درآمدهای حاصل از اجرای هدفمندی یارانه ها شفاف می شود

دسته‌بندی نشده 44 شنبه ۱۱ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
درآمدهای حاصل از اجرای هدفمندی یارانه ها شفاف می شود

به گزارش گزارشگر مهر، در نشست علنی روز شنبه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه برنامه ششم پیشنهاد محمد دهقان نماینده مردم طرقبه در خصوص هدفمندی یارانه ها مورد بررسی قرار گرفت.

هفته گذشته به پیشنهاد یکی از نمایندگان، ماده ای از لایحه برنامه در خصوص هدفمندی یارانه ها تغییر کرد.

بر پایه این پیشنهاد، ماده ای را که کمیسیون تلفیق در خصوص هدفمندی به تصویب رسانده بود حذف و پیشنهاد دولت در این خصوص جایگزین شد.

در نشست صبح امروز محمد دهقان مجددا پیشنهادی را به رای نمایندگان گذاشت که نزدیک به پیشنهاد کمیسیون تلفیق در خصوص هدفمندی یارانه ها بود.

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه با این پیشنهاد مخالفت کرد و خواستار تصویب لایحه دولت شد، اما حمیدرضا حاج بابایی رئیس کمیسیون تلفیق برنامه گفت: سال آینده دولت از محل اجرای قانون هدفمندی صد هزار میلیارد تومان درآمد خواهد داشت که ۴۲ هزار میلیارد تومان آن صرف پرداخت نقدی می شود اما ۵۸ هزار میلیارد تومان آن به خزانه واریز نخواهد شد.

وی خطاب به نمایندگان گفت: اگر این پول به بودجه های عمرانی اضافه شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

حاج بابایی ادامه داد: نمایندگان ۱۰ هزار میلیارد تومان از محل بودجه عمومی در فصل تصویب بودجه به هدفمندی یارانه ها اختصاص می دهند اما از آن طرف ۶۰ هزار میلیارد تومان از درآمدهای هدفمندی یارانه ها را بدون بازررسی به دولت اختصاص می دهند.

وی از نمایندگان خواست با پیشنهاد دهقان موافقت کنند تا کل درآمدها و هزینه های هدفمندی مشخص باشد و به حساب خزانه واریز شود.

حتما بخوانید:   دولت در مبارزه با قاچاق مماشات می کند

نمایندگان با ۱۵۴ رای موافق، ۵۱ رای مخالف، ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۲۵ نمایندگاه آماده در مجلس این پیشنهاد را به تصویب رساندند.

بر پایه این مصوبه برای ایجاد شفافیت در اجرای قانون، دولت ناچار است دریافت ها و پرداخت های پیوسته با قانون هدفمند کردن یارانه ها را در جدول جداگانه ای حاوی اقلام زیر همراه با بودجه های سنواتی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند:

الف: کل دریافتی حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها

ب: مالیات بر ارزش افزوده پیوسته با آن

ج: سهم شرکت های تولید و توزیع کننده انرژی به تفکیک هر شرکت

د: سهم سازمان هدفمند کردن یارانه ها برای اختصاص به پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی به خانوارها

ه: کمک به بخش سلامت و حمایت از تولید و اشتغال از طریق تامین اعتبارات مربوط به اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مصوب ۱۳۹۰  و قانون توسعه ترابری و مدیریت مصرف سوخت مصوب ۱۳۸۶

طبق تبصره یک این ماده دولت ناچار می شود سهم سازمان هدفمند کردن یارانه ها از دریافتی ها را هر ساله در رده منابع بودجه عمومی و مصارف پیوسته با آن را در رده های مستقل و جداگانه در ارقام بودجه عمومی درج کند.

همچنین طبق تبصره دو این ماده استفاده از منابع مذکور به هر نحو دیگر در دستور تصرف غیرقانونی در اموال عمومی است.

افزون بر این در تبصره سه دولت ناچار شد گزارش تفصیلی این بند را هر شش ماه به دیوان محاسبات و مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.منبع خبرگذاری مهر

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “درآمدهای حاصل از اجرای هدفمندی یارانه ها شفاف می شود”