دکور: دفتر كار خانگى

 

وجود يك دفتر كار خانگى در اغلب خانه هاى امروزى يك ضرورت است- نه فقط به منظور انجام امور كارى بلكه به اين دليل كه در اكثر منازل دست كم يك كامپيوتر كه يكى از وسايل ارتباطى مهم عصر ما است وجود دارد. به دليل وجود كامپيوتر امروزه بسيارى از افراد مى توانند تمام يا بخشى از كار خود را در منزل و فقط از طريق اينترنت و پست الكترونيكى انجام دهند. جاى دادن دستگاه كامپيوتر و ملزومات آن و گاه نمابر خود به يك دفتر كار كوچك نياز دارد. براى داشتن اين دفتر كار خانگى احتياج به فضاى زياد و حتى يك اتاق كامل نيست و فقط با برنامه ريزى و طراحى دقيق مى توان به آن دست يافت. اگر از افرادى هستيد كه كار خود و يا دست كم بخشى از آن را در منزل انجام مى دهيد براى قرار دادن لوازم و وسايل كارتان و نصب كامپيوتر به فضايى ثابت نياز داريد. اين فضا ممكن است گوشه اى از يك اتاق باشد كه خود كاربردى غير از دفتر كار دارد. بنابراين بايد كل اتاق به نوعى طراحى شود كه هر دو كاربرد را امكان پذير سازد. با اختصاص يك ميز در گوشه اى از خانه مى توان چنين فضايى را تامين كرد اما توجه داشته باشيد براى اين منظور ميز خيلى كوچكى را به اين دليل كه مثلاً در فرورفتگى ديوار جا مى گيرد انتخاب نكنيد بلكه اندازه هاى ميز را با توجه به ابعاد وسايلى كه بايد روى آن چيده شود در نظر بگيريد، با اندازه گيرى مانيتورتان شروع كنيد، سپس به اين اندازه ها جاى لازم براى ساير وسايل و تحرك كافى خودتان را نيز بيفزاييد. همچنين در صورت امكان با انتخاب ميز هايى كه جاى عبور سيم در آنها تعبيه شده به سيم ها و كابل هاى متعدد مربوطه سروسامان دهيد. مكانى كه ميز را در آن قرار مى دهيد بايد جايگزينى صحيح شما نسبت به ميز و صفحه مانيتور را امكان پذير سازد. براى محاسبه عرض ميز كار، ۶۰ سانتى متر را براى مانيتور در نظر بگيريد و به آن ۲۵ سانتى متر ديگر بابت صفحه كليد اضافه كنيد. در صورتى كه فضاى كافى براى ميزى با چنين عرضى نداريد ممكن است از ميز هايى كه جاى مخصوص صفحه كليد كشويى دارند استفاده كنيد. هنگام انتخاب صندلى يك صندلى راحت  گردان را در نظر بگيريد.

 

اگر ميز كار و كامپيوترتان در يكى از اتاق هاى پر رفت و آمد قرار دارد لازم است راهى براى پوشاندن آن در مواقعى كه مورد استفاده نيست بيابيد. براى جدا كردن فضاى كار از بقيه اتاق مى توانيد از روش هايى مثل نصب پرده يا ديوارك (پاراوان) استفاده كنيد.

 

اما يكى از بهترين فضاهايى كه مى توانيد به دفتر كار خانگى تبديل كنيد يك كمد ديوارى پرعمق است. كمد ديوارى بايد عمق كافى براى جاى دادن ميز كارى كه بتوان مانيتورى روى آن قرار داد داشته باشد. در اين صورت مى توانيد با انتخاب يك ميز كشويى فضاى كافى براى صفحه كليد و كار بر روى ميز را نيز تامين كنيد. به اين ترتيب پس از پايان كارتان مى توانيد ميز كشويى را جمع كنيد و درهاى كمد را ببنديد تا دفتر كار شما به طور كامل از نظرها پنهان شود. به جاى ميز كار مى توانيد از طبقات خود كمد كه با ارتفاع مناسب جهت كار شما نصب شده اند استفاده كنيد. فقط كافى است ارتفاع طبقات كمد را مطابق با نياز خود محاسبه كنيد و سپس از استحكام طبقات نصب شده اطمينان حاصل كنيد. كمدى را انتخاب كنيد كه زمان كار در مسير رفت و آمد اعضاى خانواده نباشد تا بتوانيد در آرامش كار كنيد. اگر قصد داريد دفتر كارتان را در يك كمد برپا كنيد توجه داشته باشيد كه فاصله ميان وسايل الكتريكى شما به اندازه اى باشد كه هوا در ميان آنها جريان يابد زيرا اين وسايل اغلب مقدار زيادى حرارت توليد مى كنند.

 

نورپردازى يكى ديگر از مهم ترين مراحل كار است. نور معمولى يك اتاق اغلب روشنايى كافى براى فضاى كار شما را تامين نخواهد كرد. از اين رو بهتر است از يك چراغ مطالعه كه نور آن قابل تنظيم است بهره بگيريد تا بتوانيد نور را به صورت دلخواه بر روى نقطه مورد نظر تنظيم نمائيد و در ضمن از بازتاب آن بر روى صفحه مانيتور پيشگيرى كنيد. براى نورپردازى داخل كمد مى توانيد در آن چراغ هاى سقفى نصب كنيد و كليد آنها را به صورتى طراحى كنيد كه با بازشدن در كمد روشن شده و با بستن درها خاموش شوند. به منظور تنظيم نور طبيعى محل كارتان، اگر در نزديكى پنجره قرار دارد، يك سايبان روى پنجره نصب كنيد.

 

پس از نورپردازى نوبت به تامين جاى كافى براى نگهدارى از وسايل گوناگون مورد نياز شما است. ميز كار شما بايد كشوها يا فايل هاى كافى براى نگهدارى از لوازم التحرير و ده ها وسيله ديگر كه ممكن است در يك دفتر كار خانگى مورد نياز باشند داشته باشد. در يك دفتر كار كوچك نيز دسته هاى متعدد كاغذ وجود دارند كه بايد در جعبه ها يا كشوهاى مجزا سامان داده شوند، زيرا فراهم كردن جاى مناسب براى اين كاغذ ها مانع از پخش شدن آنها بر روى ميز و ايجاد نمايى شلوغ و نامنظم براى دفتر كار خانگى شما خواهد شد. اگر فضاى كار شما محدود باشد نيز مى توانيد طبقاتى روى ديوارى كه ميز به آن تكيه دارد نصب كنيد و به اين ترتيب فضاى كافى براى چيدن كتاب ها، CD ها و بسيارى از وسايل ديگر را فراهم كنيد. عرض طبقات را به اندازه كافى در نظر بگيريد و فاصله بين آنها را چنان انتخاب كنيد كه قرار دادن كتاب هايى با ابعاد بزرگ تر در آنها امكان پذير باشد. همچنين مى توانيد فايل هاى مقوايى متعددى براى نگهدارى از مجلات، بروشورها و جزوات مختلف در اين طبقات بچينيد.

 

پس از آنكه هر يك از وسايل در جاى خود قرار گرفته شما دفتر كارى منظم و مرتب خواهيد داشت كه به سبب رنگ خاكسترى وسايل و لوازم كامپيوتر نمايى جدى و بسيار ساده دارد.

 

در آخر با افزودن يك يا چند شىء رنگين دكوراتيو كه مورد علاقه شما هستند به اين مجموعه روح ببخشيد.