انواع زردی نوزادان، قابل توجه مادران

بارداری و کودک یاری 45 سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵ رضا حیدرزاده
انواع زردی نوزادان، قابل توجه مادران

یرقان یا زردی نوزادی یکی از بیماری های معمول پس از تولد است. والدین معمولا نگرانند که آیا کودکشان مبتلا به زردی خواهد شد یا خیر؟ یرقان  نوزادان به زردی در بدن اطلاق می شود که معمولا از سر اغاز شده و به سمت پاها انتقال می یابد.به طور معمول اولین جایی از بدن که زردی را نمایان می سازد اسکلرا یا بخش سفید چشم است. یرقان معمولا به چند نوع تقسیم می شود که با توجه به نوع آن، می تواند از بی خطر تا خطرناک تقسیم شود. در اینجا به دو نوع زردی کم خطر اشاره خواهیم کرد.

زردی فیزیولوژیک نوزادی
این زردی در ۵۰% نوزادان مشاهده می شود. معمولا به دلیل عدم بلوغ کبد در دفع بیلی روبین رخ میدهد. معمولا علایم این نوع زردی در روز ۲-۳ تولد بروز می کند و طی ۱-۲ هفته اول نیز ناپدید می شود.

زردی شیر مادر
ممکن است برایتان جای سئوال باشد که مگر تغذیه با شیر مادر نیز می تواند در نوزاد زردی و یرقان ایجاد کند؟ پاسخ ما به سئوال شما بلی است. این نوع زردی در ۵-۱۰% از نوزادان بروز می کند. زردی زودرس  ناشی از تغذیه با شیر مادر معمولا به علت عدم مصرف شیر مادر  به میزان کافی ایجاد می شود. الگوی آن  مانند زردی فیزیولوژک است و با گذشت زمان و مصرف بیشتر شیر مادر برطرف می شود. البته ممکن است که این زردی پس از هفته اول اغاز شود که در ان صورت می باید به متخصص اطفال مراجعه نموده و تغذیه با شیر مادر را برای مدت کوتاهی قطع نمود.منبع سایت نی نی بان

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
حتما بخوانید:   کم کاری تیروئید پیش از بارداری

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “انواع زردی نوزادان، قابل توجه مادران”