المنتال RP1 در تدارک شکستن رکورد تند‌ترین خودروی تولیدی نوربرگ‌رینگ

دسته‌بندی نشده 53 چهارشنبه ۸ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
المنتال RP1 در تدارک شکستن رکورد تند‌ترین خودروی تولیدی نوربرگ‌رینگ

شرکت بریتانیایی المنتال (Elementa) چند وقت پیش خودرویی بنام RP1 را معرفی کرد. این خودرو یک رودستر اسپرت سبک‌وزن ویژه پیست است که روی عملکرد بهتر در پیست تمرکز دارد. حال این شرکت خبر داده که قصد دارد با تجهیز RP1 به یک پکیج آئرودینامیکی بروز شده که قادر به تولید بیش از هزار کیلوگرم نیروی داون‌فورس است، برای شکستن رکورد تند‌ترین خودروی تولیدی پیست نوربرگ‌رینگ تلاش کند. هم‌اکنون رکورد تند‌ترین خودروی تولیدی نوربرگ‌رینگ در اختیار خودروی رادیکال SR8LM با زمان ۶ دقیقه و ۴۸ ثانیه است که در سال ۲۰۰۹ آن‌را به نام نویسی رساند.

مسئول بخش آئرودینامیک شرکت المنتال «مارک تیلور» است که پیش‌ازاین برای تیم فرمول یک مک‌لارن کار می‌کرده است. او به همراه «مارک فائولر» به‌عنوان مدیران آئرودینامیک المنتال بر روی پروژهٔ RP1 کار کرده‌اند. فائولر دراین‌باره می‌گوید:

«نوربرگ‌رینگ بهترین پیست جهان است بعد این فرصت ایده آلی است برای ما است که نشان دهیم چه کارهایی با RP1 انجام داده‌ایم. ما در این خودرو روی داون‌فورس اکثرا و وزن کمتر تمرکز داشته‌ایم».

gj0lullk5otk

تیلرور نیز مالکیت یک RP1 را به دلیل بهبود و تکامل آئرودینامیک، به داشتن یک ماشین پیکار‌ای تشبیه کرده است؛ بنابراین نسخهٔ تازه این خودرو که برای رکورد زنی در نوربرگ‌رینگ تلاش می‌کند، با برخورداری از داون‌فورس اکثرا می‌تواند حتی تند‌تر از نسخهٔ فعلی RP1 باشد. نسخۀ اولیۀ RP1 دارای ۴۰۰ کیلوگرم داون‌فورس است اما تازه ترین پکیج آئرودینامیکی این خودرو بیش از دو برابر این میزان، داون‌فورس تولید می‌کند. بااین‌حال تیلور معتقد است که نهایتاً می‌توان این رقم را  به سه برابر افزایش داده و به حداکثر ۱۲۰۰ کیلوگرم رساند. وی گفته است که این امکان حتی با معماری کنونی RP1 نیز وجود خواهد داشت.

حتما بخوانید:   ناشنوایی گربه ها

rp1_with_windscreen_0

المنتال برای اولین بار RP1 را در اوایل این ماه به اولین خریدار خود تحویل داد. این خودرو مجهز به یک پیشرانهٔ ۲ لیتری چهار سیلندر توربوشارژ است که ۳۲۰ اسب بخار نیرو و ۴۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. RP1 می‌تواند تنها در ۲.۸ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست پیدا کند؛ بنابراین با این مشخصات و پکیج آئرودینامیکی تازه، رکورد تند‌ترین خودروی تولیدی پیست نوربرگ‌رینگ بی گمانً برای المنتال RP1 دست‌یافتنی به نظر می‌رسد.

elemental-rp1-20منبع سایت پدال

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “المنتال RP1 در تدارک شکستن رکورد تند‌ترین خودروی تولیدی نوربرگ‌رینگ”