دکوراسیون داخلی

اتاق خواب

همه مابه نوعى فضاهاى خصوصى ونيمه خصوصى و عمومى خانه مان را دكوراسيون مى كنيم. اما آنچه كه اصولى ود قيق باشد حائز اهميت بيشترى است. اگر شما فرد گرفتارى هستيد و زمان كافى براى فكر كردن به اينگونه مسائل نداريد، در عين حال طرح هاى خاصى براى مبلمان ونورپردازى خانه خود در سر داريد و يا عليرغم اينكه سليقه خوبى داريد اما نمى توانيد طرح هاى خود را پياده كنيد و ساير اعضاى خانه هم نظراتى كاملاًمتفاوت با شما دارند(!) در اين حالت بهتر است از يك طراح كمك بگيريد. اما اگر مايليد كه حتماً خودتان خانه را دكوراسيون كنيد، وقت كافى براى انتخاب و خريد وسايل دكوراسيون داريد، مى دانيد كه چگونه بايد محصولات گوناگون را جست وجو و با هم مقايسه كنيد و در عين حال بسيار خلاقيد و ايده هاى بسيارى براى خانه خود داريد مى توانيد با يادگيرى يكسرى اصول، خودتان طراح دكوراسيون منزل خود باشيد. اما بايد توجه داشته باشيد كه اين مسأله درمورد خانه هايى صادق است كه اساساً خوب طراحى شده اند و نيازى به نورپردازى خاص، يك آشپزخانه جديد يا تغييرات اساسى سرويس هاى بهداشتى ندارند.

دكوراسيون خانه تنها اضافه كردن يك كاغذ ديوارى با طرحى نو يا لايه اى رنگ جديد نيست. بايد آموخت كه براى هر فضاى خانه چه مبلمانى مناسب است و آنگاه كداميك از ايده هاى پيشنهادى باب طبع شماست ضمن اينكه خلاقيت هاى خود شما نيز در اين روند ارزش فوق العاده اى دارد.

ابتدا به طور اجمالى از كف و كفسازى شروع مى كنيم چيزى كه معمولاً در طراحى هاى داخل بنا و حتى خارج آن نيز به فراموشى سپرده مى شود.

كفسازى با كفپوش بسيار متفاوت است. كفسازى شامل سطوح سخت كف خانه شماست از قبيل سنگ ،موزاييك، چوب و چيزهاى ديگر كه فيكس شده و غيرقابل تغييرند. در حالى كه كفپوش ها شامل فرش ها و سطوحى هستند كه روى سطح كف قرار دارند و قابل تغييرند. براى درك بهتر اهميت كفپوش ها و كفسازى در طراحى داخلى منزل به اين مثال دقت كنيد:

قطعاً اكثر ما قدم زدن در لابى يك هتل بزرگ راتجربه كرده ايم و طرح هاى ظريف نقش بسته بر سنگ هاى كف آن نظرمان را جلب كرده است. آيا مى توانيد به خاطر بياوريد كه احساس شما در طول قدم زدن بر اين سطح چه بوده است؟ سطح براق و درخشنده آن احتمالاً باعث شده است كه از قدم زدن بر آن احساس گناه بكنيد(!) اما در عين حال حس كرده ايد كه چيزهاى مهم و خاصى در آنجا خواهد بود. براى انتخاب كفپوش خانه بايد ببينيد كه مى خواهيد هر فضا چطور به نظر بيايد. براى مثال اگر ظاهرى گمراه كننده براى هال اصلى خانه در ابتداى ورودى برايتان مهم است موزاييك هاى شيشه اى سياه و طلايى به خوبى اين حقه را كارساز خواهد كرد. اما اگر به دنبال فضايى باارزش و اشرافى هستيد فرش هاى گسترده به خوبى اين نياز را برآورده خواهد كرد.

نكته مهم ديگر شناختن روحيه هر فضاست به اين صورت كه بايد فضاهاى مختلف خانه خود را به خوبى بررسى كنيد. اتاق فرزند شما مى تواند با كمدهاى مناسب با ارتفاعى حساب شده جامدادى هاى زيبا و مجسمه هاى ريز و درشتى كه از سقف آويزان شده اند و سقف اتاق را پايين تر جلوه مى دهند مبله شود. روتختى هايى با طرح هايى هماهنگ با ساير رنگ هاى استفاده شده در اتاق را نيز از ياد نبريد.

زمانى كه مى خواهيد براى دكوراسيون منزل خود اقدام كنيد، بايد معنى و اثر هر رنگ را به خوبى بدانيد، اما اين نكته را فراموش نكنيد كه بايد در استفاده از هر رنگ در سطحى وسيع (مثلاً رنگ كردن تمام ۴ ديوار يك اتاق با قرمزى درخشان) بسيار محتاط باشيد. بيشتر اوقات چنين طرز استفاده اى آنها را بيشتر به يك محرك تبديل خواهد كرد.