آينه و نقش آن در دكوراسيون

 

آينه عنصرى كاربردى است كه به گونه اى با زندگى همه افراد عجين شده است. هيچ فردى را نمى شناسيم كه روزانه حداقل يك بار مقابل آينه قرار نگيرد. استفاده از آينه با اهداف گوناگون و به روش هاى مختلفى صورت مى گيرد. يكى از رايج ترين كاربردهاى آن استفاده شخصى و نماياندن ظاهر افراد و در واقع نقش آن در آرايش و پيرايش است. براى اين منظور انواع و اقسام آينه ها وجود دارد ولى گذشته از اين نوع كاربرد آينه يكى از عناصر مهم و تاثير گذار دكوراسيونى نيز هست به گونه اى كه كاربرد آن در برخى از فضاهاى ساختمان مانند سرويس هاى بهداشتى و اتاق خواب به عنوان عنصرى ثابت و جزء لوازم دكوراسيونى كاربردى آن مكان ها به حساب مى آيد. علاوه بر آن از آينه براى زينت بخشيدن گوشه اى از فضاى خانه نيز استفاده مى كنند. به اين ترتيب كه آينه اى را در قابى زيبا بر روى ديوار نصب كرده و يا آن را بر روى كنسولى هماهنگ با ديگر لوازم دكوراسيونى محيط قرار مى دهند كه در اين شرايط علاوه بر نقش كاربردى، تزئينى زيبا براى محيط نيز محسوب مى شود. از ديگر نقاط ساختمان كه معمولاً با هدف تزئينى به نصب آينه اختصاص مى يابد، ديوار بالاى شومينه است. البته نوع و نحوه به كارگيرى آن رابطه مستقيمى با سليقه افراد خانه دارد به طور كلى كاربرد آينه به عنوان عنصرى تزئينى از ديرباز در فرهنگ ما ايرانيان جايگاه ويژه اى داشته است. اين تعلق خاطر گذشتگان مان را در معمارى ساختمان هاى درباريان و افراد متمول، زيارتگاه ها و حتى برخى رستوران ها و فروشگاه هاى قديمى مى توان ديد.

 

البته اين فرهنگ در ساخت زيارتگاه ها كماكان پابرجاست. گذشته از آن آينه در صنايع دستى برخى از استان هاى كشورمان از جايگاه ويژه اى برخوردار است. آينه كارى بر روى پارچه ها و لباس هاى محلى و سنتى، روميزى، روتختى و كوسن، ديواركوب هاى پارچه اى و بسيارى ديگر از صنايع دستى از اين قبيل هنوز هم به وفور ديده مى شود.علاوه بر صنايع دستى امروزه آينه ها در ساخت بسيارى از لوازم دكوراسيونى به سبك مدرن نيز كارايى دارد. از جمله آنها به ميزها، ويترين ها، پايه هاى آباژور و لوازمى مانند آنها كه آينه بخش اعظمى را در تركيب ساختارى آنها تشكيل مى دهد مى توان اشاره كرد ولى با تمام اين تفاسير نقش  كاربردى آينه در دكوراسيون داخلى از اهميت بسزايى برخوردار است. شما با نصب هدفمند آينه اى بر روى يك ديوار مى توانيد همزمان چندين كاربرد مهم را از آن دريافت كنيد كه از جمله مهم ترين آنها مى توان به افزايش نور محيط توسط آينه اشاره كرد. به اين ترتيب در فضاهايى كه از نور چندانى برخوردار نيستند با نصب آينه اى بزرگ بر روى ديوارى مقابل پنجره، نور خورشيد وارد شده از پنجره را افزايش دهيد. اين كاربرد آينه در سطح كوچك ترى براى افزايش نور و زيبايى به طور همزمان در ويترين ها نيز ديده مى شود. به اين گونه كه در اغلب ويترين ها براى انعكاس نور، ديواره انتهايى داخل ويترين را با آينه مى پوشانند.

 

يكى ديگر از كاربردهاى مهم آينه، در فضاهاى كوچك و كم وسعت امروزى است. آينه ها با انعكاس تصوير فضاى مقابلشان اين تصور را در ذهن ايجاد مى كنند ديوارى كه به آينه اختصاص يافته ادامه دنباله دار از فضاى خانه است البته هنگامى كه قصد داريد آينه اى را با چنين كاربردى نصب كنيد ابتدا مى بايست هدف از بزرگنمايى مشخص شود.

 

ممكن است يك اتاق به لحاظ عرض و يا طول كم وسعت باشد كه براى هر كدام محل نصب آينه متفاوت خواهد بود در واقع آينه مى  بايست بر روى ديوارى نصب گردد كه فضاى مقابل آن كم وسعت است. براى دستيابى به اين هدف و هدف قبلى آن پوشش تمام سطح ديوار با آينه نيز روش كاربردى ديگرى است