جايى براى خرد و ريزها

 

در هر خانه اى وجود فضاى كافى براى نگهدارى از وسايل خرد و ريز نه تنها موجب مرتب شدن فضاى زندگى و جمع شدن وسايل گوناگون در جاى مخصوص خود مى شود، دسترسى به آنها در زمان نياز را نيز ممكن و سهل مى سازد. با مجموعه اى از جعبه هاى كوچك مخصوص كفش بچه ها مى توانيد كشوهاى جادار و مفيدى بسازيد كه تقريباً در همه اتاق هاى خانه كارآمد باشند. در اتاق كودكان از اين مجموعه كشوها كه با رنگ هاى شاد و زنده رنگ آميزى شده  اند براى نگهدارى و تفكيك اسباب بازى هاى كوچك آنها سود ببريد و يا از آن براى نگهدارى از وسايل خياطى، لوازم التحرير و يا وسايل ديگر استفاده كنيد. در صورت نياز مى توان براى ساختن كشوهاى بزرگتر از جعبه كفش هاى بزرگسالان بهره گرفت. براى ساخت اين كشوها به وسايل زير نياز داريد:

 

۹ عدد جعبه كفش كوچك و يك اندازه، مقدارى مقواى ماكت سازى، چسب چوب، سوزن ته گرد، رنگ آكريليك يا گواش در سه رنگ سبز، آبى و بنفش، ۹ عدد دستگيره گرد چوبى با پيچ و مهره، پيچ گوشتى، مقدارى مقواى كاردبرد، خط كش فلزى، كاتر، قلم موى متوسط نقاشى، چسب حرارتى

 

ابتدا ارتفاع و عرض جعبه ها را اندازه بگيريد و هر يك از آنها را سه برابر كنيد. سپس طول جعبه ها را اندازه بگيريد و به هر يك از اندازه هايى كه اكنون داريد ۱ سانتى متر اضافه كنيد. ۸ قطعه از مقواى ماكت را با استفاده از خط كش و كاتر ببريد: دو قطعه با ابعاد برابر با سه برابر طول و سه برابر عرض جعبه ها به علاوه ۴ برابر ضخامت مقواى ماكت سازى براى بالا و زير دراور.

 

۲ قطعه با ابعاد برابر با سه برابر طول و سه برابر عرض جعبه ها به علاوه ۲ برابر ضخامت مقواى ماكت سازى براى طبقات افقى.

 

۴ قطعه براى ديواره هاى عمودى با ابعاد سه برابر ارتفاع به علاوه ۲ برابر قطر مقوا در طول جعبه هاى كفش به علاوه دو برابر ضخامت مقوا.

 

هر يك از قطعاتى كه براى طبقات افقى بريده ايد را به سه قسمت مساوى تقسيم كرده و ببريد. حال ابتدا كلاف دور دراور را با نصب دو قطعه بالا و زير آن به دو قطعه از مقواهايى كه براى ديواره  هاى عمودى بريده ايد بسازيد. براى نصب قطعات مقوا به هم از سوزن ته گرد استفاده كنيد. سپس ديواره هاى عمودى ميانى و در آخر طبقات افقى را نصب كنيد. جعبه ها و درهايشان را با رنگ سبز رنگ بزنيد و بگذاريد كاملاً خشك شوند. در اين فاصله اسكلت دراور را نيز با رنگ آبى رنگ بزنيد. اگر يك دست رنگ پوشش كافى نداشته باشد پس از خشك شدن دست اول يك بار ديگر آن را رنگ بزنيد. بگذاريد رنگ كاملاً خشك شود. دستگيره هاى چوبى را نيز با رنگ آبى رنگ بزنيد. پس از خشك شدن رنگ ها محل نصب دستگيره ها را روى وجه كوچكتر جعبه ها مشخص كنيد. دستگيره ها را با استفاده از پيچ و مهره و پيچ گوشتى روى جعبه ها نصب كنيد.

 

حالا مى توانيد در جعبه ها را بسته و آنها را در خانه هاى خالى دراور بگذاريد. براى تزئين دراور روكشى از مقواى پليسه كاردبرد روى آن بچسبانيد. مقوا را قبلاً با رنگ بنفش رنگ بزنيد و پس از خشك شدن روى دراور بچسبانيد، در قسمت بالاى دراور مقوا را به صورت سه آرك پى در پى فرم دهيد و درست در بالاى ديواره هاى عمودى ميانى و در امتداد آنها با چسب حرارتى بچسبانيد تا آرك ها تشكيل شوند. در زير دراور مقدارى از مقواى كاردبرد را لوله كنيد و به صورت دو پايه غلتك شكل در زير آن بچسبانيد. اين دراور را به روش هاى ديگر مثل نقاشى هاى دستى، شابلون و يا چاپ هاى دستى نيز مى توانيد تزئين كنيد.