آزادسازی حلب توازن نظامی را به سود دولت سوریه تغییر داد

دسته‌بندی نشده 43 چهارشنبه ۸ دی ۹۵ رضا حیدرزاده
آزادسازی حلب توازن نظامی را به سود دولت سوریه تغییر داد

به گزارش گزارشگر مهر، رئوف شیبانی سفیر پیشین ایران در سوریه در نشست آثار راهبردی آزادسازی حلب که بعد از ظهر امروز در محل شورای راهبردی روابط بیگانه برگزار شد، اظهار داشت: همسایگی سوریه با فلسطین و لبنان به عنوان کانون توجه نیرو ها و همجواری با عراق که همواره به عنوان یک محور متوازن کننده بازیگران منطقه ای عمل می کرده است و اردن به عنوان کشوری که در درگیری عربی موقعیت ویژه ای داشته، اهمیت موضوع سوریه را اکثرا می کند.

وی افزود: سوریه در این ۳ دهه به عنوان کریدور لجستیک محور پایداری همواره مد نظر بوده و ایفای نقش می کرده است.

شیبانی با بیان اینکه منابع انرژی یکی از مولفه های راهبردی سوریه است، تصریح کرد: از جمله علت های شکل گیری چالش در سوریه، یکی مطالبات مردمی بود که بعضا با برخوردهای ناپسند بخشی از حاکمیت سوریه روبرو شده است.

وی افزود: یک انفجار جمعیتی در داخل سوریه در دهه های گذشته بویژه در مناطق روستایی رخ داد که بستر مناسبی را جهت گسترش افکار افراط گرایانه در این مناطق شکل داد.

سفیر پیشین ایران در سوریه گفت: یک اختلاف سنتی بین حاکمیت سوریه و اخوان المسلمین از دهه ۸۰ به بعد وجود داشت که به عنوان آتش زیر خاکستر بود و در شکل گیری چالش هم این عقده سر باز کرد و به شکل گیری چالش و تعمیق آن کمک کرد.

معاون اسبق وزیر امورخارجه با بیان اینکه در شکل گیری چالش، نقش بازیکنان بیگانه را نباید نادیده گرفت، یادآوری کرد: همچنین بحث تاثیرپذیری جامعه سوریه از حرکت های مردمی و جهان عرب که از تونس، لیبی و برخی دیگر از کشورها نشأت گرفته نیز جمله عوامل تاثیرگذار در شکل گیری چالش سوریه بود.

حتما بخوانید:   چگونه از بند اپل رها شویم؟

وی ادامه داد: سوریه به دلیل ایستادگی و موضع مقاومتی که در پیش گرفته بود بازیگری و نقش خود را در منطقه تعریف کرد و همین برای آنکه دشمنان بخواهند آن کشور را دستخوش تغییرات و چالش کنند، کافی بود.

شیبانی با اشاره به نقش رسانه ها در شکل گیری چالش سوریه گفت: به طور نمونه دو شبکه العربیه و الجزیره در سناریوسازی، تشویق و ترغیب افکار عمومی جهان عرب و داخل سوریه نقش بسزایی داشتند.

وی تصریح کرد: امروز دیگر با پیچیده شدن و چند بعدی بودن چالش سوریه، مطالبات مردم آن کشور تحت شعاع خواسته های بیگانه قرار گرفته است. امروز نقطه اوج مطالبات درونی در سوریه بایستگی بازگشت امنیت است و این درست عکس خواسته های اولیه بخشی از مردم سوریه مبنی بر تغییر حاکمیت بود؛ اما با وجود همه این تفاسیر افق تحولات همچنان مبهم است و البته همه طرف های درگیر در مسئله سوریه به این اندیشه واحد رسیده اند که این چالش راهکار نظامی ندارد و باید بدنبال راهکارهای سیاسی برای آن باشند.

سفیر پیشین ایران در سوریه اظهار داشت: در خصوص اهمیت آزادسازی حلب به عنوان یک شهر استراتژیک می توان گفت که بنا بر این علت که اکثر تروریست های موجود در حلب کسانی بودند که آمریکایی ها و غربی ها به آنها جبهه تروریست های معتدل می گفتند،  روی آنها خیلی حساب باز کرده بودند و از طرفی حلب به عنوان یک برگ امتیاز بزرگ برای هر طرفی که آن را در اختیار داشته باشد محسوب می شود، یک پیروزی و موفقیت بزرگی بوده است.

حتما بخوانید:   حمایت از آرمان «فلسطین» مسئولیت همه کشورها است

وی ادامه داد: نزدیکی شهر ادلب به حلب و فشار تروریست ها بر مردم این شهر باعث شد که ارتش سوریه جهت اعمال فشار بر مسلحین آن مناطق فعال شود و عملیاتی را در آن منطقه آغاز کند.

شیبانی در خصوص عوامل شکست معارضین سوریه در حلب عنوان کرد: عوامل مختلفی که باعث شکست آنها شد از جمله طولانی شدن چالش و خستگی مسلحین، اختلافات درونی آنها، تغییر اولویت های ترکیه، سردرگمی آمریکا در مسئله سوریه بالاخص در دوره انتخابات و دست برتر نظامیان سوریه و هم پیمانان آن در میدان عملیاتی بود.

سفیر پیشین ایران در سوریه گفت: آزادسازی حلب تاثیرات مختلفی داشته از جمله در عرصه میدانی توازن نظامی که ۴ سال بین معارضان و دولت سوریه وجود داشته را به سود دولت سوریه تغییر داده و فشار روانی را بر معارضین تحمیل کرد.  

وی افزود: برگه آزادسازی حلب به عنوان یک برگه سیاسی که در اختیار هر طرفی باشد می تواند در مذاکرات مورد استفاده قرار بگیرد بنابراین با آزادسازی احتمال قوی غربی ها مواضع خودشان را تغییر می دهند.

شیبانی تصریح کرد: ترکیه سیاست مدارا  با نتایج این آزادسازی را در پیش گرفته و از طرفی مدیریت تبعات منفی چالش سوریه را مد نظر قرار داده است؛ که اینها نشان از تغییر اولویت های آن کشور دارد و نکته مثبتی است.

سفیر پیشین ایران در سوریه با اشاره به مواضع ترامپ در خصوص تشکیل مناطق امن در سوریه اظهار داشت: برخی از مواضع رئیس جمهور برگزیده آمریکا باعث خوشبینی نزد برخی شخصیت ها در داخل سوریه و یا دیگر کشورها شده است و احتمالا دیدگاه آمریکا نسبت به سوریه متفاوت خواهد شد.

حتما بخوانید:   روحانی و پوتین تلفنی گفتگو کردند/پافشاری بر ادامه مبارزه با تروریسم

وی گفت: آنچه که ما از حضور و ورود به مسئله سوریه تاکنون به دست آورده ایم را می توان شامل این موارد دانست که ایران به عنوان بازیگری تاثیرگذار در منطقه شناخته شده است.  ایران را هم پیمانی قابل اعتماد و با ثبات می دانند.  اگر تحولی در منطقه مد نظر ایران نباشد آن تحول به احتمال قوی رخ نمی دهد. هم پیمانی بین ایران و روسیه که باورهای جدیدی را در بین ناظرین و تصمیم گیرندگان دو طرف بوجود آورده است. افزایش اعتماد به نفس محور پایداری، ورود حزب الله و گونه بازیگری آن در مسئله سوریه که باعث شده آن را یک بازیگر با ثبات، فعال و منطقی بشناسند؛ چرا که با تهدیدی که جهان را تهدید می کند در حال مبارزه است و نهایتا اینکه ایران توانسته در برابر مبارزه با تروریست در داخل مرزهای خودش این مبارزه را در خارج از مرزها مدیریت کند.منبع خبرگذاری مهر

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آزادسازی حلب توازن نظامی را به سود دولت سوریه تغییر داد”