بلندمدت» (۲۰۱۵) منتشر نمود.
 
ستاره های درخشان تاریخ سینما (18): دبی رینولدز و کری فیشر 
رینولدز از غم از دست دادن دختر شصت ساله اش کری در روز ۲۷ دسامبر ۲۰۱۶ بعد از سکته قلبی شدید، بسیار تحت تأثیر قرار گرفت. وی پیام کوتاهی بعد از فوت دخترش در فیسبوک گذاشت: «از همه کسانی که استعدادها و مهارت های دختر عزیزم و شگفت انگیزم را در بر گرفتند سپاسگزارم. به خاطر افکار و دعاهای شما که در مراحل بعدی دخترم او را راهنمایی می کنند از شما ممنونم. با عشق، مادر کری.» یک روز بعد از مرگ کری، رینولدز در خانه پسرش در بورلی هیلز بود تا در مورد ترتیب دادن مراسم تشییع جنازه دخترش با او گفتگو کند که دچار سکته قلبی شد و فوراً به بیمارستان سدار سینای لوس آنجلس برده شد که چند ساعت بعد همانجا از جهان رفت. تاد فیشر پسر دبی رینولدز به ورایتی گفته بود: «او می خواست کنار کری باشد.» وی در زمان مرگش ۸۴ سال داشت.
 
ستاره های درخشان تاریخ سینما (18): دبی رینولدز و کری فیشر 
کری فیشر با هنرنمایی در نقش پرنسس لئا در سری فیلم های «جنگ ستارگان» تبدیل به یک آیکون فرهنگی شد. در دهه هشتاد مدتی با اعتیاد به الکل و مواد مخدر دست و پنجه نرم کرد تا اینکه در سال ۱۹۸۷ رمانی تحت عنوان «کارت پستال هایی از لبه» نوشت و منتشر کرد که بعدها فیلمی از روی آن با هنرنمایی مریل استریپ اقتباس کرد. وی در روز ۲۷ دسامبر ۲۰۱۶ در سن ۶۰ سالگی در اثر سکته قلبی شدید از جهان رفت و یک روز بعد مادرش، دبی رینولدز نیز به او پیوست.
 
ستاره های درخشان تاریخ سینما (18): دبی رینولدز و کری فیشر 
کری در روز ۲۱ اکتبر ۱۹۵۶ در لوس آنجلس کالیفرنیا متولد شد. پدرش ادی فیشر خواننده بود و مادرش بازیگر و ستاره موفقی همچون دبی رینولدز بود. طی یکی از پر حرف و حدیث ترین رسوایی های هالیوود، فیشر رینولدز را ترک کرد تا با الیزابت تیلور، بازیگر زیبای هالیوودی باشد. کری در کودکی به کتاب و شعر علاقه نشان داد. در نهایت پا جای پای والدین مشهورش گذاشت و وارد صنعت سرگرمی شد و اولین بار در سن ۱۵ سالگی در نمایش «آیرین» هنرنمایی کرد که مادرش نیز در آن بازی می کرد. در سال ۱۹۷۵ اولین فیلم سینمایی اش را در «شامپو» بازی کرد که در آن با وارن بیتی، جولی کریستی و گلدی هان همبازی بود.
ولی موفقیت عظیم حرفه او با کاراکتر پرنسس لئا در سری فیلم های پرفروش «جنگ ستارگان» به کارگردانی جورج لوکاس بود که در اولین فیلم این سری، در مقابل مارک همیل و هریسون فورد نقش آفرینی کرد. نقش پرنسس لئای باهوش باعث شد که فیشر خیلی زود تبدیل به آیکون فرهنگ پاپ شود و این نقش را در دنباله های بعدی یعنی «امپراتوری ضربه می زند» (۱۹۸۰) و «بازگشت جدای» (۱۹۸۳) ایفا نماید.
 
در سال ۱۹۸۰ وی در «برادران بلوز» با دن ایکروید و جان بلوشی همبازی شد و همان سال با «صحنه های سانسور شده از کینگ کونگ» به برادوی بازگشت و دو سال بعد از آن، در نمایش «اگنس خدا» در برادوی بازی کرد. اواسط دهه هشتاد تا اواخر این دهه، فیشر با الکل، مواد مخدر و افسردگی درگیر بود و در همین دوره بود که در فیلم هایی فراموش نشدنی مانند «زیر رنگین کمان» (۱۹۸۱) و «جوخه شرور هالیوود» (۱۹۸۶) ظاهر شد.
فیشر نقش های مکمل قابل توجهی نیز ایفا کرده، برای نمونه در فیلم «هانا و خواهرهایش» ساخته وودی آلن (۱۹۸۶)، «وقتی هری با سالی دیدار کرد» (۱۹۸۹) و «ظرف صابون» (۱۹۹۱) که در آن نقشی کمیک ایفا نمود. بعد از آن او شوی مصاحبه برای خودش راه انداخت که نام آن را «گفتگوهایی از لبه با کری فیشر» گذاشت و بین سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ پخش می شد. دیگر پروژه های تلویزیونی اش شامل صداپیشگی کاراکتر آنجلا در سریال «مرد خانواده» و حضورهای کوتاهی در سریال های «بیگ بنگ تئوری» و «آنتوراژ» می شد.
 
ستاره های درخشان تاریخ سینما (18): دبی رینولدز و کری فیشر 
به عنوان فیلمنامه نویسی قهار، فیشر به بازنویسی فیلمنامه های هالیوودی بسیاری از جمله «راهبه بدلی» (۱۹۹۲)، «گسترش» (۱۹۹۵) و «خواننده عروسی» (۱۹۹۸) کمک کرد. وی چند کتاب دیگر منتشر کرد که همگی پرفروش بودند. او در سال ۲۰۱۵ با نقش دوست داشتنی و مشهور پرنسس لئا دوباره به سری فیلم های «جنگ ستارگان» بازگشت و این بار در دنباله «جنگ ستارگان: نیرو برمی خیزد» ساخته جی. جی. آبرامز نقش ژنرال لئا را در کنار هریسون فورد و مارک همیل ایفا نمود که در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۵ در ایالات متحده اکران آن آغاز شد و رکورد فروش های باکس آفیس را شکست و در هفته اول اکران در داخل آمریکا بیش از ۲۴۷ میلیون دلار فروش کرد. فیشر بازی در اپیزود هشتم این سری فیلم ها را نیز به پایان رسانده که قرار است این اپیزود در دسامبر ۲۰۱۷ روی پرده سینماها برود.
 
ستاره های درخشان تاریخ سینما (18): دبی رینولدز و کری فیشر 
فیشر یک دختر به نام بیلی کاترین داشت که حاصل رابطه با مدیر برنامه هایش، برایان لورد بود. وی مدت کوتاهی همسر پل سایمون (خواننده/ترانه سرا) در دهه هشتاد بود. کری علناً در مورد بیماری دوقطبی و تقلایش با اعتیاد به مواد مخدر گفتگو می کرد. در سال ۲۰۱۶ کالج هاروارد جایزه سالانه دستاورد یک عمر تلاش برجسته در انسان دوستی فرهنگی را به او پیشکش نمود. هنگام دریافت این جایزه خطاب به حضار گفت: «من هرگز نسبت به بیماری روانی ام خجالت نکشیده ام؛ هرگز این اتفاق برایم نیفتاد. بسیاری از مردم از من تشکر می کنند که درباره اش حرف می زنم و مادران می توانند وقتی فرزندانشان از تشخیص این بیماری در آنها ناراحت می شوند به آنها بگویند که پرنسس لئا هم بیماری دوقطبی دارد.»
این نویسنده و بازیگر توانا و رک‌گو درگیر چندین پروژه بود که هنگام پرواز از لندن به کالیفرنیا در روز ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶ دچار حمله قلبی شدید شد. تنفس مصنوعی فوراً بر روی او انجام شد و بعد از آنکه هواپیمایش روی زمین نشست، فوراً به بیمارستانی در لوس آنجلس برده شد و اعلام شد که چگونگی او بحرانی است. طرفدارانش در سراسر جهان حمایت خود را از او روی شبکه های اجتماعی با هشتگ «باشد که نیرو با او باشد» (#MayTheForceBeWithHer) اعلام کردند.
 
 ستاره های درخشان تاریخ سینما (18): دبی رینولدز و کری فیشر
چهار روز بعد در تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۱۶ این بازیگر دوست داشتنی و دوست داشتنی در بیمارستان و در سن شصت سالگی از جهان رفت. مادرش، دبی رینولدز، که خود ستاره افسانه ای سینما و تلویزیون بود نیز روی فیسبوک پست سپاسگزاری از پیروان گذاشت. یک روز بعد از مرگ کری فیشر، دبی رینولدز نیز مرگ دخترش را تاب نیاورد و در اثر حمله قلبی از جهان رفت.
رسانه ها و شبکه های اجتماعی و همچنین دیگر ستاره ها و چهره ها و همچنین پیروان و دیگر دوستداران سینما و هنر، مرگ این دو ستاره دوست داشتنی، پیشگام و الهام‌بخش دختران و بانوان، را طی پست های پی دی پی و گسترده اعلام نمودند.منبع سایت برترین ها

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
حتما بخوانید:   کیک مرغ و کدو؛ تنوع در آشپزی را تجربه کنید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ستاره های درخشان تاریخ سینما (۱۸): دبی رینولدز و کری فیشر”