توضیحات وزارت خارجه درباره مشکلات تحصیلی دانشجویان در هند

دسته‌بندی نشده 37 پنج شنبه ۹ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
توضیحات وزارت خارجه درباره مشکلات تحصیلی دانشجویان در هند

به گزارش خبرگزاری مهر، اداره روابط عمومی وزارت امور خارجه درباره گزارش برخی رسانه ها در خصوص مشکلات تحصیلی دانشجویان رشته های پزشکی  و دندانپزشکی در هند توضیح داد.

متن توضیحات روابط عمومی وزارت خارجه به این شرح است:

«در اواخر خرداد ماه ۱۳۹۵ و به دنبال صدور دستور دیوان عالی کشور هند که داوطلبان واجد شرایط شرکت در آزمون نیت(NEET) جهت تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاههای این کشور در سال تحصیلی ۲۰۱۶ ـ ۲۰۱۷ را به اتباع هندی محدود کرده بود، سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو با همکاری رایزن علمی وزارت بهداشت بعنوان متولی امور دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در هند، تلاش های مستمری در راستای امکان ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی بعمل آورد.

از جمله آنکه تا به حال مکاتبات متعددی با دانشگاهها و مسؤولان هندی جهت تعیین تکلیف دانشجویان ایرانی چهره گرفته که عموماً در جواب اعلام شده که بر پایه دستور دادگاه، دانشجویان بیگانه مجاز به شرکت در امتحان نیستند. همچنین سفیر کشورمان در ملاقات های خود با معاون وزیر خارجه و دیگر مسؤولان هندی، بطور مستمر نگرانی دانشجویان ایرانی در این زمینه را مطرح کرده است. علاوه بر آن، نامه هایی تنظیم و اسامی دانشجویان جهت کسب مساعدت وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت هند به این دو نهاد ارسال شده که متأسفانه با اینکه قول اولیه برای همکاری، این دو وزارتخانه نیز با استناد به دستور دیوان عالی هند از اقدام برای مساعدت خودداری کرده اند.

متأسفانه عدم شفافیت و روند طولانی جواب گویی از سوی طرف هندی مایه شده که تلاش ها و پیگیری های متعدد، نتیجه مطلوبی به دنبال نداشته باشد. با این حال و با ذکر این نکته که عدم اختصاص گنجایش تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی مشکلاتی را برای اتباع دیگر کشورها نیز ایجاد کرده است، موضوع همچنان در دستور کار وزارت امور خارجه قرار داشته و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در هند با همکاری رایزن علمی وزارت بهداشت بعنوان متولی امور دانشجویان شبه قاره، با جدیت پیگیری ها را در این زمینه ادامه می دهند. »

حتما بخوانید:   گوگل درایو، وان درایو، دراپ باکس یا باکس؟منبع خبرگذاری مهر

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “توضیحات وزارت خارجه درباره مشکلات تحصیلی دانشجویان در هند”