رانت لایحه برنامه ششم توسعه به پتروشیمی ها/امیدوام این بندحذف شود

دسته‌بندی نشده 47 شنبه ۱۱ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
رانت لایحه برنامه ششم توسعه به پتروشیمی ها/امیدوام این بندحذف شود

هدایت الله خادمی در گفتگو با گزارشگر مهر، در خصوص قیمت خوراک پتروشیمی در برنامه ششم توسعه گفت: مخالف راهکار کمیسیون بودجه برای قیمت خوراک پتروشیمی در برنامه ششم هستم.

نماینده مردم ایذه در تشریح این موضوع گفت: قیمت خوراک پتروشیمی تا سال ۹۲ در هر مترمکعب حدود ۲.۸ سنت بود در همین زمان قیمت خوراک پتروشیمی که صادر می شد بیش از ۴۰ سنت بود و پتروشیمی ها دارای سود ۱۰۰ درصدی بودند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: بعد از آن مدتی بدون فرمول قیمت خوراک پتروشیمی حدود ۱۳ سنت تعیین شد، اما راهکاری برای افزایش آن در سال های آینده در نظر گرفته نشد.

این مدیر سابق نفتی کشور اظهار داشت: بعد از آن وزارت نفت فرمولی را ارائه کرد تا قیمت خوراک پتروشیمی بر پایه آن تعیین شود. برای تعیین نرخ خوراک پتروشیمی بر پایه این فرمول متوسط نرخ عرضه گاز برای مصارف درونی به علاوه قیمت صادراتی به علاوه متوسط قیمت گاز در چهار هاب جهانی با هم جمع شده و تقسیم بر دو می شود. بر این اساس قیمت خوراک پتروشیمی در هر سال تعیین می شود.

خادمی اظهار داشت: طبق این فرمول قیمت خوراک پتروشیمی در سال ۹۵ حدود ۹ تا ۱۰ سنت بود که البته از قیمت خوراک در سال گذشته که ۱۳ سنت بوده است کمتر بود.

وی با انتقاد از فرمول تازه کمیسیون برنامه و بودجه گفت: با این فرمول قیمت خوراک پتروشیمی به حدود ۵.۵ تا ۶ سنت کاهش می یابد.

نماینده مردم ایذه ادامه داد: پتروشیمی ها با نرخ خوراک فعلی، ۵۰ درصد سود دارند و در چگونگی خوبی قرار دارند. لذا نباید منابع کشور را مفت و به قیمت ارزان بفروشیم.

حتما بخوانید:   هت‌تریک سروش سرخپوش در گلزنی به استقلال 

عضو کمیسیون انرژی لایحه برنامه ششم برای تعیین قیمت خوراک پتروشیمی را رانت به پتروشیمی ها خواند و گفت: امیدواریم بتوانیم این ماده از لایحه برنامه را حذف کنیم.

درصورت تصویب پایانی ماده ۵۳ لایحه برنامه ششم توسعه دولت ناچار است حداکثر تا یک ماه بعد از ابلاغ این قانون قیمت گونه ها خوراک گاز و مایع تحویلی به واحدهای صنعتی، پالایشی و پتروشیمی را با حفظ قابلیت رقابت پذیری و جاذبیت سرمایه گذاری به شرح ذیل تعیین نماید:

الف: قیمت خوراک گاز طبیعی پایه دو برابر متوسط تحویلی به دیگر مصارف درونی مشروط بر اینکه قیمت خوراک گاز طبیعی تحویلی از ۸۵% قیمت این گونه خوراک گاز در کشورهای عمده تولید کننده آن اکثرا نشود.

ب: قیمت خوراک گاز اتان براساس میانگین حسابی قیمت حاصله از ارزش حرارتی آن نسبت به گاز طبیعی پایه و قمیت خوراک گاز اتان در کشورهای عمده تولید کننده آن تعیین می گردد.

ج: قیمت دیگر خوراک ها گازی براساس قیمت های گاز طبیعی پایه و اتان و به نسبت سهم اجزاء تشکیل دهنده آن تعیین می گردد.

د: قیمت گونه ها نفت خام و خوراک مایع تحویلی به واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهها توسط دولت به گونه‌ای تعیین می گردد که در طول سالهای اجرای برنامه از ۹۰% قیمت فوب خلیج فارس اکثرا نشود. در راستای اجرای این بند وزارت نفت تخفیفات اعمال شده در این بند را متناسباً از محل اعمال تخفیف در قیمت فروش نفت خام به پالایشگاههای تامین کننده خوراک مایع واحدهای پتروشیمی جبران می نماید.

تبصره- آئین نامه اجرایی این بند مشتمل بر تعیین قیمت گونه ها خوراک گاز مایع، تخفیفات پلکانی و نحوه جبران خسارت، دامنه صنایع مشمول در چهارچوب قراردادهای بلند مدت و دیگر ضوابط مربوطه،‌توسط وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، نفت و صنعت، معدن و تجارت حداکثر ظرف یکماه بعد از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیأت وزیران  می رسد.

حتما بخوانید:   خانه پیش‌ساخته لندروور با قابلیت حمل توسط دیسکاوری اسپورتمنبع خبرگذاری مهر

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “رانت لایحه برنامه ششم توسعه به پتروشیمی ها/امیدوام این بندحذف شود”