توسعه نانودیسک هایی برای درمان سفارشی سرطان

دسته‌بندی نشده 81 شنبه ۱۱ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
توسعه نانودیسک هایی برای درمان سفارشی سرطان

محققان دانشگاه میشیگان امریکا با استفاده از شگرد درمانی تازه و با بهره گیری از نانودیسک ها، به ترقی خوبی در درمان سرطان دست یافتند.

دانشمندان گزارش کردند که توسط یک واکسن درمانی سفارشی و مطالعه روی موش ها توانستند تومورهای سرطان روده بزرگ و پوست را درمان کنند.

«جیمز مون» استادیار علوم دارویی و مهندسی زیست پزشکی در این رابطه بیان می کند:

ما در اصل توسط این نانودیسک ها به سلول های سیستم ایمنی آموختیم تا با یک روش سفارشی شده سلول های سرطانی را مورد هدف قرار دهند.

روش درمانی مذکور از نانودیسک های حاوی نانو آنتی ژن توموری بهره می برد. نانو آنتی ژن یک جهش منحصر بفرد است که در سلول های توموری یافت می شود. «سلول های تی» با تغییر ایجاد شده قادر هستند تا نانو آنتی ژن های اختصاصی را شناسایی کرده و سلول های سرطانی را مورد حمله قرار دهند که در نتیجه از ترقی سرطان جلوگیری می کند. واکسن تازه تولید شده قادر است تنها سلول های سرطانی را شناسایی کرده و از بین ببرد.

در تست های انجام شده روی جوندگان، موش های مبتلا به سرطان روده و پوست تحت درمان قرار گرفتند. بعد از تزریق واکسن، ۲۷ درصد از «سلول های تی» موجود در خون موش، سلول های سرطانی را مورد هدف قرار دادند. نانودیسک ها با کمک شگرد های تشدید کننده جواب های «سلول تی»، در ده روز اول درمان و در اکثر موش ها باعث از بین رفتن سلول های توموری شدند. بعد از گذشت ۷۰ روز محققان دوباره به همان موش ها سلول های توموری مشابه را تزریق کردند و مشاهده کردند که سیستم ایمنی تمامی تومورها را بعد زده و این تومورها قادر به رشد دوباره نبودند.

حتما بخوانید:   تصاویر جاسوسی از فیس‌لیفت ام‌جی GS

این نانودیسک ها توسط لیپوپروتئین های با چگالی بالا و در اندازه ۱۰ نانومتر تولید شدند. به قول محققان در گام بعدی شمار بیشتری از حیوانات مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.منبع سایت دیجیاتو

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “توسعه نانودیسک هایی برای درمان سفارشی سرطان”