آموزش نظم با روش هاى متفاوت

 

جمع و جور كردن لوازم شخصى بچه ها شامل لباس ها، اسباب بازى ها، لوازم  التحرير و غيره و به طور كلى رعايت نظم در محيط اتاقشان، هميشه براى اغلب بچه ها به خصوص پسران، يكى از سخت ترين و پرزحمت ترين كارها به حساب مى آيد. پدران و مادران نيز در اين موارد همواره گله مند بوده و براى اصلاح اين رفتار بچه ها معمولاً به هر روشى متوسل مى شوند كه اگر گاهى نتيجه بخش است ولى در اغلب موارد حتى راهكارهاى تنبيهى و تشويقى نيز كارساز نبوده و بچه ها كماكان به رعايت نظم و روش هاى معمول، چندان علاقه اى نشان نمى دهند. لازم به ذكر است عدم رعايت نظم توسط بچه ها موضوعى نيست كه مقطعى بوده و در رفتار آينده آنها بى تاثير باشد بلكه عادت هاى رفتارى از همان كودكى فرم گرفته و در آينده در ابعاد مختلف زندگى به كار مى روند لذا تصحيح آنها جزء وظايف مهم والدين به شمار مى آيد. بچه  اى كه نسبت به رعايت نظم در فضاى زندگى كوچكش كه همان اتاق اوست اهميت نمى دهد، به طور قطع در آينده به ايجاد نظم در محيط هاى بزرگ تر چه فضاى كارى و چه محل زندگى خود نيز بى توجه بوده و مهم تر آنكه حتى به لحاظ فكرى نيز فردى نامنظم با افكارى از هم گسيخته و درهم خواهد بود و همين وسعت تاثيرپذيرى، انگيزه خوبى است براى آنكه والدين جهت دستيابى به هدف مورد نظر و پايه ريزى شخصيتى فرزندشان در آينده از همان اوان كودكى مصرانه دست به كار شده و حتى از هر روش غيرمعمول و متفاوت ولى سودمند نيز بهره گيرند. به عنوان مثال در صورتى كه به كمد و يا كشوى لباس اغلب بچه ها سرى  بزنيد، در شرايطى كه مادر دخالتى در مرتب كردن فضاى داخل آن نداشته باشد، معمولاً شاهد مجموعه اى از لباس هاى چروكيده و درهم پيچيده خواهيد بود كه حتى يافتن لباس مورد نظر براى خود فرزند نيز مشكل است. حال با توجه به اين موضوع كه اين قبيل كارها براى بچه ها بسيار خسته كننده است، مى بايست براى تشويق آنها جهت نظم بخشيدن به لباس هايشان، راهكارهاى متفاوتى را انتخاب كنيد كه انجام  آنها هم براى بچه  ها جذاب بوده و هم نتيجه مورد نظر حاصل شود. اصولاً هنگامى كه بچه ها كارى را با لذت و اشتياق انجام دهند، استمرار بيشترى داشته و در نهايت به يك عادت تبديل مى شود. شما نيز مى توانيد از اين روند در جهت مقاصد خود بهره گيريد. در واقع مسئله مهم، يافتن راهى مناسب براى هدايت در مسير اصلى است.

 

براى تشويق بچه ها جهت رعايت نظم براى جمع آورى لباس هايشان نيز راهكارهاى متعددى وجود دارد:

 

۱ – نردبانى طنابى تهيه كرده و آن را به يكى از ديوارهاى طرفين كمد و يا حتى ديوارهاى اتاق فرزندتان نصب كنيد. اين قبيل نردبان ها معمولاً به دو صورت تركيب چوب و طناب و طناب كامل ارائه مى شوند و در هر دو فرم شما مى توانيد به جاى آنكه لباس هايى از قبيل تى شرت هاى رنگارنگ فرزندتان را به روش معمول بر روى چوب لباسى آويخته و در داخل كمد قرار داده و سپس بعد از چند روز با چوب هاى خالى و لباس هاى مچاله شده و درهم در داخل كمد مواجه شويد، هر يك از آنها را بر روى هر پله اين مدل نردبان ها آويزان كنيد. به اين ترتيب هم به دكوراسيون اتاق فرزندتان طيفى از رنگ هاى مختلف و معمولاً شاد اضافه شده و هم به جهت متفاوت بودن روش كار، تشويقى براى او خواهد بود. در ضمن فرزند شما ديگر نمى تواند بى نظمى داخل كمد را با بستن در آن پنهان كند.

 

2 – روش ديگر، كاربرد جعبه ها و ظرف هاى پلاستيكى رنگين و بزرگ است. شما مى توانيد با توجه به ابعاد داخل كشوها و يا طبقات كمد جعبه ها و يا ظروفى متناسب تهيه كرده و هر كدام را به نوعى از لباس هاى فرزندتان اختصاص دهيد. به اين ترتيب جمع آورى لباس ها با توجه به رنگ هاى ظروف و تعريف انجام شده براى هر دسته از لباس ها و رنگ جايگاه مخصوص آنها با ذوق و علاقه توسط بچه ها انجام خواهد گرفت. از آنجا كه اين ظروف، پلاستيكى و در نتيجه قابل شست وشو بوده و از وزن كمى نيز برخوردارند براى اين منظور انتخاب آنها بسيار مناسب است. در ضمن شما مى توانيد تعدادى از اين جعبه ها را دردار تهيه كرده و به لباس هاى زير فرزندتان مختص سازيد. به اين ترتيب لباس ها در ظروف دردار كمتر در معرض آلودگى قرار مى گيرند. علاوه بر اينها سطلى بزرگ و دردار نيز براى لباس هاى چرك تهيه كرده و به فرزندتان تفكيك لباس هاى تميز و كثيف از هم را آموزش دهيد.

 

۳ – تقسيم بندى فضاى كشوهاى كوچك كمدهاى بچه ها نيز آموزش ديگرى در جهت استفاده بهينه از فضا همزمان با نظم بخشيدن به لوازم است. براى اين منظور شما مى توانيد تفكيك كننده هاى پلاستيكى كه معمولاً براى قاشق، چنگال، چاقو و اقلامى نظير اينها در كشوهاى داخل آشپزخانه استفاده مى شوند را براى جداسازى لباس هاى بچه ها در داخل كشوها نيز به كار بريد. توجه داشته باشيد انتخاب تفكيك كننده هاى رنگى نيز خود انگيزه اى براى رعايت نظم است.

 

يك پيشنهاد متفاوت تر: در صورتى كه جداكننده هاى پلاستيكى ياد شده را در دسترس نداشتيد، مى توانيد از شبكه هاى مقوايى داخل جعبه ليوان ها و استكان ها استفاده كنيد. اين شبكه هاى مقوايى تفكيك كننده هاى خوبى به خصوص براى لباس هاى زير و جوراب ها هستند.

 

نكته: اگرچه با وجود حافظه خوب بچه ها تعريف هر رنگ براى قرار دادن محتويات مربوط به آن ظرف كافى است ولى براى بچه هاى بزرگ تر و باسواد شما مى توانيد بر روى جعبه هاى پلاستيكى برچسبى نشانگر نوع لباس  ها و حتى لوازم ديگر مربوط به اتاق بچسبانيد.