رانندگانی که همانند نیکو رزبرگ در اوج خداحافظی کردند

دسته‌بندی نشده 54 پنج شنبه ۹ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
رانندگانی که همانند نیکو رزبرگ در اوج خداحافظی کردند

نیکو رزبرگ اندکی بعد از قهرمانی در مسابقات فرمول ۱ اعلام بازنشستگی کرد. این موضوع شوک عمقی به پیروان وارد نمود اما برای همیشه فردی قابل‌احترام خواهد بود.
اما آیا نیکو رزبرگ تنها راننده‌ی فرمول ۱ بوده که در اوج از این مسابقات خداحافظی کرده است؟ نه! حداقل ۵ قهرمان اسطوره‌ای پیش از او قهرمان فرمول ۱ شده‌اند اما دیگر برای دفاع از عنوان قهرمانی خود به میادین بازنگشته‌اند.


در واقع دو تن از آن ۵ تن بیش از یک قهرمانی را به دست آورده و بعد از آن نامشان در بین خیل عظیمی از راننده‌های مشهور آورده شده است.

  • MIKE HAWTHORN

mike-hawthorn
اولین قهرمان بریتانیایی فرمول ۱ در مرکز بحث یکی از بدترین رخدادهای تاریخ ورزش‌های موتوری نیز بوده است. همانند رزبرگ، هاوتورن فوراً بعد از قهرمانی در مسابقات سال ۱۹۵۸ بازنشسته شد؛ اما رویداد اساسی و تاریخی در حرفه‌ی او در سال ۱۹۵۵ و در مسابقات لمانز رقم خورد. لانس مک لین به خاطر جلوگیری از برخورد با جگوار هاوتورن راه خود را منحرف کرد ولی با مرسدس یکی دیگر از شرکت‌کننده‌ها برخورد نمود. قطعات و لاشه‌ی این دو خودرو به‌طرف تماشاچیان پرتاب شد و تراژدی تمام‌عیاری به وجود آمد. هاوتورن هرگونه اشتباهی را رد کرد. کمتر از ۴ سال بعد، هاوتورن که قهرمان اسبق فرمول ۱ و لمانز بود در تصادفی جاده‌ای از جهان رفت.

  • JOCHEN RINDT

jochen-rindt
اما داستان زندگی ریند غم‌انگیزتر است. این راننده‌ی اتریشی در سال ۱۹۷۰ با تیم لوتوس به قهرمانی رسید اما اجل مهلت نداد تا تاج قهرمانی را بر سر بگذارد. ریند در تصادفی که در مونزا و هنگام تمرین برای گرندپری ایتالیا رخ داد جان خود را از دست داد. او نیز همانند هاوتورن در مسابقات لمانز و با خودروی فراری ۲۵۰ LM سال ۱۹۶۵ شرکت کرد. ریند حتی مسابقات ایندیاناپولیس ۵۰۰ را نیز تجربه نمود.

  • JACKIE STEWART
حتما بخوانید:   رشد خودروهای الکتریکی و خطر بیکاری

jackie-stewart
قهرمانی ریند و فصل پایانی او در سال ۱۹۷۰ در احاطه‌ی اولین و دومین عناوین سر جکی استوارت بود. در سال ۷۲ استوارت قافیه را به امرسون فیتیپالدی باخت اما سومین قهرمانی او در سال ۷۳ رقم خورد. او اکثرا وقت دوران حرفه‌ای خود را صرف افزایش ایمنی ورزش‌های موتوری نمود. در سال ۲۰۰۱ او موفق به دریافت لقب شوالیه از ملکه الیزابت دوم شد.

  • NIGEL MANSELL

nigel-mansell
تقریباً دو دهه بعد از استوارت، نایجل منسل قهرمانی مسابقات فرمول ۱ را در سال ۱۹۹۲ به دست آورد و سپس راه دیگری را در پیش گرفت. هرچند او از مسابقات بازنشسته نشد. او اولین فردی بود که عنوان CART را به دست آورد و البته درعین‌حال قهرمان مسابقات فرمول ۱ نیز بود.

  • ALAIN PROST

alain-prost
تنها راننده‌ی آماده در این لیست که عناوین قهرمانی بیشتری از استورات دارد، پروست است که در سال‌های ۸۶،۸۵ و ۸۹ با تیم مک لارن و در سال ۹۳ با تیم ویلیامز به قهرمانی دست یافت. این قهرمانی‌ها برای “پرفسور” کافی بود بنابراین او با کسب چهارمین عنوان از مسابقات خداحافظی کرد. او در حال آماده در تیم رنو-e در فرمول E بوده و پسرش نیز راننده است.منبع سایت پدال

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “رانندگانی که همانند نیکو رزبرگ در اوج خداحافظی کردند”