تزئین اتاق کودک

 

تزئین اتاق کودک باید مهیج و فانتزی باشد. اولین چیزی که باید در دکوراسیون بندی اتاق کودکتان به آن توجه داشته باشید، این است که این تزئینات باید مطابق با سن و روحیه کودکانتان انجام گیرد. نباید اتاق فرزند 3 ساله تان را مثل اتاق دختر 13 ساله تان تزئین کنید. البته منظور این نیست که باید هر سال با بالا رفتن سن فرزندتان تزئین اتاق او را به هم بزنید. منظور این بود که باید اتاق کودکان را با توجه به گروه سنی آنها دکوربندی کنید.

 

رنگ های متناسب برای اتاق کودک

 

ببینید کودکتان به چه رنگی علاقه دارد. اگر هنوز سنشان به حدی نرسیده که بتوانند به خوبی صحبت کنند، یک جعبه مداد رنگی در جلویش بگذارید تا خود یکی از رنگ ها را که دوست دارد انتخاب کند. کودکان بزرگتر خود می توانند به شما بگویند که دوست دارند رنگ اتاقشان چه رنگی باشد. یادتان باشد که اولویت با علاقه ی خود بچه هاست.

 

سعی نکنید مدل و رنگ دلخواه خودتان را به زور به بچه ها تحمیل کنید. شخصیت آنها از همین سنین شکل می گیرد و اتاقشان می تواند آینه ی خوبی برای نشان دادن شخصیتشان باشد. البته منظورم طرح و رنگ های غیرمعقول آنها نیست. باید محدودیت تعیین کنید اما باز آنها را در انتخابشان آزاد بگذارید.

 

اتاق کودکتان را با ابتکار تزئین کنید

 

از تخیل و ابتکارتان استفاده کنید و از کودکتان نیز برای رنگ کردن اتاق ها  کمک بخواهید. دیوارهای اتاق می تواند به طرز مبتکرانه ای با نقاشی های کودکتان تزئین شود. می توانید از آلبوم ها و عکس های ویژه در مجلات و اینترنت در این زمینه کمک بگیرید. دکوپاژ نیز برای خلق یک اتاق رویایی و خاص برای کودکتان کار جالبی است.

 

مبلمان اتاق کودک

 

با وجود طراحی های جالب و خاص برای مبلمان اتاق کودک موجود در بازار، کار شما کمی ساده تر شده است. می توانید اتاق دخترتان را مثل اتاق پرنسس ها صورتی و رمانتیک تزئین کنید. می توانید اتاق پسرتان را شکل قهرمانان یا اتوموبیل سواران طراحی کنید که مثلاً تختخوابش به شکل ماشین مسابقه باشد. و یا بسیاری طرح های دیگر که مطابق با علاقه و روحیه کودکتان نیز باشد. دقت کنید که بسیاری از اثاثیه اتاق را خودتان نیز می توانید بسازید. پس زیاد تو خرج نمی افتید!

 

چطور اتاق خواب كودك را بچينيم؟

 

دلتان مي‌خواهد بچه‌هايي درسخوان و باهوش داشته باشيد؟ اگر مي‌خواهيم انسان‌هايي موفق و فهميده به جامعه و به دنيا تحويل دهيم اول از همه بايد محيطي سالم و امن براي رشد كودكمان فراهم بياوريم.

 

يكي از مهم‌ترين نكاتي كه در تاريخچه دكوراسيون داخلي به آن اهميت داده شده نحوه چيدمان اتاق خواب است. طراحي اتاق خواب كودكان بسيار مهم است.

 

شايد باورتان نشود اما چيدمان اتاق خواب كودك دلبند شما، از محل قرار گرفتن تخت گرفته تا انتخاب بهترين وسايل تزييني و ديواركوب‌ها و…، تاثير مستقيم در رفتار خوب و درسخوان شدن او در آينده دارد. متاسفانه معمولا والدين به اين نكات اهميت زيادي نمي‌دهند.

 

به 6 نكته مهم در مورد نحوه چيدمان اتاق خواب كودك اشاره مي‌كنيم:

 

1 – قاب عكسي از چهره خندان والدين را در اتاق خواب كودك بگذاريد. اين كار نه تنها كودك را از بسياري از مشكلات روحي و عاطفي كه ممكن است او را در بزرگسالي تهديد كند، مصون مي‌دارد، بلكه موجب مي‌شود تا كودك هر زمان چشم باز مي‌كند چهره خندان پدر و مادر خود را كه در واقع اركان اصلي زندگي او را تشكيل مي‌دهند، در مقابل خود ببينيد.

 

2 – تخت كودك را به عريض‌ترين ديوار اتاق خواب تكيه بدهيد. مراقب باشيد كه كودك از روي تختش در اتاق را ببيند. بهتر است ديواري كه براي تكيه دادن تخت كودكتان انتخاب مي‌كنيد، مقابل دستشويي يا حمام نباشد چون مي‌تواند سلامت كودكتان را به مخاطره بيندازد.

 

اگر دو فرزند داريد بهتر است از تخت‌هاي دو طبقه تا حد ممكن استفاده نكنيد، چرا كه كودكان نياز دارند فضاي باز و راحتي بالاي سرشان داشته باشند و تخت‌هاي دو طبقه اين امكان را از كودكي كه در طبقه اول مي‌خوابد، مي‌گيرد و همين موضوع مي‌تواند در آينده باعث فشار عصبي در او شود. كودكي كه در طبقه بالا مي‌خوابد نيز از آنجا كه يك فضاي خالي در زير محل خوابش وجود دارد احساس ناامني مي‌كند و همين حس مي‌تواند در بزرگسالي تاثيرات بدي در روحيه‌اش بگذارد.

 

3 – گوشه مناسبي از اتاق را به مكاني براي مطالعه اختصاص دهيد. در گوشه‌اي از اتاق كودك خود ميز و صندلي و چراغ مطالعه‌اي بگذاريد و به او بفهمانيد كه مكان مناسب براي مطالعه و درس خواندن، همان است. به اين ترتيب به او نشان مي‌دهيد كه چقدر درس خواندن و مطالعه برايتان اهميت دارد.

 

4 – اتاق خواب كودك را به محيطي سالم تبديل كنيد. تصاوير آب و دريا، آكواريوم يا وجود صداي آب مي‌تواند محيط ناسالمي ايجاد كند و در آينده موجب بروز بيماري آسم در كودك شود.

 

5 – محيط و فضاي اتاق خواب كودك را همواره تميز و جمع و جور كنيد. كمدهاي ديواري و كشوهاي اتاق خواب كودك را هميشه تميز و مرتب كنيد. هر چه فضاي اتاق خواب باز و خالي از به هم ريختگي باشد كودك به همان ميزان احساس آرامش بيشتري خواهد داشت و خلاقيت و قدرت تخيل او افزايش مي‌يابد. با جمع كردن وسايلي كه ممكن است كودكتان تا يك يا دو ماه ديگر از آنها استفاده‌اي نكند به چشم او استراحت بدهيد.

 

6 – با استفاده از نور، رنگ و آثار هنري مثل نقاشي محيطي شاد براي كودك خود فراهم آوريد. اتاق خواب كودك بايد به او روحيه اي شاداب ببخشد. اطمينان حاصل كنيد كه نور اتاق كافي باشد. سعي كنيد ديوار اتاق خواب كودك خود را رنگ آبي نزنيد چرا كه اين رنگ موجب افسردگي در كودك شما مي‌شود و انرژي او را تحليل مي‌برد. رنگ‌هاي روشن همچون زرد، صورتي كمرنگ و سبز روشن مي‌تواند انتخاب خوبي براي رنگ ديوار اتاق كودك باشد. يكي از نكات مهم در مورد تزئين اتاق خواب كودك اين است كه از قرار دادن تصاوير حيوانات وحشي و درنده كاملا بپرهيزيد. در عوض عكس‌هايي را انتخاب كنيد كه حس خلاقيت و آرامش را در او تقويت كند.