بررسی مرسدس بنز ویتو ۱۱۴ LWB

دسته‌بندی نشده 47 پنج شنبه ۹ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
بررسی مرسدس بنز ویتو ۱۱۴ LWB

شاید بخش ون‌های بازرگانی بیش از هر زمان دیگری رقابتی‌تر شده و ظهور جایگزین‌های قابل‌ابتیاع اروپایی تأثیر خود را بر کم‌رنگ شدن سلطه‌ی تویوتا Hiace گذاشته است.


در بحث توانایی خرید، ویتوی آماده در تست در بخش ارزان طیف قرار نمی‌گیرد اما دارای تجهیزات استاندارد پسندیده و همچنین برخی آپشن های قیمتی است. بهای این خودرو از ۴۶۴۰۰ دلار استرالیا آغاز می‌شود و با وجود تجهیزات و برخی آپشن ها، بهای خودروی آماده در تست به ۵۷۳۴۵ دلار استرالیا رسیده است.

پیشرانه‌ی استفاده شده نمونه‌ای ۲.۱ لیتری توربو دیزل است که استاندارد یورو ۶ را پاس می‌کند. نیرو تولیدی این پیشرانه ۱۳۴ اسب بخار و ۳۳۰ نیوتون متر گشتاور است که به نظر می‌رسد برای انجام مأموریت‌های شهری کافی باشد. سیستم استارت/استاپ به‌چهره استاندارد نصب شده اما ما آن را از مدار خارج کردیم زیرا دوستش نداشتیم. هرچند که با فعال کردن آن نیز چیز عصبانی کننده‌ای نخواهید یافت.

2016-mercedes-benz-vito-7
برخلاف برخی از رقبا، ویتو دیفرانسیل عقب است و تکنولوژی BlueEFFICIENCY، تریم درونی کروم، برخی سیستم‌های کمکی، سیستم صوتی و صفحه‌نمایش رنگی ۵.۸ اینچی، بلوتوث و ارتباط صوتی به همراه دوربین پشتی دارد. این دوربین پشتی از استاندارد بالایی نسبت به یک ون برخوردار بوده و بی گمانً در کارهای روزمره ایمنی بالایی را تأمین می‌کند.

2016-mercedes-benz-vito-45
آپشن هایی که با پرداخت بهای اضافی در دسترس هستند عبارت‌اند از سیستم ناوبری ماهواره‌ای، دستیار پارک فعال، گیربکس اتوماتیک ۷ سرعته ی ۷G-TRONIC، صندلی‌های آسان با حمایت‌های جانبی، ایربگ های راننده و سرنشین کناری، پکیج دستیار رانندگی (دستیار پیشگیری از برخورد، دستیار پایش نقاط کور، دستیار حفظ خطوط)، غربیلک فرمان چرمی و برف‌پاک‌کن‌های حساس. برای دریافت همه‌ی این آپشن ها باید بهای ۱۰۹۴۵ دلاری را به بهای اصلی خودرو اضافه کنید.

حتما بخوانید:   درصدی از حق‌الزحمه بازیکنان صبا پرداخت شد/ نیاز به تشویق هواداران

بی گمانً می‌توانید خودرو را بدون غربیلک فرمان چرمی و برف‌پاک‌کن‌های حساس سفارش دهید اما این غیرقابل فهم است که پنجره‌ی عقبی ثابت و گیربکس اتوماتیک آپشن هایی هزینه‌دار هستند. همین چگونگی برای ایربگ ها نیز قابل تصور است.

2016-mercedes-benz-vito-13
کابین خودرو بدون هیچ چگونگی ویژه‌ای آسان است. عایق‌بندی و کیفیت کابین خوب بوده اما به خاطر استفاده‌ی وسیع از پلاستیک مشکی حس مدلی پایه را دارد. پلاستیک‌ها از گونه سخت بوده بنابراین درباره‌ی تریم کابین نمی‌توان از واژه‌ی لوکس استفاده کرد. البته اثری از گوشه‌های تیز و نخراشیده وجود ندارد بنابراین این نکته‌ای مثبت است.

2016-mercedes-benz-vito-27
صندلی‌ها آسان هستند و مهم نیست که چند ساعت روی آن‌ها بنشینید. کابین نیز حسی فراخ و جادار دارد. فضاهای زیادی وجود داشته و کنترلرها به‌طور معقول جایگذاری شده‌اند و از طرفی هم زمان زیادی برای برخی کارها مثل هماهنگ‌سازی گوشی تلفن با سیستم بلوتوث صرف نمی‌شود. ارتباط بلوتوثی هرگز قطع نشده و در همه‌ی زمان‌ها به‌چهره شفاف عمل می‌کند.

چیزی که ما دوست نداشتیم به سیستم ناوبری ماهواره‌ای این خودرو مربوط می‌شد. در بخش هدایت جهتی و دقت نقشه‌ها خوب بودند اما خود صفحه‌نمایش احساس از مد افتادگی را تشدید می‌کرد. همین مورد درباره‌ی کنترل‌های سیستم اطلاعات سرگرمی نیز وجود دارد. ذکر این نکته مهم است که سیستم کار می‌کند اما در مقایسه با رقبایی چون سیتروئن Berlingo، ویتو بسیار عقب‌مانده‌تر احساس می‌شود.

دید کلی خودرو عالی است و این امر با پانل شیشه‌ای سفارشی بهتر نیز می‌شود. دید روبه‌جلو از روی صندلی راننده نیز عالی بوده و دوربین پشتی نیز واضح است.

2016-mercedes-benz-vito-35
ویتو در ترافیک فرز و چابک است. پیشرانه قوی بوده و گیربکس ۷ سرعته ی اتوماتیک نیز نرم بوده اما گاهی تند عمل می‌کند. تعویض‌های گیربکس حتی در شتاب گیری‌های سنگین تقریباً نامحسوس بوده و به ویتو این اجازه را می‌دهد تا به ‌سرعت‌های بالاتر دست یابد. بدون هیچ مشکل خاصی می‌توانید در بزرگراه‌ها به سرعت ۱۱۰ کیلومتر در ساعت دست یابید.

حتما بخوانید:   روح موفق کیا! بررسی سول 2017

در شهر ویتو بی گمانً به اندازه‌ی کافی تند است. پیشرانه‌ی دیزلی هرگز پر سروصدا نبوده و تسکین و رفاهی در حد خودروهای فامیلی را به این ون اعطا می‌کند.
فرمان خودرو تیز و دقیق بوده و مانور دادن با ویتو را به تجربه‌ای لذت‌بخش تبدیل می‌کند. می‌توانید به سرعت از بعد پیچ‌های U شکل تیز بربیایید و سیستم فرمان به خوبی بالانس شده است.

2016-mercedes-benz-vito-4
با اینکه نیرو بیش‌ازحد کافی این خودرو در شهر و همچنین توانایی احساس‌برانگیز ویتو، این خودرو به شیوه هوشمندانه‌ای کارا و کم‌مصرف است. ما بیش از ۵۰۰ کیلومتر را با این خودرو طی کردیم و ویتو مصرف خوب ۷.۲ لیتر در هر صد کیلومتر را نام نویسی کرد، مصرفی که شاید شما هرگز ایمان نمی‌کردید یک ون بتواند به آن دست یابد.

2016-mercedes-benz-vito-30
حتی در سطوح ناهموار نیز سواری ویتو آسان است. با وجود چند صد کیلو بار در بخش عقبی، سواری خودرو مستحکم باقی مانده و شکی وجود ندارد که ویتو می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش ایجاد کند. سواری خودرو شاید بهترین نقطه‌ی وقت ویتو باشد که باعث ایجاد راحتی زیادی می‌شود، فاکتوری مهم برای خریدارانی که مدت‌زمان زیادی را پشت فرمان می‌گذرانند.

با قابلیت حمل ۱۱۳۰ کیلوگرم بار، ویتو خودروی کاربردی مفیدی نیز هست و فضای درونی آن برای حمل اشیای طویل و عریض خوب است. ما دوست داشتیم که سطح بدون لبه‌ای را در کف خودرو ببینیم اما خب مرسدس در این بخش نیز دست خریدار را باز گذاشته و اجازه‌ی شخصی‌سازی فضای بار را طبق نیازهای خریدار به او می‌دهد.

مرسدس بنز ویتو دارای گارانتی ۳۶ ماهه/۲۰۰ هزار کیلومتر است و سرویس‌های آن هر ۱۲ ماه یا ۲۵ هزار کیلومتر چهره می‌گیرد که بهتر از رقبای مهم خود است.

نقاط قوت: چابکی خوب در شهر، آپشن های فراوان با قیمت معقول، کابین بهبود یافته
نقاط ناتوانی: سیستم ناوبری با حس سالخوردگی، کابین با پوشش پلاستیک مشکی، فضای بار با سطح لبه‌دار

مشخصات مرسدس بنز ویتو ۱۱۴ LWB 2016

قیمت: ۴۹۳۲۰ دلار استرالیا
پیشرانه: ۴ سیلندر ۲.۱ لیتری توربودیزل
نیرو/گشتاور: ۱۳۴ اسب بخار/۳۳۰ نیوتون متر
گیربکس: ۷ سرعته ی اتوماتیک، دیفرانسیل عقب
وزن خالص: ۱۹۲۰ کیلوگرم
طول/عرض/ارتفاع: ۵۳۷۰/۱۹۲۸/۱۹۰۱ میلی‌متر
مصرف سوخت ادعایی: ۶.۱ لیتر در هر صد کیلومتر

منبع: caradviceمنبع سایت پدال

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بررسی مرسدس بنز ویتو ۱۱۴ LWB”