تزئينات رنگين با روبان

 

بى شك شما هم با ديدن روبان هاى رنگارنگ و زيبايى كه در فروشگاه هاى لوازم خياطى ديده مى شوند در ذهنتان به دنبال مورد استفاده اى براى يك يا دو مدل از اينها روبان ها مى گرديد. روبان ها نوارهاى پارچه اى رنگارنگ و زيبايى هستند كه به صورت ساده يا با طرح هاى مختلف و با عرض هاى گوناگون از چند ميلى متر گرفته تا چند سانتى متر، عرضه مى شوند و اغلب با قيمت هاى نه چندان گران مى توان چند متر و يا حتى يك توپ از آنها را خريدارى كرد. اما با اين روبان ها مى توان ايده هاى ابتكارى فراوانى را در خانه اجرا كرد. روبان ها را مى توانيد بر روى سطوح مختلف بچسبانيد، بدوزيد و يا گره بزنيد و به اين ترتيب با روشى ساده، به لوازم و بخش هاى مختلف منزلتان نمايى نو ببخشيد.

 

روبان ها از نظر رنگ، طرح و بافت از تنوع چشمگيرى برخوردارند كه هر يك را مى توان به عنوان مكملى زيبا براى دكوراسيون در بخش هاى مختلف خانه به كار گرفت. به عنوان مثال روبان هاى باريك و ارزان قيمت در رنگ هاى پاستلى براى تزئين لوازم اتاق خواب مناسب هستند و روبان هاى ساتن، تافته، مخمل و ابريشمى با طرح ها و رنگ هاى كلاسيك براى تزئين كلاهك آباژور يا كوسن هاى اتاق پذيرايى مناسب و ايده آل هستند.

 

همچنين چسباندن و يا دوختن روبان در لبه وسايل پارچه اى شما را از تميز دوزى لبه پارچه بى نياز مى كند ضمن آن كه به لبه كار نمايى مرتب و تميز مى دهد.

 

در اينجا چند ايده براى استفاده از انواع روبان در تزئين لوازم منزل ارائه شده است. دوخت روبان هاى مخملى به رنگ هاى مختلف و در اندازه هاى عرضى گوناگون بر روى يك قطعه پارچه ساده آن را به يك روتختى زيبا تبديل مى كند. يك قطعه پارچه مخمل يا ساتن را در نظر بگيريد و روبان هايى با پهناى مختلف و با تنوع رنگى مورد نظرتان انتخاب كنيد و روبان ها را به صورت مايل با زاويه ۴۵ درجه و با فواصل يكسان يا مطابق سليقه خود روى پارچه زمينه سنجاق كنيد. سپس يك روبان پهن با عرض حدود ۱۰ سانتى متر و به رنگ متناسب با رنگ پارچه زمينه انتخاب كنيد و روبان ۱۰ سانتى مترى را دور كار بر روى انتهاى روبان ها سنجاق كنيد. سپس كليه روبان ها را در جاى خود بدوزيد و يا مى توانيد آنها را با چسب پارچه بچسبانيد. ابتدا روبان هاى مورب روى روتختى و بعد روبان حاشيه دور آن را بدوزيد. براى دوخت روبان ۱۰ سانتى مترى دو طرف آن را بدوزيد.

 

از روبان هاى رنگى ساده براى تزئين پارچه هاى گلدار نيز مى توان به عنوان يك حاشيه رنگى استفاده كرد و به اين ترتيب مى توان يك آكسان رنگى را به رنگ هاى موجود در پارچه افزود. انواع روبان را مى توانيم به صورت هاى گوناگون بر روى كوسن ها نيز بچسبانيم. ممكن است با دوخت اين روبان ها به صورت كادرى وسط كوسن را بياراييم و يا كادرى از آنها را به عنوان حاشيه هاى دور كوسن استفاده كنيم.

 

با دوخت حاشيه اى از روبان هاى طرح دار بر روى پارچه هاى ساده مى توانيم روميزى ها و دستمال سفره هايى زيبا درست كنيم. از روبان ها در بسيارى از موارد ديگر نيز مى توان استفاده كرد. به عنوان مثال به جاى بندينك براى نصب پرده ها از قطعات روبان كه در بالاى چوب پنبه به صورت پاپيون گره زده مى شوند سود برد، در مواردى كه سر روبان ها آزاد است آنها را به صورت مورب برش دهيد تا تار و پودشان از هم باز نشود.يك روش ديگر براى استفاده تزئينى از روبان به كارگيرى آن براى تزئين انواع سبد ها است. دسته سبد را مى توان با پيچيدن روبان به دورش كاملاً پوشاند و سپس با پاپيون هايى از همان روبان آراست. شما هم مى توانيد روش هاى جالب ديگرى براى تزئين ساده و سريع لوازم منزلتان با روبان هاى مختلف بيابيد.