حراج یک مرسدس بنز ۵۴۰K با قیمت ۸ میلیون دلار

دسته‌بندی نشده 55 شنبه ۱۱ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
حراج یک مرسدس بنز ۵۴۰K با قیمت ۸ میلیون دلار

همهٔ ما میدانیم که ساخته‌های مرسدس بنز خودروهای گران‌قیمتی هستند که البته برخی از آن‌ها قیمت بیشتری نسبت به دیگر مدل‌ها دارند. به‌عنوان‌نمونه قیمت یک CLA از حدود ۳۰ هزار دلار آغاز می‌شود درحالی‌که یک مایباخ S کلاس بیش از پنج برابر این قیمت دارد؛ اما نظرتان در مورد ۸ میلیون دلار چیست؟! این قیمتی است که کارشناسان برای فروش این مرسدس بنز ویژه در حراجی ماه آینده پیش‌بینی کرده‌اند؛ اما همان‌طور که شدنی است گمان زده باشید، این هرگز یک مرسدس عادی نیست.

این یک دستگاه از یکی از پرطرفدارترین ساخته‌های مرسدس بنز یعنی ۵۴۰K اسپشیال رودستر است. این یک گرند تورر بدون سقف است که در آن دوران نهایت لوکس بودن بشمار می‌رفت. خودرویی با بیش از ۵.۱۸ متر طول و یک پیشرانهٔ ۵.۴ لیتری ۸ سیلندر خطی سوپرشارژ. از این خودرو در اواخر دههٔ ۳۰ میلادی تنها ۴۱۹ دستگاه ساخته شد که تنها ۲۵ دستگاه آن‌ها از گونه اسپشیال رودستر هستند.

این نمونه‌های که در اینجا برای حراج گذاشته شده است آخرین نمونهٔ اسپشیال رودستر بوده و پیش از جنگ جهانی دوم ساخته شده است. همچنین این خودرو با چند ویژگی منحصربه‌فرد دیگر نیز از همنوعان خود متمایز بوده و برتری دارد. این ۵۴۰K اسپشیال در سال ۱۹۳۹ توسط شخصی بنام «Rolf Horn» در برلین سفارش داده شد. او که یک هنرمند بود، در رودستر خود طبق سلیقه‌اش تغییراتی ایجاد کرد که آن‌را زیباتر و ویژه‌تر از نمونه‌های معمولی کرده بود.

az17_r199_018

در این خودرو، درها به سمت پایین برش خوردند، گلگیرها به شکل مخروطی و قطرهٔ اشک درآمدند و شیشهٔ جلو هم به‌چهره یک‌تکه شد. مدت کوتاهی بعد از تحویل این خودرو به Horn، آتش جنگ جهانی دوم شعله‌ور شد و به همین دلیل ۵۴۰K در پارکینگی مخفی شد. بعد از پایان جنگ و بعد‌ازاینکه شرق برلین تحت کنترل کمونیست‌ها درآمد، این خودرو توسط دیپلمات‌های شوروی مورداستفاده قرار گرفت و سپس به مسکو منتقل شد.

حتما بخوانید:   اکسپرس: آزمون پیشنهاد لیورپول را بررسی می کند

az17_r199_002

بعدازاین ماجراها، مرسدس بنز ۵۴۰K اسپشیال رودستر ما به نحوی از پشت پردهٔ آهنین (پردهٔ آهنین نام بخش‌بندی مرزی اروپا بعد از جنگ جهانی دوم بود که آن‌را به دو بخش اروپای غربی و شرقی تقسیم می‌کرد. این اصطلاح کنایه‌ای است از یک حصار نظامی و امنیتی که به دور اتحاد شوروی و کشورهای اروپای شرقی کشیده بود) به سوئد انتقال یافت و نهایتاً به ایالات‌متحده قاچاق شد که تا به امروز در آنجا قرار دارد.

az17_r199_004

این بنز ۵۴۰K در شرایطی کاملاً اصلی قرار داشته و تحت بازسازی سخت و پرزحمتی قرار گرفته است. قرار است این اسپشیال رودستر ماه آینده در حراجی RM Sotheby آریزونا به حراج گذاشته شود و انتظار می‌رود با قیمتی بین ۷.۴ میلیون تا ۸.۴ میلیون دلار فروخته شود. همچنین در سال‌های اخیر چند اسپشیال رودستر دیگر هم به حراج گذاشته شده‌اند. ازجمله یک نمونه که در سال ۲۰۱۱ در مونتری با قیمت ۴.۶۲ میلیون دلار فروخته شد یا یک نمونهٔ دیگر که اوایل امسال در آریزونا با قیمت ۹.۹ میلیون دلار به فروش رسید؛ اما رکورد قیمت ۵۴۰K هم‌اکنون دست نمونه‌ای است که با قیمت ۱۱.۷۷ میلیون دلار در فستیوال پبل بیچ امسال به نمایش درآمد.منبع سایت پدال

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “حراج یک مرسدس بنز ۵۴۰K با قیمت ۸ میلیون دلار”