دكور خانه: شمعدانی آويز

 

روشنايى شمع همواره نورى شاعرانه محسوب مى شود كه مى  تواند به گوشه و كنار فضاى منزل شما زيبايى ببخشد. اين شمعدان آويز كه به راحتى با هر ظرف شيشه اى كوچك و لبه دارى مى  تواند نمونه اى از آن را ساخت نيز مى تواند زينت بخش گوشه اى از اتاق خواب، آشپزخانه يا اتاق نشيمن خانه شما باشد. اين شمعدان را مى توانيد با ظروف شيشه اى كوچك در اشكال مختلف بسازيد تنها كافى است ظرف شما اندكى لبه داشته باشد تا از آن براى بستن زنجير به دور ظرف استفاده كنيد. در اينجا شمعدان با رنگ هاى خانواده آبى با طرح مرمرى رنگ آميزى شده است اما شما مى توانيد از ظروف شيشه اى رنگين آبگينه بهره بگيريد و يا ظرف مورد نظرتان را به اشكال مختلف رنگ بزنيد يا حتى با روش ويتراى روى آن طرح و نقش مورد نظرتان را نقاشى كنيد.

 

وسايل مورد نياز:

 

يك ظرف شيشه اى كوچك لبه دار، رنگ مخصوص شيشه: آبى روشن، آبى فيروزه اى، آبى لاجوردى و سفيد يخى، مقدارى زنجير، ۵ حلقه كوچك به رنگ زنجير، يك عدد قلاب براى نصب شمعدان از سقف، يك عدد قلم موى نرم متوسط، چند عدد خلال دندان، انبردست و سيم چين، شمع وارمر.

 

با پيچيدن يك قطعه نخ يا ريسمان به دور دهانه ظرف در زير لبه آن محيط دور دهانه را اندازه گيرى كنيد. يك قطعه زنجير را هم اندازه با محيط دور ظرف اندازه گيرى كنيد و ببريد. سپس آن را از وسط به دو نيمه تقسيم كنيد. براى بريدن زنجير از سيم چين استفاده كنيد. ارتفاع زنجير براى آويزان كردن شمعدان را تعيين كنيد و با توجه به آن دو قطعه زنجير هم اندازه جدا كنيد. با استفاده از انبردست يكى از حلقه ها را باز كنيد و دو قطعه زنجير دور دهانه ظرف را در آن بيندازيد. زنجير را دور دهانه ظرف زير لبه آن قرار دهيد و دو سر ديگر آنها را با استفاده از يك حلقه ديگر به هم متصل كنيد. هر يك از قطعات زنجير كه براى آويزان كردن شمعدان آماده كرده ايد را با استفاده از يك حلقه ديگر به دو حلقه طرفين زنجير دور دهانه وصل كنيد و در آخر انتهاى اين دو زنجير را با يك حلقه ديگر به هم متصل كنيد تا از آن براى آويزان كردن شمعدان به قلاب بهره بگيريد. حال كه زنجيرها كاملاً آماده شده اند مى توانيد زنجير را با باز كردن يكى از حلقه هاى زنجير دور دهانه از ظرف جدا كرده و كنار بگذاريد تا پس از رنگ آميزى ظرف دوباره به صورت اول به آن نصب كنيد. لكه هاى كوچكى از رنگ هاى سفيد و انواع آبى را روى ظرف در كنار هم بگذاريد و سپس با استفاده از خلال دندان اين رنگ ها را در يكديگر بكشيد و به آنها فرم هاى پيچشى مشابه آنچه در سنگ مرمر مشاهده مى كنيد بدهيد. رنگ را در همه قسمت هاى ظرف به صورت لايه اى نازك و يكنواخت بگذاريد و براى جلوگيرى از باقى ماندن اثر انگشتانتان بر روى رنگ بهتر است ظرف را وارونه روى يك قطعه مقوا بگذاريد و هنگام نياز آن را بچرخانيد. بگذاريد رنگ كاملاً خشك شود. معمولاً رنگ شيشه بايد يك شب بماند تا كاملاً خشك شود. حالا كافى است زنجير را دوباره دور لبه ظرف ببنديد. براى فيكس كردن رنگ روى ظرف ممكن است از يك يا دو لايه وارنيش نيز استفاده كنيد. شمع وارمر را پس از آويزان كردن شمعدان از قلاب نصب شده به سقف در آن قرار دهيد و روشن كنيد.

 

تزئينات ميوه اى روى پارچه

 

طرح ميوه هاى گوناگون يكى از لوكس ترين و شاداب ترين موتيوها در دكوراسيون است. رنگ و فرم غنى ميوه ها سال ها است كه زينت بخش وسايل مختلف خانه بوده است، از گچبرى هاى سقف و ديوار گرفته تا فرش، كاغذ ديوارى و ظروف آشپزخانه مضمون ميوه چنان تنوعى دارد كه مى توان مجموعه اى متفاوت و متناسب براى هر يك از فصول را با الهام از آنها فراهم آورد. مركبات، به عنوان مثال، با رنگ هاى درخشان و خيره كننده موتيوى ايده آل براى آشپزخانه و يا فضاى غذاخورى هستند كه حسى از يك روز تابستانى درخشان را در هر زمان از سال در وجود ما زنده مى كنند. سيب و گلابى با رنگ صورتى و سبز ملايمشان پالت رنگى غنى پاييز را به خاطر مى آورند و براى روح بخشيدن به اتاق هاى شمالى فوق العاده مناسب هستند. طرح آلبالو و گيلاس با رنگ سرخ زيبا درخشش روزهاى آفتابى تابستان را براى ما زنده مى كنند.

 

به كارگيرى موتيوهاى ميوه به عنوان آكسان بيشترين تاثيرگذارى را دارد و از انباشتن فضاى خانه با طرح هاى مختلف ميوه بايد پرهيز كرد زيرا در اين صورت تاثير موردنظر را نخواهند داشت.

 

مجموعه اى از ظروف تزئين شده با فرم ها يا طرح هاى ميوه بر روى يك طاقچه يا طبقه، يك مجموعه روميزى و دستمال سفره با طرح آلبالوهاى سرخ يا پرده اى با طرح ليمو مى تواند اين تم را به نحوى ايده آل در فضاى خانه ما ارائه كند. تكرار طرح موردنظر در گوشه اى ديگر از اتاق به صورت استنسيل هاى ظريف روى ديوار يا يك مجموعه زيرليوانى و يا كوسن هاى روى مبل و صندلى مى تواند نماى ما را كامل كند.

 

از طرح ميوه با روش ها و تكنيك هاى گوناگون مى توان در دكوراسيون منزل سود برد. گلدوزى كردن اين طرح ها بر روميزى، دستمال سفره، لوازم پارچه اى آشپزخانه مانند پيشبند و دستگيره ها و يا لبه پرده يا روتختى يكى از اين روش ها است. در تصوير طرح گلدوزى شده گيلاس هاى سرخ را كه با رنگ هاى غنى قرمز و زرشكى روى پارچه كتاب سفيد ساتن دوزى شده اند ملاحظه مى كنيد. برق كوچكى كه با نخ سفيد روى گيلاس ها دوخته شده است به آنها حجم مى بخشد.

 

يكى ديگر از تكنيك هاى مناسب براى اين منظور استفاده از چاپ دستى و ساخت مهر است. مى توانيد با سبزيجاتى كه بافت سفتى دارند مثل سيب زمينى و يا حتى يك قطعه اسفنج مهرى با فرم دلخواهتان بسازيد ضمن آنكه از مقطع بسيارى از ميوه ها مانند سيب، گلابى، ليمو و پرتقال نيز مى توان به عنوان مهرى آماده استفاده كرد. در تصوير طرح سيب چاپ شده با رنگ سبز و صورتى بر روى روكش تشك ها و كوسن را ملاحظه مى كنيد كه با فواصل مختلف و در تعداد متفاوت بر روى هر يك از بخش هاى صندلى و كوسن چاپ شده اند. پارچه هاى آماده بسيارى را نيز مى توانيد با طرح هاى گوناگون از ميوه ها در بازار بيابيد كه ممكن است به عنوان پرده اى براى آشپزخانه، روكش صندلى هاى ميز غذاخورى يا روميزى مورد استفاده قرار دهيد.

 

يكى ديگر از روش هاى مناسب جهت تزئين وسايل مختلف خانه از جمله ديوارها با حاشيه اى از طرح ميوه تكنيك استنسيل است. استنسيل را مى توانيد خودتان با رسم طرح ميوه مورد نظرتان بر روى يك قطعه طلق و يا حتى مقوا و بريدن آن با يك كاتر تيز تهيه كنيد و سپس از آن براى ايجاد نقش ميوه روى وسايل مختلف و حتى ديوار بهره بگيريد.

 

تكنيك مورد نظرتان را انتخاب كنيد، طرح و رنگ هاى دلخواهتان را آماده نماييد و تابستان امسال منزلتان را با مجموعه اى از ميوه هاى رنگارنگ و شاداب فصل بياراييد.